در بین مدل‌های جدید اپل واچ، مدل اولترا گران‌ترین و بهترین گزینه محسوب می‌شود. اما طبیعتا فقط بخش اندکی از کاربران به پرداخت ۸۰۰ دلار برای خرید یک ساعت هوشمند تمایل دارند. بنابراین در نهایت کاربران طرفدار ساعت‌های هوشمند اپل برای خرید از بین محصولات جدید این شرکت باید بین اپل واچ سری ۸ و واچ SE 2 دست به انتخاب بزنند. اما این دو از نظر ویژگی‌های مختلف چه تفاوت‌هایی با هم دارند و خرید کدام مدل منطقی‌تر است؟

طراحی

اپل واچ SE 2

اول باید به طراحی اپل واچ SE 2 بپردازیم که همچنان ارزان‌ترین ساعت هوشمند جدید این شرکت محسوب می‌شود. بدنه‌ی استفاده شده برای این ساعت مشابه نسل قبلی است ولی در این میان شاهد برخی تغییرات کوچک هستیم. اگر به طور کلی به دنبال کوچک‌ترین اپل واچ‌های جدید هستید، پس باید SE 2 را بخرید که در دو مدل ۴۴ و ۴۰ میلی‌متری راهی بازار می‌شود. از طرف دیگر برای خرید سری ۸ باید بین دو مدل ۴۵ و ۴۱ میلی‌متری دست به انتخاب بزنید.

با این حال، کوچک‌تر بودن اپل واچ SE 2 منجر به بروز برخی ضعف‌ها نسبت به برادر بزرگ‌تر شده است. به عنوان مثال بدنه‌ی آن دوام کمتری دارد و در ضمن برخلاف مدل فولاد ضدزنگ واچ سری ۸ که دارای محافظ شیشه‌ای مبتنی بر یاقوت کبود است، این مشخصه را در واچ SE 2 نمی‌توانیم ببینیم. البته اگر برای اپل واچ از کیس محافظ استفاده می‌کنید، پایین‌تر بودن دوام بدنه مشکل بزرگی برای شما نخواهد بود. از سوی دیگر باید به ضعیف‌تر بودن نمایشگر واچ SE 2 و عدم پشتیبانی از قابلیت نمایشگر همیشه روشن هم اشاره کنیم.

از نظر ظاهری، بیشتر کاربران نمی‌توانند تفاوت‌های بین این دو را تشخیص بدهند و همچنان شاهد همان طراحی همیشگی مدل‌های مختلف اپل واچ هستیم.

مشخصات

اپل واچ SE 2

به غیر از طراحی، شباهت‌های سخت‌افزاری این دو ساعت بیش از حد انتظار است. اول از همه باید بگوییم که هر دو ساعت مبتنی بر چیپ S8 هستند و این یعنی از نظر سرعت پردازش تفاوتی بین این دو وجود ندارد. این یک خبر بسیار خوب برای کاربرانی است که می‌خواهند اپل واچ SE 2 را بخرند. عمر باتری هر دو ساعت حدود ۱۸ ساعت است که با فعال‌سازی قابلیت کاهش مصرف انرژی، عمر باتری به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. از نظر سرعت شارژ هم اگر این دو ساعت را ۴۵ دقیقه به شارژر وصل کنید، میزان شارژ باتری از ۰ به ۸۰ درصد می‌رسد.

در زمینه‌ی سلامتی، اپل واچ SE 2 هم از قابلیت‌هایی مانند سنسور تشخیص ضربان قلب، پایش وضعیت خواب و تشخیص تصادف رانندگی بهره می‌برد. اما اگر به دنبال استفاده از قابلیت ثبت نوار قلب و بهره‌گیری از سنسور تشخیص اکسیژن خون هستید، باید از اپل واچ سری ۸ بهره ببرید. در این ساعت سنسور تشخیص دمای بدن هم وجود دارد که البته فقط برای وضعیت سلامت زنان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

قیمت

ارزان‌ترین مدل اپل واچ سری ۸ با قیمت ۳۹۹ دلار راهی بازار می‌شود و برای خرید مدل LTE باید حداقل ۴۹۹ دلار بپردازید. از سوی دیگر مدل GPS اپل واچ SE 2 حداقل ۲۴۹ دلار قیمت دارد و مدل LTE با قیمت پایه ۲۹۹ دلار راهی بازار می‌شود. این یعنی مدل SE 2 از ساعت هوشمند گلکسی واچ ۵ ارزان‌تر محسوب می‌شود.

کدام را باید بخرید؟

به طور کلی اپل واچ SE 2 برای کاربرانی که انتظارات خیلی زیادی از ساعت هوشمند ندارند و از طرف دیگر می‌خواهند در اکوسیستم اپل باقی بمانند، انتخاب منطقی‌تری است. واقعیت این است که مشخصه‌هایی مانند ثبت نوار قلب و سنسور اکسیژن خون برای کاربران زیادی اهمیت چندانی ندارد و چنین افرادی لازم نیست برای خرید اپل واچ سری ۸ متحمل هزینه‌ی زیادی شوند. افرادی هم که چنین مشخصه‌هایی برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد، باید با پرداخت ۱۵۰ دلار بیشتر مدل سری ۸ را بخرند.

اگر به دنبال خرید نسل جدید اپل واچ هستید، به نظرتان خرید کدام مدل منطقی‌تر است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.