رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان قرار است روز‌های ۱۹ تا ۲۷ شهریور در شهر بلگراد پایتخت صربستان برگزار شود. مسابقاتی که با حضور مدعیان کشتی دنیا و برخی از ناکامان و غایبان جهانی سال گذشته از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهد بود، چرا که همه به دنبال کسب بهترین نتیجه و کسب آمادگی برای المپیک هستند.

اتحادیه جهانی کشتی در آستانه رقابت‌های جهانی ۲۰۲۲ از تیم ملی کشتی آزاد ایران به عنوان یکی از اصلی ترین مدعیان یاد کرده است. طبق لیست منتشر شده از سوی اتحادیه جهانی بیش از ۸۰۰ کشتی‌گیر در دو رشته آزاد و فرنگی مردان و زنان، از سراسر جهان در مسابقات جهانی شرکت خواهند کرد.

علاوه بر تیم‌های ایران و آمریکا که با ستارگان خود به صربستان می‌آیند و در غیاب تیم روسیه به دنبال کسب قهرمانی هستند، تیم‌های گرجستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه نیز با تک ستاره‌های خود نگاه ویژه‌ای به کسب مدال طلا و عناوین درخشان دارند. در مسابقات کشتی آزاد، مصاف دیرینه و سنتی بین ایران و آمریکا به عنوان یکی از حساس‌ترین مصاف‌های این دوره از رقابت‌های جهانی تلقی می‌شود به ویژه آنکه رقابت این دو تیم برای کسب سکوی نایب قهرمانی در مسابقات جهانی سال گذشته بسیار نزدیک و میلیمتری بود.

تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت‌های جهانی سال گذشته که در شهر اسلو نروژ برگزار شد توسط حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم، کامران قاسم‌پور در وزن ۹۲ کیلوگرم و امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال طلا رسید. علیرضا سرلک در وزن ۵۷ کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در وزن ۶۵ کیلوگرم و محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم هم به مدال نقره دست یافتند. مجتبی گلیج هم در وزن ۹۷ کیلوگرم تک مدال برنز کشتی آزاد ایران را به دست آورد. بدین ترتیب تیم ایران در رده‌بندی تیمی با ۱۶۲ امتیاز بر سکوی سوم ایستاد.

کشتی فرنگی ایران هم در رقابت‌های جهانی سال ۲۰۲۱ نروژ عملکرد درخشانی داشت و توسط میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم، محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم، محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم و علی‌اکبر یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم به مدال طلا رسید. محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم هم صاحب مدال برنز شدند. در پایان نیز تیم کشتی فرنگی ایران با کسب ۱۴۶ امتیاز به عنوان نایب قهرمانی رسید.

با توجه به عملکرد آزاد و فرنگی کاران ایران در رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ و نفرات اعزامی به بلگراد، بسیاری از اهالی کشتی و کارشناسان این رشته معتقدند می‌توان در غیاب تیم روسیه بهترین نتایج را در صربستان رقم زد.