یک فضانورد کهنه‌کار آمریکایی، پس از سال‌ها تصویر شگفت‌انگیزی از شب زمین را از نگاه ایستگاه فضایی بین‌المللی به اشتراک گذاشته است.

هرچند «دون پتی» (Don Pettit) فضانورد ناسا که تا کنون سه بار به فضا رفته است، در حال حاضر روی زمین قرار دارد اما این به معنای پایان ماجراجویی‌های فضایی او نیست. روز دوشنبه او عکسی را در حساب توییتر خود منتشر کرد که نمای شگفت‌انگیزی از زمین را نشان می‌دهد.

شاید در نگاه اول، یا حتی دقت کم، منظره‌ی ثبت شده واضح نباشد اما این تصویر با نوردهی طولانی، بخشی از سیاره‌ی زمین را از پنجره‌های ماژول «کوپولا» (Cupola) ایستگاه فضایی بین‌المللی نشان می‌دهد. حتی با نگاه به جزئیات، رد ستارگان هم در تصویر دیده می‌شود.

این فضانورد در توییت خود نوشت: «منظره‌ای با نوردهی طولانی توسط لنز فیش-آی از زمین از پنجره‌ی کوپولا، در ایستگاه فضایی بین‌المللی. در بخش پایینی، نورهای شهر به صورت رگه‌های نارنجی جریان دارند و رد ستارگان هم که ناشی از چرخش زمین است، در تصویر قابل مشاهده است. عکاسی نجومی می‌تواند راه‌های هیجان‌انگیزی برای ترکیب علم و هنر بیابد!»

آخرین سفر فضایی پتی در سال ۲۰۱۲ انجام شد، بنابراین اشتراک‌گذاری عکس‌های منتشر نشده‌ی او از سفرهای فضایی‌اش برای طرفداران علوم فضایی بسیار جذاب خواهد بود.

در حالی که این عکس پتی می‌تواند به زیبایی یک اثر سورئال باشد، در سال‌های اخیر فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی بیشتر مناظری از تصاویری از زمین را به اشتراک می‌گذارند که عوارض گوناگون خشکی و دریا را با وضوح بالا نشان می‌دهند.

برای نمونه فضانورد فرانسوی «توماس پسکی» (Thomas Pesquet) به ثبت این نوع تصاویر از ایستگاه فضایی علاقه دارد و در آخرین مأموریت خود، چند عکس دیدنی از سیاره‌ی ما گرفته بود.

شاید با نمای خیره‌کننده از ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری بالای زمین، ثبت چنین عکس‌هایی آسان به‌نظر برسد اما داشتن وقت آزاد و ثبت تصاویر دیدنی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در عمل به برنامه‌ریزی زیادی نیاز دارد.

ماژول کوپولا با هفت پنجره‌ی خود، در محدوده‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی بهترین مناظر را از زمین و فراسوی آن ارائه می‌دهد. به همین دلیل به مکانی محبوب برای حضور فضانوردان در زمان استراحت تبدیل شده است.

اما این مناظر دیدنی که تا حد زیادی بدون مانع هم هستند، باعث شده تا کوپولا یک مکان کاری مهم ایستگاه هم باشد زیرا فضانوردان می‌توانند از آن برای نظارت و کمک نه تنها در پیاده‌روی‌های فضایی بلکه هنگام ورود و خروج فضاپیماها استفاده کنند.

عکس: گذر شبانه بر فراز زمین از نگاه ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA/Don Pettit