جهان محل زندگی موجودات زنده مختلف است. اما همه جاهای دنیا برای بقا مناسب نیستند.

جهان محل زندگی موجودات زنده مختلف است. اما همه جا‌های دنیا برای بقا مناسب نیستند. با این ۱۰ مکان غیرقابل سکونت در جهان آشنا شوید.

فرورفتگی داناکیل در اتیوپی

فرورفتگی داناکیل، واقع در اتیوپی، منظره‌ای زرد-نارنجی است که از نمک سوزان، سنگ‌های آتشفشانی و اسید سولفوریک تشکیل شده است. این منطقه به دلیل خواص هیدروترمال بالای این منطقه، سمی نیست، بلکه برای زندگی نیز نامناسب است. این مکان فرورفتگی شبیه به مریخ دارد که توسط آتشفشان‌های متعددی در داخل فرورفتگی پوشیده شده است.

ایستگاه وستوک در روسیه

ایستگاه وستوک یک پاسگاه قدیمی دراتحاد جماهیر شوروی است که در وسط قطب شمال واقع شده است. بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی، با دمای منفی ۱۲۸.۶ درجه فارنهایت سردترین نقطه جهان است.
چرنوبیل در اوکراین

چرنوبیل به دلیل اعمال انسانی غیر قابل سکونت شد. در ۲۶ آوریل ۱۹۸۸، نیروگاهی در این منطقه منفجر شد که تشعشعات مرگبار در سراسر آن پراکنده شد. رادیونوکلئید‌ها توسط تمام منابع جذب شده اند و زمانی که انسان‌ها در معرض هوا، آب، مواد معدنی و خاک قرار بگیرند روی آن‌ها تاثیر میگذارند. حتی اگر به راکتور ذوب شده نزدیک شوید، خواهید مرد.
قله اورست

بلندترین نقطه قله اورست تقریباً ۳۰۰۰۰ فوت است که آن را به بلندترین کوه روی زمین تبدیل می‌کند. آخرین بخش از سفر به قله منطقه مرگ نامیده می‌شود. فشار هوا در این ارتفاع تنها ۳/۱ فشار هوا در سطح دریا است. در منطقه مرگ اجساد بیشتر از۱۰۰ سال در امتداد مسیر به قله هنوز وجود دارد. در منطقه مرگ هیچ راهی برای نجات یک کوهنورد یا برگرداندن جسد مرده با هلیکوپتر وجود ندارد.

صحرای آتاکاما در شیلی

صحرای آتاکاما یکی از خشک‌ترین مکان‌های روی زمین است و هر ۴۰ سال فقط چند بار باران در این مکان می‌بارد. دره مرگ کالیفرنیا ۵۰ برابر خشک‌تر است و بیش از ۵۰۰ سال است که در آن باران نباریده است.
دریاچه ناترون در تانزانیا

آب این دریاچه قرمز است و به جز فلامینگو‌ها همه چیز را آهکی می‌کند. دریاچه ناترون با pH تقریباً ۱۲ بسیار قلیایی است، زیرا آب به سرعت تبخیر می‌شود. رنگ قرمز به دلیل باکتری‌هایی است که در آب رشد می‌کنند. درجه حرارت دریاچه اغلب بیشتر از ۴۰ درجه سانتیگراد است.

دره خشک، قطب جنوب

به طور غیرمنتظره ای، قطب جنوب خشک‌ترین مکان روی زمین است. دراین مکان دره‌های خشکی قرار دارد که ۴۰۵۳ متر بالاتر از سطح دریا هستند و به ندرت در آن برف می‌بارد، زیرا هوا در اینجا بسیار خشک است. علاوه بر این، این مکان آرام‌ترین مکان جهان است.

منبع : طلا