سه قسمت اول «حلقه‌های قدرت» در واقع مطابق با انتظارات ظاهر شدند و این سریال نشان داد که می‌تواند به خوبی فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» باشد. «بازی تاج و تخت»، سریال تلویزیونی فوق‌العاده محبوب اچ‌بی‌او، روایت داستان‌های طولانی را در تلویزیون جا انداخت و چنان تاثیری بر جای گذاشت که بسیاری از آثار دیگر نیز همان مسیر را در پیش گرفته‌اند.

بازی تاج و تخت در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید و همه استودیوها و سرویس‌های استریم امیدوار بودند که بتوانند این شکاف را پر کنند. استودیوی آمازون در این راستا اقدام به ساخت یک سریال تلویزیونی پیش‌درآمد برای فرانچایز کلاسیک ارباب حلقه‌ها کرد.

هشدار: در این متن، داستان قسمت‌های ابتدایی سریال «حلقه‌های قدرت» لو می‌رود

حلقه‌های قدرت با بودجه ۱ میلیارد دلاری خود از رقبای سرسخت بازی تاج و تخت محسوب می‌شود. این بودجه، حلقه‌های قدرت را به گران‌ترین سریال تلویزیونی تاریخ تبدیل می‌کند و مدیران آمازون این مبلغ را با اصرار بر ضرورت ساختن یک دنیای فوق‌العاده و خاص سرمایه‌گذاری کرده‌اند. فیلم‌برداری فصل ۱ در نیوزیلند طبیعتا موجب می‌شود تا بسیاری از بینندگان حلقه‌های قدرت را با فیلم‌های اقتباسی محبوب پیتر جکسون از داستان تالکین مقایسه کنند و حتی موسیقی متن این سریال نیز حال و هوای آن فیلم‌ها را تداعی می‌کند. همه این‌ها بدان معناست انتظار زیادی از آخرین سریال تلویزیونی آمازون، چه از طرف مخاطبان عام و چه از طرف عوامل خود آمازون وجود دارد که باید آن را برآورده کرد.

استودیوی آمازون آثار اختصاصی موفق بسیاری داشته اما هیچ‌کدام اهمیت و تاثیر فرهنگی «چیزهای عجیب» نتفلیکس یا «مندلورین» دیزنی‌پلاس را نداشته‌اند. به نقل از مقاله‌ای در بیزینس اینسایدر، سریال حلقه‌های قدرت نقطه عطف کار آن‌هاست و اگر موفق نشود، اندی جیسی و هیئت مدیره باید به سوالات بسیاری پاسخ بدهند. «اگر آمازون با این همه هزینه و ریخت و پاش نتواند از این آزمون موفق بیرون بیاید پس ساخت این سریال چه لزومی داشته است؟». اما خوشبختانه همه نشانه‌ها حاکی از آن است که حلقه‌های قدرت واقعا پتانسیل بالایی دارد و میراث ارباب حلقه‌ها را به خوبی حفظ خواهد کرد و تداوم خواهد داد.

«حلقه‌های قدرت» فقط به نوستالژی متکی نیست

حلقه‌های قدرت

نمی توان اهمیت نوستالژی را در فرهنگ عامه و مدرن دست کم گرفت. این عنصر راز موفقیت «چیزهای عجیب» است که نوستالژی دهه ۸۰ میلادی را به شیوه‌هایی تازه و خلاقانه ارائه می‌کند. سریال «حلقه‌های قدرت» آمازون به راحتی می‌تواند از این عنصر نهایت بهره را ببرد و بر ادای احترام به فیلم‌های پرفروش پیتر جکسون که برنده اسکارهای فراوانی نیز شدند تمرکز کند اما روایت داستان حلقه‌های قدرت در عصر دوم سرزمین میانه از تبدیل شدن این سریال به یک قصه تماما نوستالژیک جلوگیری می‌کند. تنها تعداد انگشت‌شماری از شخصیت‌های سریال (به واسطه عمر طولانی‌شان) هنوز در داستان حضور دارند و مکان‌ها نیز بسیار متفاوت هستند. این داستان مربوط به گذشته سرزمین میانه است اما تازگی و طراوت دارد.

به همین خاطر حلقه‌های قدرت از افسانه‌های کم‌تر شناخته‌شده، ضمایم و یادداشت‌های شخصی خود تالکین بهره می‌برد. جی‌دی پاین یکی از خالقان سریال (در مصاحبه‌ای با ولچر) توضیح داد: «تالکین تاکید بر عدم بازسازی سرزمین میانه و پرداختن عمیق به عناصر موجود داشت. ما احساس کردیم که باید به چیزهایی بپردازیم که از قبل در دسترس هستند. داستان‌های ناگفته بسیاری در دل این روایت عظیم وجود دارند.» دو قسمت اول حلقه‌های قدرت، شخصیت‌های جدیدی مانند هالبرند را معرفی می‌کنند که به نظر نمی‌رسد از قبل در فرهنگ داستانی ارباب حلقه‌ها وجود داشته باشد (مگر این که هالبرند از یک نام مستعار خاص استفاده کند). استنباط گستردگی داستان شاید آسان باشد اما جزئیات و خط داستانی شخصیت‌ها هم‌چنان مانند یک راز پنهان است.

«حلقه‌های قدرت» یک داستان فوق‌العاده موثر را بیان می‌کند

حلقه‌های قدرت

ارباب حلقه‌ها فرانچایزی جامع و مطابق میل اکثر مخاطبان بود. حلقه‌های قدرت همان تعادل را دارد و تماشایی است و لحظات آرام‌، تهدیدهای دراماتیک و طنزی غنی را در هم می‌آمیزد. این سریال می‌تواند خیلی راحت تحت تاثیر حال و هوای دارک و تلخی قرار بگیرد، زیرا سائورون شروع به دستکاری این دنیا و از حلقه‌های قدرت به نفع خود استفاده می‌کند اما این مجموعه به طرزی ماهرانه از این اشتباه اجتناب می‌کند. هویت سائورون مبهم باقی می‌ماند و کل داستان با حسی رمزآلود آغشته می‌شود که کاملا مناسب به نظر می‌رسد و شخصیت شرور ما یک موجود چندوجهی و دروغگو است.

حلقه‌های قدرت‌ خیلی سریع با به کارگیری همان کهن‌الگوهای تالکین به شخصیت‌های خود واقعیت و جزئیات می‌بخشد. هارفوت‌ها جالب هستند و پویایی بین نوری و پاپی به طرز شگفت‌انگیزی یادآور مری و پیپین است اما به هیچ وجه تکراری به نظر نمی‌رسد. الروند و دورین مانند لگولاس و گیملی منتها با اسراری تاریک‌تر هستند. شخصیت گالادریل کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد و برخی احساس می‌کنند که این کاراکتر تالکین نباید دوباره به عنوان یک جنگجو به تصویر کشیده می‌شد. با این حال و با وجود تمام این موارد، خط داستانی او بسیار مهم است و شخصیت وی به وضوح تکامل خواهد یافت. داستان گالادریل در واقع به پایان ارباب حلقه‌ها گره می‌خورد که در آن، او سرانجام به سرزمین‌های نامیرایان می‌رود، ماموریتش کامل می‌شود و در نهایت سائورون شکست می‌خورد.

فیلم‌برداری و موسیقی متن 

حلقه‌های قدرت

فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» ساخته پیتر جکسون تمام تلاش خود را کردند تا با فیلم‌برداری خیره‌کننده و نمایش منظره‌های بسیار زیبای نیوزلند، سرزمین میانه را در نوع خود مانند یک شخصیت‌ جلوه دهند. حلقه‌های قدرت از همین رویکرد پیروی می‌کند و فیلم‌برداری مجلل و جلوه‌های بصری خیره‌کننده‌ای دارد که با توجه به فیلم‌برداری این تصاویر در طول همه‌گیری کرونا، تلاش‌ها و اقدامات دست‌اندرکاران بیشتر به چشم می‌آید. تک‌تک صحنه‌ها نشان می‌دهند که چرا این سریال این‌قدر گران و پرهزینه بوده است. حلقه‌های قدرت بیش از ۹۵۰۰ فریم با جلوه‌های ویژه دارد که با کمک ۲۰ استودیوی مختلف طراحی و ساخته شده است.

علاوه بر این‌ها ارزش دارد که موسیقی متن حلقه‌های قدرت را قبل از تماشای اولین قسمت آن، از طریق اسپاتیفای گوش دهید. ارباب حلقه‌ها به نوعی مترادف آثار هاوارد شور، آهنگساز کانادایی است که برنده چهار جایزه گرمی، سه جایزه اسکار و دو گلدن گلوب برای قطعات خود در فیلم‌های پیتر جکسون شد. آمازون عاقلانه بار دیگر از همان حال و هوای آثار شور در ساختن آهنگ اصلی استفاده کرد تا بین این سریال و آن فیلم‌ها احساس پیوستگی و تداوم قوی و خاصی ایجاد کند. موسیقی اصلی از آهنگساز آمریکایی بیر مک‌کری است که آشکارا اعتراف کرده که از طرفداران شور است. او از تناسب موسیقی خود با قطعات شور واقعا خوشحال بود.

فصل ۱ «حلقه‌های قدرت» هشت قسمت دارد که در زمان نگارش این متن تنها سه قسمت از آن منتشر شده است. بر اساس این سه قسمت اول، تا بدین جا می‌توان گفت که این سریال واقعا همان چیزی است که آمازون در نظر داشته و این مجموعه در نقش جانشینی شایسته برای ارباب حلقه‌ها ظاهر شده و به نوعی توانسته به خوبی آن فیلم‌های فراموش‌نشدنی باشد. با این حال، چالش کار این‌جاست که ببینیم آیا حلقه‌های قدرت می‌تواند به شکوفایی و درخشش خود در فصل دوم ادامه دهد، چرا که روند تولید از نیوزلند به بریتانیا منتقل می‌شود، تغییری که بسیاری از آن انتقاد کرده‌اند و اعتقاد دارند که با دنیای فرانچایز مطابقت ندارد. به هر حال تماشای آینده حلقه‌های قدرت هیجان‌انگیز خواهد بود.

منبع: screenrant