پیش‌درآمد جدید اچ‌بی‌او، «خاندان اژدها» بر اساس کتاب جورج آر.آر. مارتین در سال ۲۰۱۸ با عنوان «آتش و خون» ساخته شده است. داستان سریال خاندان اژدها حدود ۲۰۰ سال قبل از وقایع «بازی تاج و تخت» روایت می‌شود و عمدتا بر روی شرایط و سیاست خاندان تارگرین تمرکز دارد. قلمرو کینگز لندینگ در این مجموعه فانتزی، به یک جنگ داخلی وحشتناک سوق داده می‌شود که نتیجه منازعه‌ای غیرقابل تصور در خاندان تارگرین به نام «رقص اژدها» است.

همه چیز درباره جانشینی پادشاه ویسریس اول تارگرین (پدی کانسیداین) است. شاهزاده دیمون تارگرین (مت اسمیت) برادر پادشاه، شاهزاده شهر و وارث احتمالی، قصد دارد پس از مرگ او بر تاج و تخت آهنین بنشیند اما پادشاه اعلام می‌کند که اولین فرزند و وارث او رینیرا تارگرین، پادشاه بعدی و اولین زنی خواهد بود که بر تخت آهنین می‌نشیند و این‌گونه است که همه چیز تغییر می‌کند.

میگل ساپوچنیک و رایان کندال (برندگان جایزه امی برای کارگردانی اپیزود «نبرد حرامزاده‌ها») کارگردانان این مجموعه هستند و جورج آر.آر. مارتین، وینس جراردیس، سارا هس و ران اشمیت نیز به عنوان تهیه‌کنندگان اجرایی فعالیت خواهند داشت. این پیش‌درآمد شخصیت‌های جدید زیادی دارد که طرفداران بی‌صبرانه منتطر آن‌ها هستند. تیریون لنیستر شوخ‌طبع و سخنور یا جان اسنوی شجاع و پرافتخار و غیرقابل مهار بعدی چه کسانی خواهند بود؟ با هم نگاهی کوتاه به شخصیت‌های تعیین‌کننده وستروس در این سریال می‌اندازیم.

۱. پدی کانسیداین در نقش شاه ویسریس اول تارگرین

خاندان اژدها

پادشاه ویسریس که در شورای بزرگ در هارنهال برای جانشینی پادشاه جیهاریس تارگرین پیر انتخاب شد، به نظر مردی مهربان، خون‌گرم و شایسته است اما مردان خوب لزوما پادشاهان خوبی نیستند، زیرا قدرت‌های وحشی وستروس خوبی ذاتی چنین مردانی را هدف گرفته‌اند. در واقع اگر شاه ویسریس از قسمت اول جان سالم به در ببرد، شگفت‌انگیز خواهد بود. به هر حال، راه و رسم وستروس مشخص است و احتمال مرگ هر کسی در هر جایی و هر زمانی وجود دارد. پادشاه ویسریس در ابتدا درباره انتخاب جانشین تصمیم‌گیری نمی‌کرد اما در تریلر خاندان اژدها با عصبانیت این جمله را به زبان می‌آورد: «من مجبور به انتخاب بین برادرم و دخترم نخواهم شد!».

کانسیداین بازیگر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویسی است که جذابیتی باورنکردنی و احساساتی ظریف را برای این کاراکتر به ارمغان می‌آورد. این بازیگر بریتانیایی اولین نقش خود را در سال ۱۹۹۹ در کمدی-درام «رومئو و گاوین» و در قالب شخصیت لونر مورل بازی کرد. کانسیداین بیشتر به خاطر بازی در فیلم‌هایی مانند «مرد سفر»، «در آمریکا»، «کفش مرد مرده» و «اولتیماتوم بورن» شناخته می‌شود. او هم‌چنین سه جایزه ایونینگ استاندارد بریتانیا، دو جایزه آکادمی فیلم بریتانیا و یک شیر نقره‌ای برای بهترین فیلم کوتاه در جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۰۷ دریافت کرده است.

۲. مت اسمیت در نقش دیمون تارگرین

خاندان اژدها

مت اسمیت در نقش دیمون تارگرین، یک جنگجوی بی‌باک، اژدهاسوار و شاهزاده شهر بازی می‌کند. گفته می‌شود دیمون از خون و تبار واقعی اژدهایان است و تریلر سریال با جمله «می‌گویند که وقتی یک تارگرین به دنیا می‌آید، خدایان سکه‌ای به هوا پرتاب می‌کنند»، وقت خود را بیش از حد برای پیچاندن این راز تلف نمی‌کند. این رویکرد تقریبا جسورانه نشان می‌دهد که شخصیت دیمون نسبتا نامنظم و غیرقابل پیش‌بینی است. شاهزاده تارگرین برای برخی به عنوان یک قهرمان و برای بسیاری به عنوان یک شرور شناخته می‌شود. صاحب شمشیر افسانه‌ای استیل والریایی (دارک سیستر) به عنوان یک مرد زن‌باز شناخته‌ می‌شود و این شهرتی است که در نتیجه حمایت مکرر او از خانه‌های قمار و فاحشه‌خانه‌های فلی‌باتم به دست آمده است.

اسمیت برای طرفداران داستان‌های علمی‌تخیلی بیشتر به عنوان دکتر یازدهم در سریال «دکتر هو» و در نقش شاهزاده فیلیپ در سریال «تاج» شناخته می‌شود. از آثار سینمایی او می‌توان به «حیوانات مهمانی»، «شب گذشته در سوهو» و «اسرار رسمی» اشاره کرد. اسمیت برای بازی در سریال «تاج»، جایزه امی و نامزدی انجمن بازیگران سینما را دریافت کرد. او برنده جایزه بهترین بازیگر درام مرد تلویزیون ملی برای اجرایش در «دکتر هو» شد. مت اسمیت با کار در فرنچایزهای بزرگ غریبه نیست، چرا که در فیلم‌هایی مانند «موربیوس» و «نابودگر: جنسیس» حضور داشته و به نوعی در فیلم «جنگ ستارگان: ظهور اسکای‌واکر» نیز ظاهر شده است.

۳. اولیویا کوک در نقش آلیسنت هایتاور

خاندان اژدها

اولیویا کوک نقش آلیسنت هایتاور، دختر دست پادشاه، اتو هایتاور را بازی می‌کند. همسر دوم پادشاه ویسریس، آلیسنت هایتاور از ادعای پادشاهی پسرش، ایگون در جریان رقص اژدها حمایت می‌کند. او به طور گسترده به عنوان یکی از جذاب‌ترین زنان در هفت پادشاهی شناخته می‌شود و هم‌چنین در زمینه سیاست، بسیار باهوش است. او خود را کاراکتری با وقار، زیبا و جذاب نشان می‌دهد و جای تعجب نیست که طرفداران به سرعت وی را با سرسی لنیستر ملکه سابق هفت پادشاهی مقایسه کنند.

کوک بیشتر به خاطر بازی در پیش‌درآمد درام و دیوانه‌وار «مسافرخانه بیتس» در نقش اما کودی شناخته می‌شود. او یک رقصنده سابق باله است و در نقشی اصلی در فیلم «بازیکن شماره یک آماده» استیون اسپیلبرگ و هم‌چنین در قالب شخصیت بکی شارپ در مینی‌سریال درام تاریخی «ونیتی‌ فیر» نیز بازی کرده است.

۴. اما دارسی در نقش رینیرا تارگرین

خاندان اژدها

رینیرا تارگرین اولین فرزند پادشاه است و لقب  نگین قلمرو را به او داده‌اند. او از خون خالص والیرین و یک اژدهاسوار باتجربه است. رینیرا اولین فرزند پادشاه از ازدواج او با ملکه اول، اما آرین است که با تولد فرزند دوم و پسرش (که او نیز درگذشت) از دنیا رفت. طبق توضیحات اچ‌بی‌او:

«بسیاری می‌گویند رینیرا همه چیز در وجود خود دارد… اما به هر حال مرد نیست.»

ادعای او برای تاج و تخت، هم مورد حمایت قرار می‌گیرد و هم به چالش کشیده می‌شود. کسانی مانند عمو و شوهر آینده‌اش دیمون تارگرین، از او حمایت می‌کنند، زیرا او را وارث واقعی تاج و تخت می‌دانند اما مخالفان او موافق با نشستن یک زن بر تاج و تخت آهنین نیستند.

بهترین نقش‌آفرینی‌های اما دارسی به تلویزیون برمی‌گردد و او در نقش نائومی ریچاردز در مینی‌سریال تلویزیونی بریتانیایی «وندرلاست» و آسترید در کمدی ترسناک «جستجوگران حقیقت» بازی کرده است. از آثار سینمایی او نیز می‌توان به «بدرفتاری»، «یکشنبه مادری» و «ای روح‌القدس» اشاره کرد.

۵. استیو توسان در نقش لرد کورلیز ولاریون

خاندان اژدها

لرد کورلیز ولاریون با بازی استیو توسان به عنوان خشن‌ترین ملوان وستروس شناخته می‌شود و همین ویژگی، لقب «مار دریایی» را برای وی به ارمغان آورده است. لرد کورلیز ولاریون با شاهزاده رینیس ولاریون ازدواج می‌کند و دارای قوی‌ترین و قدرتمندترین ناوگان دریایی در تمام هفت پادشاهی است. او به خاطر انجام کارهای غیرقابل تصور شهرت دارد و دارای آن‌چنان ثروتی است که حتی لنیسترها هم به آن حسادت می‌کنند. این دریانورد ماجراجو یکی از مورد احترام‌ترین و ترسناک‌ترین خاندان‌ها را در وستروس دارد.

شاید استیو توسان را از بازی در «شاهزاده ایرانی: شن‌های زمان» یا در فیلم سیلوستر استالونه، «قاضی درد» به یاد بیاورید. او اولین نقش خود را در اقتباس تلویزیونی بریتانیایی شرلوک هلمز، «خاطرات شرلوک هلمز» بازی کرد. از دیگر آثار برجسته توسان می‌توان به «دکتر هو»، «سیرک» و «مردگان متحرک» اشاره کرد.

۶. فابین فرانکل در نقش سر کریستون کول

خاندان اژدها

سر کریستون کول پسر لرد بلک هاون است. او دوست رینیرا تارگرین در دوران کودکی است و به عنوان نواده دورنیش هیچ عنوان یا سرزمینی به نام خود ندارد و تنها دارایی وی، شمشیری در دست است. سر کریستون کول یک شمشیرزن ماهر به حساب می‌آید و شوالیه‌های بزرگ بسیاری را در مسابقات مختلف در وستروس شکست داده و نیروی گارد پادشاه ویسریس است.

فرانکل در عرصه بازیگری نسبتا تازه‌کار است اما یکی از ستارگان هالیوودی محسوب می‌شود که به سرعت در حال رشد است. این بازیگر انگلیسی-فرانسوی در فیلم‌هایی مانند «طلوع ونیز»، «آخرین کریسمس» و «مار» حضور داشته است.

۷. ایو بست در نقش پرنسس رینیس تارگرین

خاندان اژدها

ایو بست نقش همسر یکی از ثروتمندترین مردان وستروس، لرد کورلیز ولاریون را بازی می‌کند. شاهزاده رینیس تارگرین ولاریون یک اژدهاسوار معروف است. او مورد قبول دیگران قرار نگرفت و نتوانست بر تاج و تخت آهنین بنشیند و پس از آن، الگوی جانشینی مردان در وستروس تثبیت شد. وی با لقب ملکه غایب شناخته می‌شود. در واقع رینیس توسط شورای بزرگ و به خاطر پسر عمویش ویسریس و صرفا به دلیل زن بودن نادیده گرفته شد.

محبوب‌ترین نقش‌های تلویزیونی بست، دکتر النور اوهارا در سریال «پرستار جکی» و مونیکا چتوین در مینی‌سریال «زنان پرافتخار» هستند. او حرفه‌ خود را با بازی در فیلم «هیاهو برای هیچ» آغاز کرد و اخیرا نیز در فیلم «زندگی مربعی» ظاهر شده است. وی دو نامزدی جایزه تونی برای بهترین بازیگر زن در کارنامه خود دارد و جایزه لارنس اولیویه برای بهترین بازیگر زن را نیز برای بازی در نقش هدا گابلر دریافت کرده است.

۸. سونویا میزونو در نقش میساریا

خاندان اژدها

سونویا میزونو نقش میساریا را بازی می‌کند که متحد قابل اعتماد و دوستدار شاهزاده دیمون تارگرین است. میساریا به عنوان یک روسپی سابق با پستی و بلندی‌های وستروس غریبه نیست. او هیچ پشتوانه‌ای ندارد اما دارای شهامت یک گلادیاتور قدرتمند است. میساریا تمایل عجیبی به عناصر اسرارآمیز و جادو دارد و طرفداران او را با واریس (عنکبوت) در «بازی تاج و تخت» مقایسه می‌کنند.

این بازیگر ژاپنی-بریتانیایی در فیلم‌های «اکس‌ماشینا» و «نابودی» حضور چشم‌گیری داشته و نقش‌های کوچکی را هم در فیلم‌های «لالالند»، «آسیایی‌های پولدار دیوانه» و «دیو و دلبر» بازی کرده است. جدیدترین نقش‌آفرینی او در قالب شخصیت جین در فیلم کمدی آمریکایی «آیا من خوب هستم؟» محسوب می‌شود.

۹. ریس ایفانس در نقش اتو هایتاور

خاندان اژدها

اتو هایتاور (نسخه دوم ند استارک) مردی وفادار، دست پادشاه و پدر آلیسنت است. او در مقایسه با بسیاری دیگر از شخصیت‌های تشنه قدرت در کینگز لندینگ جاه‌طلبی کم‌تری دارد اما به هر حال، دیمون تارگرین را خطرناک می‌داند و احتمال نابودی قلمرو را می‌دهد. این سوء ظن همیشگی باعث شده تا این دو نفر دائما با یک‌دیگر در تضاد باشند. آرزوی منحصر به فرد هایتاور رساندن دخترش آلیسنت و پسرش ایگون به تاج و تخت آهنین است.

ایفانس بازیگر و نوازنده‌ای ولزی است که از برجسته‌ترین آثار او می‌توان به «کوین و پری»، «ناتینگ هیل» و تریلر روان‌شناختی بریتانیایی «عشق پایدار» اشاره کرد. او هم‌چنین برای انیمیشن‌ «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» نامزد دریافت جایزه شرور برتر تین چویس شده است. دیگر آثار برجسته او، «مرد پادشاه» و «هری پاتر و یادگاران مرگ» هستند.

۱۰. میلی الکاک در نقش رینیرا تارگرین نوجوان

خاندان اژدها

میلی الکاک نقش رینیرا تارگرین را در صحنه‌های فلش‌بک سریال بازی می‌کند. این هنرپیشه استرالیایی بیشتر به خاطر بازی در فیلم‌های «آشنایان»، «عمود»، «سپیده‌دم» و «مکانی به نام خانه» شناخته می‌شود. الکاک بازیگری حرفه‌ای را در سال ۲۰۱۴ با بازی در نقش دختر نوجوان ۱ در فیلم «سرزمین عجایب» آغاز کرد. او جایزه انجمن بازیگری استرالیا را به عنوان ستاره‌ نوظهور در سال ۲۰۱۸ دریافت کرده است.

۱۱. امیلی کری در نقش آلیسنت هایتاور نوجوان

خاندان اژدها

امیلی کری، مشابه میلی الکاک، نقش آلیسنت هایتاور نوجوان را در پیش‌درآمد خاندان اژدها بازی می‌کند. کری بیشتر به خاطر بازی در نقش گریس بوچمپ در سریال درام «تلفات» شناخته می‌شود و در ۴۱ قسمت و پنج فصل این مجموعه حضور داشته است. او اولین نقش‌آفرینی خود را در تئاتر موزیکال «شرک» تجربه کرد. این هنرپیشه بریتانیایی اولین نقش بزرگ خود را در فیلم پرفروش‌ «زن شگفت‌انگیز» و در قالب شخصیت دایانای جوان بازی کرده است.

۱۲. گراهام مک‌تاویش در نقش سر هارولد وسترلینگ

خاندان اژدها

سر هارولد وسترلینگ فرمانده گارد پادشاه است. نقشی که گراهام مک‌تاویش بازی کرده، تجسمی از شجاعت و افتخار به حساب می‌آید. گراهام مک‌تاویش در آثار زیادی از جمله «هابیت»، «آکوامن» و «ویچر» ظاهر شده است.