اینتل اعلام کرده که حداقل یکی از پردازنده‌های نسل ۱۳ این شرکت بدون نیاز به اورکلاک شدن می‌تواند سرعت ۶ گیگاهرتز را ارائه کند. همچنین این شرکت می‌گوید که پردازنده‌ی موردنظر با فعال‌سازی اورکلاک می‌تواند به سرعت ۸ گیگاهرتز هم برسد.

این ادعای اینتل پاسخ مستقیمی به صحبت‌های AMD است که اخیرا اعلام کرده پردازنده‌ی Ryzen 9 7950X می‌تواند به سرعت ۵.۷ گیگاهرتز دست پیدا کند. اگرچه صرف دستیابی به سرعت ۶ گیگاهرتز به معنای عملکرد بهتر نسبت به پردازنده‌ی موردنظر ساخت AMD نیست، اما از نظر بازاریابی و تبلیغات چنین موفقیتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

اینتل هنوز تاریخ معرفی پردازنده‌های نسل ۱۳ را اعلام نکرده ولی به نظر می‌رسد در تاریخ ۵ مهر شاهد رونمایی از آن‌ها خواهیم بود. اما با توجه به بنچمارک‌های فاش شده از این پردازنده‌ها، ظاهرا با تراشه‌های بسیار قدرتمندتری روبرو خواهیم شد. سال گذشته پردازنده‌ی ۱۲۹۰۰KS با حداکثر سرعت ۵.۵ گیگاهرتز راهی بازار شد و بنابراین به نظر می‌رسد پردازنده‌ی موردنظر اینتل، ۱۳۹۰۰KS نام دارد. باید خاطرنشان کنیم ۵ مهر که اینتل می‌خواهد این تراشه‌ها را رونمایی کند، همان روزی است که نسل جدید پردازنده‌های AMD راهی بازار می‌شوند.

طی ماه‌های گذشته گزارش‌هایی در مورد احتمال افزایش قیمت پردازنده‌های اینتل‌ منتشر شده ولی با توجه به کاهش قیمت پردازنده‌های AMD، اینتل‌ در این زمینه تحت فشار قرار گرفته است. بنابراین باید ببینیم آیا در نهایت قیمت پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل بیشتر از نسل قبلی خواهد بود یا نه.