در دنیای بازی‌های ویدئویی فشار زیادی به عناوین چند نفره وارد می‌شود. به دلیل رقابت زیاد اگر نتوانند در ابتدا خوب عمل کنند امکان دارد که به طور کلی نابود شوند. با این حال اگر یک بازی بتواند موفق عمل کرده و عرضه خوبی داشته باشد، یک جامعه فعال (Active Community) خواهد داشت. این باعث خواهد شد تا یک بازی همواره زنده مانده و از بین نرود.

یکی از نکات جالب این عناوین چند نفره قدیمی این است که شرکت‌های سازنده با دیدن استقبالی که از بازی‌هایشان می‌شود، همچنان به پشتیبانی از آن ادامه خواهند داد. به همین دلیل بازی نه تنها زنده است بلکه همچنان به روزرسانی شده و محتوای جدید دارد. در کل این موضوع زنده ماندن یک بازی چند نفره به مدت طولانی یک چیز بسیار نادر است. شما بازی‌های کمی را مشاهده می‌کنید که به صورت سرویس آنلاین بوده و برای چندین سال زنده بمانند.

به همین دلیل است این لیست را ما تهیه کرده‌ایم. در این لیست عناوینی وجود دارند که با وجود اینکه بسیار قدیمی هستند، همچنان زنده بوده و جامعه‌ی فعالی دارند. از این رو با وجود گذشت چندین سال از عمر آن‌ها همچنان ارزش تجربه داشته و قطعاً بازیکنان از تجربه این بازی‌ها لذت خواهند برد. پس با معرفی عناوین قدیمی‌ای که یک جامعه پویا و زنده دارند، با ما همراه باشید.

۱۴. زندگی دوم (Second Life)

شرکت سازنده: Linden Lab
سال عرضه: ۲۰۰۳

بازی Second Life

به طور کلی یک عنوان به شکل زندگی دوم وجود ندارد. این بازی بسیار خاص بوده و بیشتر از اینکه یک بازی در سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده (MMORPG) باشد، یک فضای اجتماعی است. بازی زندگی دوم زمانی که در سال ۲۰۰۳ عرضه شد سر و صدای زیادی به پا کرد. مخصوصاً اینکه بازیکنان می‌توانستند از طریق این بازی کسب درآمد کنند.

مشکل اینجاست که بعد از گذشت نزدیک به ۲۰ سال دیگر خبر خاصی از این بازی نیست. با اینحال افراد زیادی همچنان به تجربه آن پرداخته و در این دنیای مجازی زندگی می‌کنند. یکی از نکات جالب اینجاست که شرکت سازنده این بازی همچنان آن را به روزرسانی کرده و ویژگی‌های زیادی را به آن اضافه می‌کند. این مورد آخر دلیل اصلی برای زنده ماندن بازی زندگی دوم است.

۱۳. جی‌تی‌ای ۴ (GTA 4)

شرکت سازنده: راکستار (Rockstar)
سال عرضه: ۲۰۰۸

بازی Grand Theft Auto IV

بخش آنلاین جی‌تی‌ای ۵ محبوب‌ترین بازی سرویس آنلاین تاریخ است. این بازی برای مدت زیادی حضو دارد و حتی چندین نسل با گیمرها همراه بود. بحث اینجاست که موفقیت این بازی بدون پایه و اساس نیست. در اصل بخش آنلاین جی‌تی‌ای ۴ بر پایه شماره ۴ ساخته شه که باعث شده این چنین موفق عمل کند. نکته اینجاست که بخش آنلاین جی‌تی‌ای ۴ همچنان زنده بوده و شما می‌توانید آن را تجربه کنید.

نکته اینجاست که بسیاری از افراد سادگی شماره ۴ را نسبت به ۵ ترجیح می‌دهند. به هرحال در این مدت شماره ۵ تغییرات زیادی داشته و بسیار پیشرفت کرده است. شما همچنان می‌توانید جی‌تی‌ای ۴ را تجربه کنید البته امکان دارد که به زودی راکستار یک بازسازی از این عنوان شاهکار را عرضه کند.

۱۲. لفت فور دد ۲ (Left 4 Dead 2)

سازنده: Valve
سال عرضه: ۲۰۰۹

بازی Left 4 Dead 2

بازی لفت ۴ دد ۱ موفق‌ترین عنوان چند نفره شوتر در سبک کوآپ (Co-Op) بود. این بازی بسیار جلوتر از زمان خود بوده و به همین دلیل توانست توجه زیادی را به خود جلب کند. شرکت ولو (Valve) شماره ۳ این مجموعه را عرضه نکرد. با اینحال بازیکنان همچنان از شماره ۲ استفاده کرده و یک جامعه کاملاً فعال دارد. همینطور اینکه مادهای زیادی برای این بازی وجود داشته تا تجربه شما با افراد دیگر یکسان نباشد.

در سال ۲۰۲۱ بازی بک فور بلاد (Back 4 Blood) عرضه شد که در اصل دنباله‌ای برای بازی لفت فور دد بود. با اینحال نتوانست موفقیت چندانی کسب کند. بحث اصلی اینجاست که به دلیل موفقیت لفت فور دد، انتظارات از بک فور بلاد بسیار بیشتر بوده و همین باعث شد تا مردم بیش از حد نگاه منتقدانه به بک فور بلاد داشته باشند.

۱۱. شب‌های نوروینتر (Neverwinter Nights)

سازنده: Bioware و Obsidian
سال عرضه: ۲۰۰۲

بازی Neverwinter Nights

به طور کلی عناوین نقش آفرین قدیمی برای بازیکنان تازه‌کار بسیار دشوار هستند. به همین دلیل بازی شب‌های نوروینتر بازیکنان جدید کمی دارد. با اینحال نکته جالب اینجاست که بازیکنان قدیمی همچنان با قدرت از این بازی پشتیبانی می‌کنند. به طور کلی عناوین نقش آفرینی قدیمی نیاز به بررسی زیاد بوده و باید به نکات زیادی در آن‌ها توجه کرد.

یکی از نکات جالب در مورد بازی شب‌های نوروینتر عرضه دوباره آن در سال ۲۰۱۹ بود. با اینکار بایوور مطمئن شد که بازی قدیمیش همچنان زنده بوده و کاربران خود را از دست نخواهد داد. همینطور اینکه بازیکنان جدیدی را توانست جذب کند.

۱۰. کوئیک ۳ (Quake 3)

سازنده: id Software
سال عرضه: ۱۹۹۹

بازی Quake 3

اولین بازی کوئیک اخیراً برای کامپیوتر و کنسول‌ها ریمستر شد. این بازی یکی از عناوین انقلابی در زمان خود بود و باعث پیشرفت سبک اول شخص شوتر شد. شماره ۳ این بازی نیز توانست موفقیت خوبی کسب کند. نکته جالب اینجاست که این نسخه از بازی همچنان زنده بوده و بازیکنان فعال خود را دارد.

در اصل بخش قابل تجربه این بازی در عنوان کوئیک لایو (Quake Live) وجود دارد. در ابتدا بازی کوئیک لایو یک عنوان رایگان بود تا اینکه به یک بازی پولی تبدیل شد. با اینحال بازیکنان در این عنوان می‌توانند بازی کوئیک را به طور کامل تجربه کرده و از آن لذت ببرند. البته ما هنوز یک دنباله برای این بازی ندیدیم و احتمال ساخت آن بسیار کم است.

۹. مس افکت ۳ (Mass Effect 3)

سازنده: بایوور (Bioware)
سال عرضه: ۲۰۱۲

بازی Mass Effect 3

مس افکت ۳ را می‌توان یکی از بهترین عناوین این مجموعه دانست. همینطور اینکه بیشتر از ۱۰ سال عمر ندارد. به همین دلیل زنده بودن جامعه طرفداران آن کمی منطقی‌تر به نظر می‌رسد. این بازی در سال ۲۰۲۱ به طور کامل ریمستر شد. با این حال قسمت چند نفره آن در این ریمستر وجود نداشت. به همین دلیل طرفداران بسیار عصبانی شدند.

اگر شما می‌خواهید بخش چند نفره بازی مس افکت ۳ را تجربه کنید باید نسخه اصلی را بازی کنید. جامعه این بازی به طور کامل فعال بوده و افراد زیادی در حال تجربه بخش چند نفره این بازی هستند. همینطور اینکه مس افکت ۳ دارای حالت کوآپ بوده که تجربه آن را چندین برابر لذت بخش‌تر می‌کند. نسخه اصلی بازی نیز در فروشگاه‌های اینترنتی همچنان به فروش می‌رسد.

۸. تیم فورترس ۲ (Team Fortress 2)

 سازنده: Valve
سال عرضه: ۲۰۰۷

بازی Team Fortress 2

بای جعبه نارنجی (Orange Box) دارای بخش آنلاین بود. این بخش به طور کامل با بازی اصلی تفاوت داشته و یک عنوان کاملاً جدا بود. با گذشت زمان و استقبال بیشتر از این بازی اول از همه رایگان شده و بعد نام آن به تیم فورترس ۲ تغییر کرد. مکانیک کلی بازی نیز تغییر زیادی کرد.

اگر کسی می‌خواهد بازی تیم فورترس ۲ را بازی کند، بهتر است آن را روی کنسول‌های نسل ۷ تجربه کند. به دلیل اینکه هنوز آلوده به خریدهای درون برنامه‌ای نشده و متقلب هم ندارد. هنوز هم این بازی طرفداران مخصوص خود را داشته و سرورهای آن فعال است. البته نسخه کامپیوتر آن رایگان بوده و دارای مشکلاتی است که ذکر کردیم.

۷. آلتیما آنلاین (Ultima Online)

سازنده: Origin Systems
سال عرضه: ۱۹۹۷

بازی Ultima Online

این بازی یکی از قدیمی‌ترین موارد این لیست است. بازی آلتیما آنلاین در سبک نقش آفرینی آنلاین چند نفره گسترده بوده و درسال ۱۹۹۷ میلادی عرضه شد. این بازی با چیزی که شما از این سبک می‌بینید تفاوت زیادی دارد. با این حال یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های سبک نقش آفرینی آنلاین چند نفره گسترده بوده و به نوعی پایه گذار این سبک است.

بعد از ۲۵ سال این بازی همچنان طرفداران زیادی دارد. در سال ۲۰۰۷ یک نسخه جدید از آلتیما آنلاین با موتور جدید معرفی شد و باعث شد که با پیشرفت تکنولوژی همچنان قابل تجربه باشد. به طور کلی آلتیما آنلاین یک عنوان بسیار خاص است و افرادی که به دنبال تجربه ریشه‌های گیمینگ هستند، این بازی یکی از بهترین موارد است.

۶. اورکوئست (Everquest)

سازنده: Daybreak Game Company
سال عرضه: ۱۹۹۹

بازی Everquest

بازی اورکوئست نیز یکی از قدیمی‌ترین عناوین این لیست است. این بازی در سال ۱۹۹۹ عرضه شد و همچنان بازیکنان زیادی دارد. یک دنباله در سال ۲۰۰۴ برای این بازی عرضه شد ولی همچنان طرفداران از شماره ۱ استقبال بیشتری کردند. حتی در سال ۲۰۲۰ یک بسته الحاقی جدید برای اورکوئست عرضه شد!

با پیشرفت تکنولوژی استقبال از بازی اورکوئست کمتر شده است. با اینحال شما همچنان می‌توانید این بازی را تهیه کرده، کرکتر مورد علاقه خود را ساخته و وارد بازی شوید. اینکه بازی همچنان زنده است بسیار جالب است. به دلیل اینکه شرکت سازنده نیز با اشتیاق از عنوان خود پشتیبانی کرده و ۲۷ عدد بسته الحاقی برای آن عرضه کرده است.

۵. مریدین ۵۹ (Meridian 59)

سازنده: Near Death Studios
سال عرضه: ۱۹۹۶

بازی Meridian 59

بازی مریدین ۵۹ نیز یکی از عناوین بسیار قدیمی در این لیست است. این بازی در سال ۱۹۹۶ عرضه شده و یک قدم بزرگ برای سبک آنلاین چند نفره گسترده بود. در اصل این بازی را می‌توان اولین عنوان آنلاین چند نفره گسترده دانست که دارای یک گرافیک مشخص است.

از سال ۲۰۱۲ مریدین ۵۹ به شکل رایگان در دسترس همه افراد وجود دارد. سازندگان نیز در تلاش هستند تا این بازی به بهترین شکل به کار خود ادامه دهد. مشکل اصلی اینجاست که مریدین ۵۹ بسیار قدیمی است. به همین دلیل بسیاری از بازیکنان به همین دلیل به تجربه آن ترغیب نمی‌شوند.

۴. رون‌اسکیپ (Runescape)

سازنده: Jagex
سال عرضه: ۲۰۰۱

بازی Runescape

اولین بازی رون‌اکسیپ ظاهر بسیار جالب و عجیبی داشت. البته این موضوع اصلاً اهمیت ندارد به دلیل اینکه گیم‌پلی بازی بسیار جذاب است. در حقیقت این قسمت بازی به حدی جذاب است که بازیکنان همچنان به تجربه این بازی ادامه داده‌اند. حتی با وجود اینکه یک نسخه بهبود یافته از این بازی عرضه شد، همچنان رون‌اسکیپ اولیه طرفدار بسیار زیادی داشت.

مشکل اصلی اینجاست که در سال ۲۰۱۸ سرورهای رون‌اسکیپ اولیه بسته شدند. به همین دلیل دیگر افراد نمی‌توانند عنوان اولیه را دوباره تجربه کنند. با اینحال نسخه‌های دیگر این بازی همچنان زنده بوده و کاربران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. موفقیت بازی رون‌اسکیپ نشان می‌دهد که تنها عامل موفقیت یک بازی، گرافیک آن نبوده و عناصر دیگر نیز اهمیت زیادی دارند.

۳. فاینال فانتزی ۱۱ (Final Fantasy 11)

سازنده: Square Enix
سال عرضه: ۲۰۰۲

بازی Final Fantasy XI

بازی فاینال فانتزی ۱۱ را می‌توان یکی از عناوین افسانه‌ای در دنیای بازی‌های ویدئویی دانست. این موضوع هم چند دلیل مختلف دارد. اول اینکه فاینال فانتزی ۱۱ اولین بازی بزرگ یک شرکت ژاپنی در سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده است. همینطور اینکه جامعه این بازی همچنان بسیار فعال است. با وجود اینکه فاینال فانتزی ۱۴ که دقیقاً در همین سبک است، عرضه شده بازیکنان همچنان به تجربه شماره ۱۱ ادامه می‌دهند!

آخرین بسته الحاقی فاینال فانتزی ۱۱ در سال ۲۰۱۵ عرضه شد. همینطور اینکه این بازی دیگر پشتیبانی پلی‌استیشن ۲ و ایکس‌باکس ۳۶۰ را ندارد. با این حال همچنان روی کامپیوتر قابل تجربه است. در سال ۲۰۲۰ یک بسته الحاقی کوچک و اپیزودی برای این بازی عرضه شد که با استقبال خوبی مواجه شد. به طور کلی تجربه فاینال فانتزی ۱۱ بسیار دشوار است. مخصوصاً اینکه یک بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده قدیمی بوده که باعث می‌شود قوانین خاص خود را داشته باشد.

۲. عصر امپراطوری ۲ (Age of Empires 2)

سازنده: Ensemble Studios
سال عرضه: ۱۹۹۹

بازی Age of Empires 2

بازی عصر امپراطوری ۲ یکی از بهترین عناوین در سبک استراتژی است. به طور کلی این بازی بسیار جذاب بوده و با وجود قدیمی بودن، همچنان یکی از بهترین عناوین استراتژی موجود است. در سال ۲۰۱۹ شرکت سازنده نسخه ریمستر این بازی را برای دستگاه‌های جدید عرضه کرد که با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

بازیکنان زیادی در حال حاضر در حال تجربه بخش آنلاین این بازی هستند. در اصل چیزی که باعث می‌شود عصر امپراطوری بسیار زیبا شود، همین قسمت آن است. چندی پیش نیز شاهد عرضه شماره ۴ از مجموعه عصر امپراطوری بودیم. شرکت سازنده همچنان در تلاش است تا موفقیت شماره ۲ را دوباره کسب کند اما اینطور که به نظر می‌رسد نیاز است بیشتر تلاش کند.

۱. کانتر استرایک (Counter Strike)

سازنده: Valve
سال عرضه: ۲۰۰۰

بازی Counter Strike

بازی کانتر استرایک معروف‌ترین عنوان شوتر در تاریخ بازی‌های ویدئویی است. این بازی دارای چندین نسخه مختلف است. با اینحال نسخه اولیه همچنان طرفداران بسیار زیادی داشته و مخاطبان مخصوص خود را دارد. نکته جالب اینجاست که با گذشت بیش از ۲۰ سال همچنان گیم‌پلی بازی جذاب و روان است. همینطور اینکه با توجه به قدیمی و سبک بودن بازی روی هر دستگاهی قابل اجرا است.

کمتر کسی وجود دارد که با نقشه‌های کانتر خاطره نداشته باشد. به همین دلیل است که این نقشه‌ها همچنان وجود داشته و موتور قدیمی نیز باعث جالب‌تر شدن بازی می‌شود. البته اگر دلتان تجربه به روزتری می‌خواهد می‌توانید جدیدترین نسخه کانتر استرایک یعنی Global Offensive را دانلود کرده و از آن لذت ببرید.

***

به طور کلی عناوین قدیمی در میان برخی گیمرها طرفدار زیادی دارد. بحث اصلی اینجاست که این عناوین از اصالتی برخوردار هستند که در بازی‌های امروزی شاهد آن نیستیم. آیا بازی قدیمی‌ای وجود دارد که شما از تجربه آن لذت ببرید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: TheGamer.com