در حالی که تعدادی از رانندگان اسنپ ادعا کردند که پاداش‌های طرح تشویقی اسنپ به حساب آن‌ها واریز نمی‌شود، برخی از مسافران می‌گویند رانندگان برای گرفتن پاداش تقلب می‌کنند.

براساس گفته‌های برخی از مسافران اسنپ، رانندگان این تاکسی اینترنتی برای دریافت پاداش‌های طرح‌ تشویقی اسنپ تقلب می‌کنند.

تاکسی اینترنتی اسنپ طرح‌های تشویقی برای رانندگان خود در نظر گرفته است که رانندگان می‌توانند با انجام این طرح‌ها مبلغ بیشتری نسبت به هزینه اصلی سفر از اسنپ دریافت کنند.

طرح‌های تشویقی اسنپ به دو صورت انجام می‌شود. یکی از این طرح‌ها به این صورت است که اگر رانندگان تعداد سفر معینی را در مدت زمان مشخص شده انجام دهند، علاوه‌بر دریافت هزینه سفر، مبلغی را نیز به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

مدل دیگر این طرح‌ها این است که راننده پس از انجام تعدادی سفر مشخص، برای مدت محدودی معاف از پرداخت کمیسیون می‌شود. اغلب رانندگان مدل اول طرح‌های تشویقی را انتخاب می‌کنند.

تقلب در طرح‌ تشویقی اسنپ

به تازگی برخی از مسافران اسنپ ادعا کرده‌اند که رانندگان برای دریافت پاداش طرح‌های تشویقی از روش‌های مختلف و غیرمعقولی استفاده می‌کنند.

«خیلی از مسافرها به خاطر رانندگی سریع رانندها واسه اینکه سفر بعدی رو زودتر قبول کنند و به پاداشها برسم شاکی هستن حتی مسافر با راننده به خاطر رانندگی و لایی کشیدن بین خودرو ها باهم درگیر لفضی میشن.»

«جدیداً رانندگان اسنپ کاری انجام می‌دهند که تبعات زیادی می‌تواند داشته باشد. قبل از رسیدن به مقصد اتمام سفر زده و شروع می‌کنند به پیدا کردن مسافر بعدی. بعد می‌گویند برای طرح‌های تشویقی است.»

رانندگان چه می‌گویند؟

این در حالی است که بسیاری از رانندگان می‌گویند انجام تعداد سفری که اسنپ پیشنهاد می‌دهد به راحتی قابل اجرا نیست، چرا که عواملی مانند ترافیک اجازه انجام سفر‌های زیاد را نمی‌هد.

«چرا می‌نویسید تشویقی راننده، کی می‌تونه تو هفت ساعت ۲۰ تا سفر بره، توی این ترافیک، بنویسید استفاده اسنپ از حماقت راننده.»

«سلام در مدت هفت ساعت می‌گویند اگر ۱۸ سفر بروید ۹۹ تومان و اگر ۲۲ سفر بروید ۱۸۵ تومان تشویقی بگیرید؟ کی میتونه توی این ترافیک و شلوغی تهران توی هفت ساعت ۱۸ سفر بره چه برسد به ۲۲ سفر!»

همچنین رانندگان می‌گویند در زمانی که شروع به اجرای طرح‌های تشویقی می‌کنند قیمت کرایه‌ها به شدت کاهش می‌یابد و انجام سفرها برای آن‌ها به صرفه نست.

«اسنپ کاری انجام نمیده که به نفع راننده باشه، تشویقی میده از اونطرف کرایه رو پایین‌تر میزنه برا راننده‌ای که تشویقی داده.»

«همه این طرح تشویقی که می‌گذاره یکیشم نمیشه برد، بعدا هم کرایه را میارن پایین که از این جیب در بیاری بذاری تو جیب دیگر.»

«چه طرح تشویقی هزینه سفر رو میارن پایین با این تفاوت که مثلا میخوای کلا ۵ تا سفر بری مجبوری ۱۲ تا سفر بری که مثلا پاداش طرح رو بهت بدن که تازه پول اصلی سفرهات بشه.»

با وجود شرایط اقتصادی نامناسب کشور، بسیاری از رانندگان اسنپ سعی دارند با روش‌های مختلف درآمد بیشتری کسب کنند، اما به نظر می‌رسد انجام طرح‌های تشویقی اسنپ برای آن‌ها چندان آسان نیست.