رسانه‌ها اعلام کردند نیروگاه هسته‌ای زاپروژیای اوکراین آخرین راکتور خود را خاموش کرد.

آژانس دولتی انرگتوم (Energoatom) اعلام کرد آخرین راکتور هسته‌ای در نیروگاه زاپروژیای اوکراین به دلیل ترس از تشعشات هسته‌ای خاموش شده است.

به گزارش رویترز، این اقدام در راستای ایمن سازی اطراف نیروگاه زاپروژیا که بزرگترین نیروگاه اروپاست، انجام شده است.

انرگتوم در بیانیه امروز (یک‌شنبه) خود اعلام کرد: «کار در آخرین راکتور نیروگاه پس از آنکه برق راکتور شماره ۶ قطع شد در ساعت ۳:۴۱ صبح به وقت محلی به طور کامل متوقف شد.»

در ادامه اعلام شد که تدارکات برای خنک کردن این راکتور و انتقال آن به حالت سرد در حال انجام است.»

کی‌یف روز چهارشنبه از ساکنان مناطق اطراف نیروگاه خواست تا برای امنیت خود تخلیه شوند. نیروگاه ۴ راکتوری زاپروژیا هفته گذشته پس از قطع شدن تمام خطوط برق آن در نتیجه درگیری در منطقه، از شبکه خارج شد.

هفته هاست که اوضاع بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا که در جنوب اوکراین واقع شده و تحت اشغال نیرو‌های روسی است، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

مسکو و کی‌یف، یکدیگر را به گلوله باران و بمباران این سایت هسته‌ای متهم می‌کنند و در مورد بروز فاجعه‌ای هسته‌ای هشدار می‌دهند.

پس از مأموریتی که به تازگی برای بازدید از این تأسیسات انجام گرفت، آژانس روز سه شنبه هفته گذشته گزارشی را منتشر کرد، اما در این گزارش از اینکه هر یک از کشور‌ها را مسئول خسارات قابل توجه مشاهده شده در ساختمان‌های این نیروگاه بداند، خودداری کرد.

در این گزارش ایجاد یک منطقه عاری از سلاح در خارج از بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا توصیه شده بود.