به تازگی یکی از افشاگران مشهور اعلام کرده که انویدیا در حال آماده‌سازی مدل جدید کارت گرافیک‌های RTX 3060، RTX 3060 Ti و RTX 3070 Ti است که نسبت به مدل‌های اصلی با تغییرات جزئی روبرو شده‌اند. ظاهرا مدل جدید RTX 3060 مبتنی بر پردازنده‌ی گرافیکی GA106 است و از ۸ گیگابایت رم GDDR6 استفاده می‌کند. 

این یعنی نسبت به مدل اصلی ۴ گیگابایت رم کمتری دارد. پهنای باند رم این کارت گرافیک ۲۴۰ گیگابایت در ثانیه است که ۱۲۰ گیگابایت کمتر از مدل اصلی محسوب می‌شود.

مدل جدید RTX 3060 Ti با ۸ گیگابایت رم GDDR6X راهی بازار می‌شود و برای مقایسه باید بگوییم که مدل اصلی دارای ۸ گیگابایت رم GDDR6 است. بنابراین احتمالا دیگر مشخصات آن مشابه با مدل اصلی خواهد بود.

در نهایت باید به مدل جدید RTX 3070 Ti اشاره کنیم که به نظر می‌رسد از پردازنده‌ی گرافیکی GA102 و ۸ گیگابایت رم GDDR6X بهره می‌برد. گفتنی است این پردازنده‌ی گرافیکی در کارت‌های گرافیک RTX 3080 و RTX 3090 استفاده شده است. بنابراین انویدیا قصد دارد از پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمندی در کارت‌های گرافیک ارزان‌قیمت‌تر استفاده کند.

این افشاگر مدعی شده که انویدیا اواخر ماه بعدی میلادی از کارت‌های گرافیک RTX 30‌۶۰ و RTX 3060 Ti تازه‌نفس رونمایی خواهد کرد. گفته می‌شود کارت ۳۰۶۰ با قیمت زیر ۳۰۰ دلار راهی بازار می‌شود و بنابراین احتمالا مورد توجه زیادی قرار می‌گیرد.

در نهایت باید خاطرنشان کنیم هنوز نمی‌توانیم در مورد این شایعات با قاطعیت صحبت کنیم و اگر تاریخ رونمایی از این کارت‌های گرافیک صحت داشته باشد، احتمالا به‌زودی اطلاعات بیشتری از آن‌ها فاش می‌شود.