اگر مشتاق هستید بدانید باتری گوشی‌های سری آیفون ۱۴ تا چه اندازه در انجام کارهای مختلف دوام می‌آورد، این مطلب را از دست ندهید.

گوشی‌های اپل چند سالی است که در زمینه‌ی باتری به شکل چشمگیری پیشرفت کرده‌اند. البته این حرف را بیشتر می‌شود در رابطه با مدل‌های پرو مکس زد چون از آیفون ۱۱ پرو مکس گرفته تا ۱۳ پرو مکس، واقعا حیرت‌انگیز ظاهر شد‌ه‌اند. در نتیجه تصمیم گرفتیم ببینیم آیا چنین چیزی را در رابطه با آیفون ۱۴ پرو مکس هم می‌شود گفت یا خیر.

البته در این مطلب با توجه به تست‌های صورت گرفته توسط خود اپل، نه فقط آیفون ۱۴ پرو مکس بلکه عملکرد تمام آیفون‌ها را در پخش ویدیو، استریم ویدیو و پخش فایل صوتی شاهد خواهیم بود. همچنین برای مقایسه، عملکرد گوشی‌های نسل گذشته‌ی این شرکت آمریکایی هم قرار داده شده تا کاربران خیلی دقیق‌تر بتوانند از جزئیات این موضوع با خبر شوند.

  • مقایسه آیفون ۱۴ با آیفون ۱۳؛ یک ارتقای ناچیز

آیا آیفون ۱۴ طول عمر باتری بیشتری از نسل قبل دارد؟

اگر ادعاهای اپل و شواهدی که با توجه به اعداد و ارقام مربوط به مشخصات فنی گوشی‌های جدید این شرکت در اختیار داریم درست باشند، باید بگوییم بله. عملکرد آیفون‌های جدید قاعدتا باید در نگه‌داری شارژ، هرچند خیلی کم، بهتر از نسل قبل باشد. متأسفانه چون این گوشی‌ها رسما وارد بازار نشده‌اند، شخص یا وب‌سایت بی‌طرفی نمی‌تواند آن‌ها را از این لحاظ بررسی کند و در نتیجه فعلا باید به مستندات ارائه شده توسط اپل اعتماد کنیم. هرچند این اعداد و ارقام معمولا اشتباه نیستند. با این حال افراد و وب‌سایت‌های شخص ثالث معمولا گوشی‌ها را در انجام بازی‌ها یا وب‌گردی هم تست می‌کنند تا نتیجه‌ی دقیق‌تری از نگه‌داری شارژ آن‌ها بدست بیاید که برای آن تست باید منتظر بمانیم.

فعلا طبق چیزی که اپل منتشر کرده، آیفون‌های سری ۱۴ از نسل قبل عملکرد بهتری در نگه‌داری شارژ دارند. اگرچه طول عمر باتری آن‌ها هنوز رسما اعلام نشده اما می‌بینیم که مدل‌های استاندارد، پرو و پرو مکس در مقایسه با نسل قبل خود، در بیشتر مواقع حداکثر ۱ ساعت عملکرد بهتری داشته‌اند. شما می‌توانید جدول مربوطه را در زیر مشاهده کنید.

نام گوشی
آیفون ۱۴
آیفون ۱۴ پلاس
آیفون ۱۴ پرو
آیفون ۱۴ پرو مکس
آیفون ۱۳ مینی
آیفون ۱۳
آیفون ۱۳ پرو
آیفون ۱۳ پرو مکس
پخش ویدیو
۲۰ ساعت (۱+)
۲۶ ساعت
۲۳ ساعت (۱+)
۲۹ ساعت (۱+)
۱۷ ساعت
۱۹ ساعت
۲۲ ساعت
۲۸ ساعت
استریم ویدیو
۱۶ ساعت (۱+)
۲۰ ساعت
۲۰ ساعت
۲۵ ساعت
۱۳ ساعت
۱۵ ساعت
۲۰ ساعت
۲۵ ساعت
پخش فایل صوتی
۸۰ ساعت (۵+)
۱۰۰ ساعت
۷۵ ساعت
۷۵ ساعت (۲۰-)
۵۵ ساعت
۷۵ ساعت
۷۵ ساعت
۹۵ ساعت

در این جدول، چون آیفون ۱۳ مینی هیچ جایگزینی دریافت نکرده و آیفون ۱۴ پلاس هم عضو جدیدی به حساب می‌آید، قاعدتا نباید با محصول دیگری مقایسه شوند. اما سایر گوشی‌ها دقیقا به عنوان جانشین مدل نسل قبل راهی بازار خواهند شد و در نتیجه تصویر درستی از تفاوت‌ها به ما می‌دهند. نکته‌ی عجیب راجع به این تست، عملکرد ضعیف آیفون ۱۴ پرو مکس در پخش فایل صوتی است که حدودا ۲۰ ساعت کمتر از نسل قبل است.

ظرفیت باتری سری آیفون ۱۴ چگونه است؟

تست باتری آیفون 14

همانطور که در بالا هم اشاره شده، اپل هیچوقت ظرفیت دقیق باتری گوشی‌هایش را اعلام نمی‌کند. در نتیجه کاربران غالبا از ویدیوهای کالبدشکافی است که متوجه می‌شوند هر آیفون از چه باتری به عنوان منبع تغذیه بهره می‌برد. با این حال به لطف افشاگران و منابع خبری موثق، از ظرفیت نسبتا دقیق باتری سری آیفون ۱۴ هم اطلاعاتی داریم که در جدول زیر می‌توانید آن را مشاهده و با نسل‌های قبل مقایسه کنید.

  • آیفون ۱۴ پرو در برابر ۱۳ پرو؛ بررسی تفاوت‌های کلیدی
نام گوشی
آیفون ۱۴
آیفون ۱۳
آیفون ۱۲
مدل مینی/پلاس
(پلاس) ۴۳۲۵ میلی‌آمپر ساعت
(مینی) ۲۴۰۶ میلی‌امپر ساعت
(مینی) ۲۲۲۷ میلی‌امپر ساعت
مدل استاندارد
۳۲۷۹ میلی‌آمپر ساعت
۳۲۲۷ میلی‌آمپر ساعت
۲۸۱۵ میلی‌آمپر ساعت
مدل پرو
۳۲۰۰ میلی‌آمپر ساعت
۳۰۹۵ میلی‌آمپر ساعت
۲۸۱۵ میلی‌آمپر ساعت
مدل پرو مکس
۴۳۲۳ میلی‌آمپر ساعت
۴۳۵۲ میلی‌آمپر ساعت
۳۶۸۷ میلی‌آمپر ساعت

همانطور که مشاهده می‌کنید، اپل به جز مدل پرو مکس، ظرفیت باتری دو مدل دیگر را در مقایسه با قبل افزایش داده تا بدین ترتیب عملکرد بهتر در نگه‌داری شارژ تا حدودی توجیه شود. البته آیفون ۱۴ پرو مکس علی‌رغم ارتقا در این زمینه که باز هم باید بگوییم عدد نوشته شده در مقابل آن بر اساس شایعات است، توانسته جز یک مورد (آن هم با اختلاف زیاد)، در دو تست دیگر بهتر از مدل نسل قبل خود ظاهر شود.

سوالات متداول درباره باتری سری آیفون ۱۴

آیا آیفون‌های سری ۱۴ از پورت USB-C بهره می‌برند؟

خیر. آیفون ۱۴ از پورت USB-C بهره نمی‌برد و همچنان با پورت لایتنینگ شارژ می‌شود. گفته می‌شود سری آیفون ۱۵ نخستین گوشی‌های اپل با پورت USB-C خواهند بود.

آیفون‌های سری ۱۴  از چه شارژری پشتیبانی می‌کند؟

آیفون ۱۴ درون جعبه‌ی خود یک کابل USB-C به لایتنینگ خواهد داشت که کاربر می‌تواند از طریق آن و با خرید آداپتور ۲۰ واتی اپل، گوشی را شارژ کند. همچنین این گوشی‌ها از شارژر بی‌سیم مگ‌سیف با سرعت ۱۵ وات هم پشتیبانی می‌کنند.

سرعت شارژ شدن آیفون‌های جدید چقدر است؟

طبق ادعای اپل، این گوشی‌ها هم درست مثل نسل گذشته در مدت ۳۰ دقیقه از ۰ تا ۵۰٪ شارژ می‌شوند. البته اگر از شارژر ۲۰ واتی اپل استفاده کنید. هنوز نمی‌دانیم گوشی‌های سری آیفون ۱۴ به تفکیک مدل در نهایت از شارژری با چه سرعت پشتیبانی می‌کنند.

باید منتظر ماند و دید عملکرد گوشی‌های جدید اپل در نگه‌داری شارژ در انجام بازی و وب‌گردی چگونه خواهد بود.

  • دختر استیو جابز هم تکراری بودن آیفون ۱۴ را به سخره گرفت

منبع: PhoneArena