قانون‌گذاران آمریکا به‌تازگی به اپل هشدار داده‌اند که اگر از شرکت چینی YMTC چیپ فلش مموری خریداری کند از سوی کنگره مورد تحقیق و تفحص قرار خواهد گرفت.

در جدیدترین اقدام صورت گرفته توسط قانون‌گذاران آمریکا، هشداری به اپل ارسال شده مبنی بر اینکه نباید از شرکت YMTC تراشه خریداری کند. در غیر این صورت مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت. البته اپل هم در پاسخ گفته که هیچوقت چنین کاری نکرده اما در حال بررسی شرایط بوده تا YMTC را به عنوان تأمین‌کننده‌ی چیپ فلش مموری آیفون‌هایی که در چین به فروش می‌رسند انتخاب کند.

قانون‌گذاران آمریکا از تصمیم احتمالی اپل برای خرید تراشه از YMTC عصبانی شده‌اند

مارک روبیو، نائب رئیس جمهوری خواه کمیته اطلاعات سنا و مایکل مک‌کول، مدیر ارشد کمیته‌ی امور خارجی مجلس اخیرا گفته‌اند که آن‌ها پس از خواندن گزارشی مبنی بر اینکه اپل برای تهیه‌ی چیپ فلش مموری قصد دارد شرکت YMTC را به عنوان تأمین‌کننده‌ی خود در نظر بگیرند نگران شده‌اند. اما همانطور که در بالا هم اشاره شده، اپل گفته در بازارهای جهانی نمی‌خواهد آیفون‌ها را با تراشه‌های ساخت YMTC به فروش برساند و اگر هم برنامه‌ای برای همکاری بین دو شرکت باشد، فقط برای بازار خود چین است. همچنین این شرکت آمریکایی مدعی شده تمام اطلاعات کاربران که روی حافظه‌های Nand ذخیره می‌شود، کاملا رمزگذاری شده‌اند و کسی نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

سناتور روبیو به فایننشیال تایمز گفته:


اپل با آتش بازی می‌کند. این شرکت از بابت خطرات امنیتی YMTC آگاه است. اگر اپل باز هم در این مسیر پیش برود، باید مورد تحقیق و تفحص قرار بگیرد در حالی که چنین اتفاقی هیچ وقت رخ نداده است. ما نمی‌توانیم به شرکت‌های چینی که متعلق به دولت کمونیست هستند اجازه دهیم به شبکه‌های مخابراتی ما و گوشی‌های آیفون میلیون‌ها کاربر ورود کنند.


مک‌کول گفته:


YMTC رابطه‌ی خوبی با دولت کمونیست چین و بخش نظامی این کشور دارد. شواهد موثقی وجود دارد مبنی بر اینکه این شرکت قوانین صادرات را زیر پا گذاشته و حتی به هواوی هم قطعه فروخته است. اپل با این کار کمک می‌کند YMTC به هدف خود که دسترسی به بازارهای جهانی است دست پیدا کند.


  • تنش بین آمریکا، تایوان و چین بالا گرفت؛ بحران تراشه شاید جدی‌تر شود!

طبق گفته‌های اعضای هر دو حزب اصلی سیاسی آمریکا، YMTC یک تهدید برای امنیت ملی به حساب می‌آید. در ماه جولای امسال بود که چاک شومر، رهبر اکثریت سنا که یک دموکرات هم هست، در رابطه با این شرکت ابزار نگرانی کرده و به همراه مارک وارنر، دموکرات مدیر کمیته‌ی اطلاعات سنا و همچنین گروهی از سناتورها از هر دو حزب از دولت بایدن خواسته‌اند تا YMTC را در لیست سیاه قرار دهد. همان تحریمی که دولت ترامپ وضع کرده تا هواوی از دسترسی به تمام تأمین‌کنندگان آمریکایی از جمله گوگل محروم شود.

قانون‌گذاران آمریکا همچنین YMTC را به استفاده از سوبسیدهایی از پکن برای فروش تراشه‌هایش با بهایی زیر قیمت بازار متهم کرده‌اند. به همین خاطر سناتورهای آمریکا این شرکت را تهدیدی جدی خوانده و خواستار تحریم آن شده‌اند. یک منبع داخلی هم مدعی شده که دپارتمان بازرگانی آمریکا از این موضوع مطلع است و به‌زودی هم اقدامی را در این راستا انجام خواهد داد.

یکی از خبرگان حوزه‌ی فناوری به نام زک ادوارد این تصمیم اپل را تعجب‌برانگیز خواند و افزود:


بسیار عجیب است که اپل قصد دارد با یک شرکت چینی همکاری کند که هدف آن مشابه تمام شرکت‌های چینی تحریم شده است و از سوی حزب کمونیست چین هم مستقیما حمایت می‌شود.


در بالا اشاره شده که پکن به YMTC سوبسید می‌دهد تا این شرکت بتواند تراشه‌های خود را زیر قیمت بازار بفروشد. مک‌کول می‌گوید:


سوبسیدهای زیاد دولت کمونیست چین به YMTC به این معناست که آن‌ها می‌خواهند وضعیت بازار را به نفع خود تغییر دهند. با این کار نظم بازار تراشه به هم خواهد خورد و کنترل بیشتری از این فناوری امنیت ملی ضروری را به این شرکت می‌دهد. داده‌های جهانی چطور می‌توانند در امنیت باشند وقتی درون حافظه‌ای ساخت چین ذخیره می‌شوند؟


با این تفاسیر، باید دید آیا اپل با این شرکت حتی برای بازارهای چین وارد همکاری می‌شود یا خیر. چون در این صورت عواقب سختی در انتظار آن خواهد بود.