سری کتاب‌های هابیت و ارباب حلقه‌های تالکین، آثار فانتزی کلاسیکی‌اند که در سراسر جهان محبوبیت دارند. این کتاب‌ها با شخصیت‌های فانتزی باورنکردنی، هیولاهای وحشتناک و مضامینی مرتبط‌ با پشتکار، وفاداری و دوستی، الهام‌بخش نسل‌های مختلفی از خوانندگان شده‌اند. این مجموعه با فرهنگ مدرن عجین شده است.

فیلم‌های ساخته‌شده بر اساس این کتاب‌ها به برخی از قدرتمندترین موجودات تاریخ ادبیات جان بخشیده‌اند. اما در عین حال مخاطبان این فیلم‌ها شاهد تعدادی از موجودات ضعیف‌تر هم بوده‌اند که به انتخاب، زور یا حتی به شکل تصادفی تسلیم صاحبان قدرت شده‌اند. به هر حال می‌توان به راحتی فهمید چه کسانی قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها بوده‌اند و چه کسانی بین الف‌ها، کوتوله‌ها، انسان‌ها و باقی موجودات ضعیف‌ترین به حساب می‌آیند.

ارباب حلقه‌ها سال ۲۰۲۲ با سریال جدید «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» به سرویس استریم پرایم‌ویدیو بازگشت. داستان سریال هزاران سال قبل از اتفاقات کتاب‌های هابیت و ارباب حلقه‌ها روایت می‌شود. این یعنی تعداد زیادی شخصیت جدید به چهره‌های آشنا در عصر دوم سرزمین میانه خواهند پیوست، جایی که برخی از پادشاهی‌ها به شکوه رسیدند و برخی نابود شدند و یکی از بزرگ‌ترین شروران داستان‌های تالکین، کل جهان را تهدید کرد. برخی از شخصیت‌های قدرتمند مانند گالادریل، الروند و شاه گیل‌گالاد در این داستان حضور دارند اما باید دید که آیا کسی می‌تواند این قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها را که بعدا در تاریخ این داستان‌ها نیز ظاهر شدند تحت‌الشعاع قرار دهد.

قدرتمندترین موجودات دنیای ارباب حلقه‌ها

۱۰. شلوب

ارباب حلقه‌ها

شلوب مدت‌ها قبل از پنی وایز، آراگوگ و مادام اکتا بر روی پرده‌های سینما قدرت‌نمایی کرد. او یک عنکبوت غول‌پیکر است که اورک‌ها، هابیت‌ها و هر کسی را که در اطرافش باشد شکار می‌کند و می‌خورد. قدرت شلوب واقعا چشم‌گیر است و او به هیچ کس جز خود گرسنه‌اش خدمت نمی‌کند.

شلوب فرزند آنگولینت، روحی شیطانی به شکل یک عنکبوت است اما موجودی که فقط در تلاش برای زنده ماندن در لانه خودش است چگونه شیطانی محسوب می‌شود؟ او حتی کسی را اذیت و به سائورون نیز کمک نمی‌کند. حتی سم هم‌ یک بار شلوب را با شیشه ستاره‌ای که گالادریل به او داده بود، ترسانده است. این موجود صرفا با خوردن دیگر موجوداتی که به دام می‌اندازد زنده می‌ماند.

۹. الروند

ارباب حلقه‌ها

ارباب ریوندل نسبت به جنگ آخرین اتحاد بی‌تفاوت نبود. او فردی جالب و حیله‌گر محسوب می‌شد اما عدم مشارکت وی در جستجوی فرودو در عصر سوم بینندگان را از او رویگردان کرد. آیا او واقعا همان‌قدر قدرتمند است که به نظر می‌رسد؟ بله، پدر نیمه‌الف آرون آندومیل نه‌تنها یکی از اعضای شورای سفید، بلکه یک درمانگر با استعداد و ناجی سرزمین میانه است.

او نارسیل را درمان کرد تا ارتش زامبی را که برای شکست دادن سائورون مورد نیاز بود در اختیار آراگورن قرار دهد. با این حال، الروند تقریبا از همه چیز گذشت و پس از همه چیزهایی که در طول عمر طولانی خود شاهد بود (از جمله خیانت ایسیلدور) به خاطر شرارت و ذات بد مردم از آن‌ها ناامید شد. خوشبختانه در ادامه عشق دخترش به آراگورن، او را بر آن داشت تا از قدرت خود برای نجات همه استفاده کند.

۸. اسماگ

ارباب حلقه‌ها

نام اسماگ مترادف آتش و نابودی است. بیشتر موجودات قدرتمند مجبور نیستند درباره قدرتشان با کسی صحبت کنند و اعمال این اژدهایان نیز خود نشان‌گر عظمت آن‌هاست. با این حال، اسماگ دوست دارد کمی لاف بزند. اسماگ به قدری قدرتمند است که سازندگان هابیت از یکی از قدرتمندترین صداپیشگان زمان، بندیکت کامبربچ برای اجرای کاراکتر او بهره بردند.

اسماگ قدرت تخریبی فوق‌العاده زیادی دارد. حرص و طمع اسماگ به نوعی او را در لیست ضعیف‌ترین ها قرار می‌دهد، چرا که این ویژگی بر اعمال و رفتار وی بسیار تاثیرگذار است اما این اژدهای ترسناک در واقع از جواهرات خود به عنوان ابزار جنگی استفاده می‌کند. او با وحشی‌گری و قدرت خود، جزو قوی‌ترین موجودات به حساب می‌آید.

۷. بالروگ

ارباب حلقه‌ها

توانایی مقابله با گندالف خاکستری به تنهایی هر موجودی را قدرتمند جلوه می‌دهد. بالروگ، قبلا به عنوان یک روح اولیه به نام مایار شناخته می‌شد که به واسطه قدرت مورگوت تسخیر شده بود. او دارای قدرتی فوق‌العاده برای از بین بردن قدرتمندترین موجودات سرزمین میانه است. بالروگ هیولای آتشین، یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها است.

بالروگ در یکی از مهیج‌ترین صحنه‌های یاران حلقه، گندالف را روی پل خزاددوم از پای درآورد و به اعماق قله زیراکزیگیل رفت. هیچ کدام از آن‌ها از این نبرد طاقت‌فرسا جان سالم به در نبردند و در نهایت دورین هم جان خود را از دست داد.

۶. گندالف خاکستری

ارباب حلقه‌ها

او موجودی با توانایی‌هایی فراتر از سرگرم‌کردن دیگران و آتش‌بازی است. همه گندالف خاکستری را به عنوان یک جادوگر مهربان دوست داشتند. گندالف در مبارزه و نبرد دستی بر آتش دارد، از همه چیز آگاه و به اندازه والدین اطرافیان خود مراقب آن‌ها است. او اولین منبع امید قهرمانان در پیروزی مقابل سائورون محسوب می‌شد، به همین دلیل از دست دادن او بسیار دردناک بود.

گندالف خاکستری به این دلیل یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها به حساب می‌آید که نیازی به نشان دادن قدرت خود ندارد، مگر این که موقعیت ایجاب کند. او با هابیت‌ها دوست می‌شود (کاری که سایر موجودات قدرتمند شاید آن را مسخره بدانند) و هنگام مشورت و تفکر هرگز خشونت‌آمیز عمل نمی‌کند مگر این که ضروری باشد.

۵. سارومان سفید

ارباب حلقه‌ها

سارومان سفید بسیار قدرتمندتر از گندالف خاکستری است و به عنوان رئیس گروه او، قدرت سیاسی بیشتری دارد. سارومان یک جادوگر پیچیده است که از زمانی که خدمت به جبهه خوبی را کنار گذاشت به یکی از ضعیف‌ترین شخصیت‌ها تبدیل شد و همان‌طور که آراگورن گفت، او پس از آن دیگر قدرت سابق را نداشت.

طمع و میل به قدرت او را در نهایت به خدمت به سائورون سوق داد که این امر برای رئیس سابق شورای سفید تاسف‌بار بود. البته سارومان گندالف را شکست داد، در یکی از بهترین نبردهای ایستار در تمام تاریخ شرکت و تقریبا به نابودی بشر کمک کرد و همین موارد به تنهایی جایگاه او را به عنوان یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها تثبیت می‌کنند.

۴. گندالف سفید

ارباب حلقه‌ها

به نظر می‌رسید که امید جبهه خیر و نیکی پس از از دست دادن گندالف خاکستری در نبرد با بالروگ در یاران حلقه، از دست رفته است. بسیاری از مخاطبان این سری نمی‌دانستند که گندالف سفید نیز بسیار قدرتمند است. او نسبت به گندالف خاکستری حس شوخ‌طبعی کم‌تری داشت اما همان جادوگر مورد نیاز سرزمین میانه بود. گندالف سفید رهبر قدرتمند ارتش غرب و عضوی از نیروهای ایستار است.

قهرمانان ما در جاهایی از این سری قطعا بدون گندالف همه چیز را از دست می‌دادند. او عاقل، شجاع و قدرتمند است و همه ویژگی‌های مورد نیاز یک جادوگر را دارد و یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های تمام تاریخ به حساب می‌آید.

۳. پادشاه جادوگر آنگمار

ارباب حلقه‌ها

او آن‌قدر قدرتمند بود که هیچ انسان (مرد) فانی نمی‌توانست وی را بکشد اما خوشبختانه اوین سرسخت و قوی از عهده این کار برآمد. پادشاه جادوگر آنگمار تا پیش از این حادثه، مشکلی بزرگ در طول داستان بود. رهبر نازگول‌ها نه‌تنها نفر دوم سائورون، بلکه یکی از پادشاهان سابق انسان‌ها محسوب می‌شود که قدرت حلقه او را فاسد کرده است.

او یک هیولای زنده و جاودانه، کاپیتان سیاه نیروهای سائورون در جنگ حلقه و دشمن نهایی فرودو بگینز است که اگر وجود نداشت فرودو مدت‌ها قبل به کوه دووم رسیده و حلقه را در آتش انداخته بود.

۲. گالادریل

ارباب حلقه‌ها

او به هیچ وجه یک شرور نیست اما آن‌قدر قدرتمند است که در مرکز توجه یکی از وحشتناک‌ترین لحظات کل این سری قرار دارد. گالادریل، بانوی لوتلورین، به دلایلی یکی از نگهبانان معتمد چوب طلایی است. او آن‌قدر قدرتمند است که حتی تعریف کارهایی که می‌تواند با حلقه واحد انجام دهد، همه را شوکه می‌کند.

گندالف فکر می‌کرد که شاید خودش توسط حلقه وسوسه شود اما بر عکس وی، قدرتی که گالادریل در لحظات مختلف نشان داد ثابت کرد که او احتمالا قدرتمندترین فردی است که از این حلقه در سرزمین میانه استفاده می‌کند. او هم‌چنین نیرومندترین الدار و نیرویی مطمئن و قطعا یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها است.

۱. سائورون

ارباب حلقه‌ها

اگر او قدرتمندترین شخصیت ارباب حلقه‌ها محسوب نمی‌شد اصلا نیازی به جنگ‌های متعدد، شخصیت‌های بی‌شمار و سه فیلم برای شکست دادن او نبود. در این صورت شاید حتی فرودو می‌توانست با یک عقاب بر فراز کوه دووم اوج بگیرد و آن حلقه را در گودال آتشین بیاندازد و تا ساعت یازده برای شام به خانه برگردد. سائورون، صاحب چشم بینا، کسی نیست که به راحتی بتوان با او دست و پنجه نرم کرد.

وی نه‌تنها یک نکرومانسر بسیار قدرتمند، بلکه همان روح جاودانی بود که حلقه واحد را در کوه دووم ساخته بود. این حلقه تمام ۱۹ حلقه قدرت را کنترل می‌کرد و سائورون اگر از الف‌ها، دورف‌ها و انسان‌ها که از حلقه‌ها استفاده می‌کردند قوی‌تر نبود نمی‌توانست چنین کارهایی انجام دهد.

ضعیف‌ترین موجودات ارباب حلقه‌ها

۱۰. بورومیر

ارباب حلقه‌ها

به نظر می‌رسید که بورومیر یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها باشد اما او ثابت کرد که یکی از ضعیف‌ترین شخصیت‌های این سری است. او شاید سرزمین میانه را به عنوان یک قهرمان ترک کرده باشد اما سرنوشت وی از طمع و ناتوانی او در دیدن آن‌چه که بقیه اعضای گروهش به راحتی می‌توانستند تشخیص دهند پدید آمد: شر و فساد خالص حلقه.

همان‌طور که گالادریل اشاره کرد: «قلب انسان‌ها به راحتی فاسد می‌شود.» اما بورومیر حداقل به اندازه مردانی که به نیروهای سائورون پیوستند ضعیف نبود. با این حال، ناتوانی او در نگه داشتن نفس خود در مواجهه‌ با حلقه واحد، در حالی که برادر کوچک‌ترش کنترل بیشتری از خود نشان داد، این فرد را به یکی از ضعیف‌ترین شخصیت‌های فیلم‌ها تبدیل کرد.

۹. دهان سائورون

ارباب حلقه‌ها

دهان سائورون به هیچ وجه از قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها نبود. باراددور پس از ورود به ارتش سائورون، هویت خود را فراموش کرد و حتی تا قبل از به قدرت رسیدن دوباره سائورون، پست خود را هم رها کرده بود. این قضیه ثابت می‌کند که تنها دلیلی که او به سائورون خدمت کرد، به احتمال زیاد همان چیزی بود که همه به دنبالش بودند.

دهان سائورون متکبر و کریح و نمود پیامبر دروغین کتاب مقدس است. تنها قدرت او این است که یاوه‌گویی کند و به همین خاطر یکی از ضعیف‌ترین موجودات سرزمین میانه محسوب می‌شود.

۸. ایسیلدور

ارباب حلقه‌ها

ایسیلدور در ابتدا به عنوان یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها معرفی شد و قبل از هر کس دیگری سائورون را نابود کرد. او حلقه قدرت را از دست سائورون جدا کرد که به همین دلیل قاعدتا باید در لیست موجودات قدرتمند ارباب حلقه‌ها قرار می‌گرفت اما ایسیلدور در ادامه ثابت کرد که حتی از هابیت‌ها نیز ضعیف‌تر است و تسلیم قدرت حلقه شد.

او خیلی زود به پایان داستان خود نزدیک شد. الروند به وی اصرار کرد که حلقه را از بین ببرد اما ضعف ایسیلدور باعث شده بود که او درگیر قدرت و ظواهر حلقه شود. تمام این موارد نشان از ذهنیت ضعیف ایسیلدور و شخصیت تباه او دارد.

۷. پیپین

ارباب حلقه‌ها

پرگرین توک شخصیت مورد علاقه بسیاری از مخاطبان است اما گاهی اوقات به عنوان جار بینکس دنیای ارباب حلقه‌ها شناخته می‌شود. پیپین یکی از جوان‌ترین اعضای انجمن است اما گاف‌های بزرگی می‌دهد که تماشای آن‌ها دردناک است. جلب توجه سائورون، قسم خوردن بیهوده در برابر دنتور دوم و به طور کلی درگیر نشدن در هیچ چالشی تا آخرین لحظه ممکن، مواردی هستند که او را به فردی سست‌عنصر تبدیل‌ می‌کنند. دوستی او با مری جالب توجه است اما سادگی پیپین، وی را بسیار آسیب پذیر جلوه می‌دهد.

اما پیپین به هیچ وجه بی‌گناه و معصوم نیست، زیرا او اغلب خود و دیگران را به دردسر می‌اندازد. او مانند اکثر هابیت‌ها هیچ کاری انجام نمی‌دهد اما انتظار دارد که همه چیز به بهترین شکل پیش برود.

۶. تراندویل

ارباب حلقه‌ها

تراندویل تصمیماتی می‌گیرد که فقط به نفع خودش باشد و فردی بیهوده، بی‌عاطفه و خونسرد است. تراندویل زمانی که گروهش وارد میرک‌وود شد قصد داشت تورین اوکنشیلد را در صورت لزوم به مدت ۱۰۰ سال زندانی کند و فکر کردن به او به عنوان یک فرد قدرتمند حتی پس از رهبری نبرد پنج ارتش نیز در نوع خود چندش‌آور است.

جای تعجب نیست که بیلبو به دستور پادشاه الف‌ها از ماندن در میرک‌وود خودداری کرد. تراندویل قدرتمند بود اما خودخواهی و امتناع وی از اقدامات بدون منفعت شخصی او را به یکی از شخصیت‌های ضعیف تبدیل می‌کند. پسرش، لگولاس قطعا ابهت و قدرت بسیار بیشتری دارد.

۵. اسمیگل

ارباب حلقه‌ها

اسمیگل که از اولین لحظه مواجهه با حلقه واحد به فردی فاسد تبدیل شد یکی از ضعیف‌ترین موجودات این حماسه است و بهترین دوست خود را می‌کشد تا حلقه را برای خود نگه دارد. همدردی با گالوم فاسد کاری سخت است، چرا که او هر کاری انجام می‌دهد تا حلقه واحد را از فرودو و دوستش پس بگیرد.

فیلم‌های ارباب حلقه‌ها با فلش‌بکی به این که حلقه چگونه این فرد را از گالوم به اسمیگل تبدیل‌ کرد، به بینندگان نشان می‌دهند که هنوز بخشی کوچک از خوبی‌ و خیر پس از این همه مدت در وجود این موجود باقی مانده است. در نهایت دل مخاطبان پس از این که او به آرزوی خود می‌رسد و جان خود را از دست می‌دهد برای وی می‌سوزد.

۴. اورک‌ها

ارباب حلقه‌ها

اورک‌ها خود را موجوداتی سرسخت می‌دانند اما یک تیر از جانب لگولاس یا ضربه تبر گیملی آن‌ها را از پای درمی‌آورد و نشان می‌دهد که آن‌ها آن‌طور که فکر می‌کنند قوی نیستند. اورک‌ها مانند مورچه‌ها به تنهایی خطرناک نیستند.

تهدید و خطر واقعی آن‌ها به تعداد زیاد آن‌ها وابسته است. اوروک‌های های، قوی‌ترین گونه این موجودات در سرزمین میانه، بسیار ترسناک‌تر بودند اما باز هم آن‌قدر قوی نبودند که به تنهایی در برابر قدرتمندترین موجودات سرزمین میانه مقابله کنند.

۳. شاه تئودن

ارباب حلقه‌ها

ذهنیت پادشاه تئودن به قدری ضعیف بود که گریما ورمتانگ، یکی از ضعیف‌ترین شخصیت‌های کل سری، توانست او و پادشاهی‌اش را کنترل کند و در نتیجه نابودی و ویرانی زیادی به بار آمد. او در جنگ در آستانه مرگ بود، در حالی که خواهرزاده‌اش که وی جنگیدنش را ممنوع کرده بود، نه تنها تقریبا او را نجات داد، بلکه ثابت کرد که فردی کاملا شایسته‌تر است.

تئودن اگر گندالف هرگز به کمکش نمی‌آمد، مطمئنا به دست سارومان و به واسطه نیروهای ورمتانگ کشته می‌شد. حتی برادرزاده تئودن، ائومر نیز او را رها کرده بود.

۲. دنتور دوم

ارباب حلقه‌ها

دنتور دوم، بیست و ششمین مباشر حاکم گوندور، شاید زمانی مرد شایسته‌ای بوده باشد اما با توجه به رفتارش با پسرش، فارامیر، فردی منفور است. دنتور دوم بورومیر را ستایش و برادر کوچک‌ترش را رها کرد اما این فارامیر بود که در مقابل حلقه واحد ایستادگی بیشتری نشان داد. فارامیر به نوعی به دستور پدر ظالمش جان خود را از دست داد، اگرچه می‌دانست که این کار برای یک هدف خوب صورت گرفته و هرگز از تلاش در راستای نیکی دست برنداشت.

جنون آشکار دنتور دوم زمانی که او پسر زخمی خود را زنده زنده می‌سوزاند منجر به مرگ خودش شد. اگر او به اندازه کافی قوی بود که فارامیر را بپذیرد و وی را دوست داشته باشد، شاید از زندگی بهتری برخوردار می‌شد.

۱. گریما ورمتانگ

ارباب حلقه‌ها

گریما ورمتانگ آن‌قدر ضعیف بود که خیلی‌ها نسبت به او احساس ترحم می‌کردند. او بعدا عفو شد و نزد سارومان سفید بازگشت. وی به عنوان مشاور پادشاه تئودن، متولد روهان بود اما به فردی خائن تبدیل شد تا جاسوسی پادشاهی را انجام دهد، ذهن تئودن را مسموم کند و به طور کلی باعث شود که افراد این قلمرو در زمان جنون پادشاه رنج بکشند.

او با این امید که با اوین ازدواج کند بدترین حالات و احساسات را برای وی ایجاد کرد و سعی داشت کسانی را که اوین آن‌ها را دوست دارد از بین ببرد. ورمتانگ مانند پیتر پتیگرو در هری پاتر ضعیف است و ترجیح می‌دهد به خودی‌ها خیانت کند اما خودش را نجات دهد.

منبع: screenrant