سبک راک، یکی از گونه‌های پرطرفدار موسیقی غربی است. در آمریکا و مخصوصا هالیوود دنبال‌کننده‌های این سبک موسیقی بسیار زیادند. گروهایی هم که براساس این سبک شکل گرفته معمولا به شهرت گسترده‌ای در دنیا رسیده‌اند. 

اما نکته جالب درباره راک‌استارها این است که معمولا پس از شهرت، زندگی‌های عجیب و پرحاشیه‌ای داشته‌اند. همین موضوع باعث شده توجه فیلم‌سازان همیشه نسبت به این افراد و داستان زندگی آنها جلب شود.

از دهه ۵۰ میلادی که گروه‌های راک کم‌کم پا گرفتند و هر روز بر شهرتشان اضافه شد، داستان زندگی راک‌استارها هم به بخشی از اخبار مورد علاقه عامه مردم تبدیل شد. در این ۷ دهه که از عمر گروه‌های راک می‌گذرد، در سینما کارگردان‌های زیادی سراغ زندگی خواننده‌ها و نوازندگان راک رفته‌اند. برخی از این اقتباس‌ها و پرتره‌ها بسیار موفق بوده‌اند و باعث شهرت بازیگران آن شده‌ و برخی هم مورد غضب جوامع هنری قرارگرفته‌اند. در اینجا مروری داشته‌ایم بر ۲۵ بازیگری که در نقش راک‌استارهای مشهور دهه‌های گذشته، در هالیوود نقش‌آفرینی کرده‌اند. این لیست براساس میزان موفقیت فیلم‌ها (از بهترین تا ضعیف‌ترین بازی) مرتب شده است.

۱. وال کیلمر در نقش جیم موریسون در فیلم «دورز» (The Doors) و الویس پریسلی در فیلم «داستان عاشقانه واقعی» (True Romance)

کیلمر از بازیگران پرکار هالیوود است که از نوجوانی وارد سینما شده. او در طول ۴ دهه فعالیت خود به عنوان بازیگر، تا به حال دوبار نقش خوانندگان مشهور را در سینما بازی کرده. اولین بار سال ۱۹۹۱ که الیور استون تصمیم گرفت فیلمی درباره گروه راک دورز بسازد، از کیلمر دعوت شد تا در نقش اصلی این فیلم یعنی شخصیت جیم موریسون، خواننده این گروه بازی کند. گروه دورز یکی از مشهورترین بندهای موسیقی راک در دهه ۶۰ میلادی است که با مرگ موریسون در اوایل دهه هفتاد از هم پاشید. فیلم «دورز» به گفته منتقدین و طرفداران این گروه راک، چندان با واقعیت مطابق نیست، اما بازی کیلمر در این فیلم بسیار مورد تحسین قرار گرفت. فیلم «دورز» با وجود همه حاشیه‌هایی که داشت، برای کیلمر اتفاق خوبی بود. چون باعث شد دو سال پس از آن، تونی اسکات از او برای بازی در نقش الویس پرسیلی، خواننده مشهور سبک راک اند رول، در فیلم «داستان عاشقانه واقعی» دعوت کند. البته شخصیت پریسلی در این فیلم حاشیه‌ای است و به صورت مستقیم به آن پرداخته نشده.

۲. رامی ملک در نقش فردی مرکوری در فیلم «بوهمین راپسودی» (Bohemian Rhapsody)

یکی از مشهورترین گروه‌های راک دنیا در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، گروه کویین به سرپرستی و خوانندگی فردی مرکوری بود. فردی با وجود اینکه در سن کم بر اثر بیماری درگذشت، اما از صداهای پرطرفدار موسیقی راک در تمام تاریخ محسوب می‌شود. ساخت زندگینامه او در هالیوود یکی از پروژه‌های پرحاشیه‌ای بود که سال‌ها پرونده‌اش دست به دست می‌شود. در سال ۲۰۱۰، قرار بود بارون کوهن بازیگر مشهور نقش مرکوری را بازی کند ،اما پس از مدتی به دلیل اختلاف با کارگردان پروژه به سرانجام نرسید. بلاخره در سال ۲۰۱۷، رامی ملک برای بازی در نقش فردی انتخاب شد و فیلم زندگی این خواننده با نامی برگرفته از ترانه‌ای مشهور از گروه کویین به نام «بوهمین راپسودی» کلید خورد. این فیلم مانند تمام آثار زندگینامه‌ای، با انتقادات فراوانی همراه بود و بسیاری گروه سازنده را به دلیل ارجاعات اشتباه تاریخی و حتی روابط مرکوری در این فیلم، مورد انتقاد شدید قرار دادند. اما رامی ملک، بازیگر مصری آمریکایی، با گریم ویژه‌ای که داشت آنقدر در نقش فردی مرکوری درخشید که توانست جوایز گلدن گلوب و اسکار را بدست آورد.

۳. جیمی فاکس در نقش ری چارلز در فیلم «ری» (Ray)

پسری سیاه پوست به نام رِی در خانواده‌ای فقیر در آمریکا متولد می‌شود. عدم رسیدگی درست باعث می‌شود او در ۷ سالگی بر اثر آب سیاه، بینایی چشمانش را از دست بدهد. اما علاقه و استعداد ری در موسیقی باعث می‌شود او راهش را تا جایی ادامه دهد که به یکی از چهره‌های فراموش نشدنی سبک جاز و اِر اند بی در آمریکا تبدیل شود. تیلور هاکفورد سال ۲۰۰۴ فیلم «ری» براساس زندگی این موسیقیدان آمریکایی که با دو چشم نابینا قطعات ماندگار موسیقی ساخته و به شهرت جهانی رسیده، ساخت. گروه سازنده این فیلم جیمی فاکس بازیگر مشهور هالیوودی را برای بازی در نقش ری انتخاب کردند. فاکس در رشته موسیقی کلاسیک تحصیل کرده و مدتی هم خواننده بوده، بنابراین توانست به خوبی از پس نقش ری چارلز برآید. او با وجود سابقه کمی که در دنیای بازیگری داشت، برای بازی در این فیلم توانست ۵ جایزه از جمله اسکار و بفتا را در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد دریافت کند.

۴. آستین باتلر در نقش الویس پریسلی در فیلم «الویس» (Elvis)

آخرین اثری که درباره زندگی یک خواننده راک در هالیوود ساخته شده فیلم «الویس» است. این فیلم قرار بود از سال ۲۰۱۴ ساخته شود اما به دلایل مختلف، از جمله انتخاب بازیگر، ساخت آن به تعویق می‌افتاد. بلاخره مراحل ساخت و پخش آن پس از سال‌ها در ۲۰۲۲ به پایان رسید. «الویس» کامل‌ترین پرتره‌ای است که تاکنون درباره زندگی الویس پریسلی و زندگی پر فراز و نشیبش ساخته شده. پریسلی که زمانی یک از برجسته‌ترین خوانندگان سبک راک اند رول در جهان بود، در ۴۲ سالگی با مرگ در اثر مصرف بیش اندازه مواد و قرص‌های آرامبخش، زندگی‌اش پایان یافت. آستین باتلر پس از یک رقابت میان بازیگران زیاد، توانست بلاخره به این نقش برسد. نقشی که پس از درخشش او در فیلم‌های مختلف تبدیل به یک سکوی پرش دوباره برای او شد. حتی دختر الویس پریسلی از بازی باتلر تعریف کرده و او را زنده کننده روح پدرش خوانده. این فیلم در جشنواره کن و انجمن منتقدان آمریکا با تشویق زیاد و جوایز مختلفی همراه شد.

  • ۱۰ بازیگر نقش الویس پریسلی در فیلم‌ها و سریال‌ها از بدترین تا بهترین

۵. گری اولدمن در نقش سید ویشس در فیلم «سید و نانسی» (Sid and Nancy)

یکی از ماجراهای تراژیک درباره افراد مشهور در اواسط دهه هفتاد میلادی، برای یکی از اعضای گروه مشهور راک se… pistoles اتفاق افتاد. نوازنده گیتار بیس این گروه پسر جوانی بود به نام سید. او اعتیاد سختی به هرویین داشت و در یک رابطه جدی عاشقانه با دختری به نام نانسی قرارداشت. طی یک حادثه که حقیقت ماجرا هم هیچ‌وقت مشخص نشد، نانسی کشته شد و پس از آن سید هم خودکشی کرد. سال ۱۹۸۳، الکس ککس، فیلمی ساخت با الهام از زندگی این نوازنده مشهور و رابطه عاشقانه او با دوست دخترش. برای بازی در نقش اصلی فیلم، گری اولدمن بازیگر جوان آن سال‌ها که چندان شهرتی در سینما نداشت را انتخاب کرد. نقش سید، اولین بازی جدی اولدمن  بود که باعث شهرت او شد.

۶. گری بیوسی در نقش بادی هالی در فیلم «داستان بادی هالی» (The Buddy Holly Story)

در اواسط دهه ۵۰ میلادی و پس از شهرت بسیار زیاد الویس پریسلی در سراسر آمریکا و جهان، جوانان زیادی دنباله‌رو سبک او شدند. بادی هالی که در سنین نوحوانی بود، تصمیم گرفت به شهرت پریسلی برسد. او گروه خودش را به نام کریکتس راه انداخت و با اجراهای ویژه‌اش تبدیل به یک الگوی جدید در موسیقی راک اند رول در آمریکا شد. اما کمتر از چندماه از شهرتش نگذشته بود که در یک سانحه هوایی او به همراه گروهش کشته شدند. سال ۱۹۷۸، استیو رش براساس زندگی این خواننده مشهور راک فیلم «داستان بادی هولی» را ساخت. فیلمی که او را بیش از پیش به مردم آمریکا و دنیا معرفی کرد. گروه برای نقش بادی به سراغ گری بیوسی رفتند. بازیگر جوانی که عمده شهرتش تا آن زمان به برنامه‌های تلویزیونی محدود می‌شد. اما بیوسی، با بازی در نقش بادی هالی به شهرتی جهانی رسید و در گلدن گلوب و اسکار هم نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

۷. آنجلا باست در نقش تینا ترنر در فیلم «چه ربطی به عشق دارد» (What’s Love Got to Do with It)

تینا ترنر از معدود خوانندگان زن سبک راک است که پس از ۵ دهه فعالیت، هنوز هم میلیون‌ها نسخه از آلبوم‌های موسیقی او در سراسر جهان به فروش می‌رسد. او به عنوان یکی از پدیده‌های راک در دهه ۷۰ میلادی کار خود را شروع کرد، اما زندگی سختی داشت و به راحتی به شهرت و موفقیت نرسید. سال ۱۹۹۳ رایان گیبسون با اجازه از خود ترنر و نظارت مستقیم او، فیلم «چه ربطی به عشق دارد؟» را براساس زندگی او و مشکلاتی که همسرش نامهربانش در این مسیر برای او به وجود آورده بود ساخت. او برای نقش تینا از آنجلا باست دعوت کرد. باست در سال‌های ابتدایی حضورش در هالیوود بود و با این فیلم به شهرت زیادی رسید. بازی تحسن‌برانگیز او در این فیلم باعث شد که کاندید جایزه اسکار شود.

۸. تارون اجرتون در نقش التون جان در فیلم «راکت من» (Rocketman)

یکی از مشهورترین چهره‌های موسیقی راک جهان که البته زندگی پرحاشیه‌ای هم دارد، التون جان است. او بیش از ۴ دهه فعالیت مستمر در ساخت موسیقی، خوانندگی و ترانه‌سرایی داشت و در دهه ۹۰ به دلیل ترانه‌ی مشهوری که برای درگذشت پرنسس دایانا خواند، در جهان به اوج شهرت رسید. سال ۲۰۱۹، دکستر فلچر کارگردان بریتانیایی، تصمیم گرفت براساس زندگی التون جان فیلم بسازد. او از تارون اجرتون برای این نقش دعوت کرد. اجرتون بازیگر جوان انگلیسی است که کم‌تر از ده سال از ورود حرفه‌ای او به هالیوود می‌گذرد، اما به یکی از ستاره‌های پرطرفدار تبدیل شده. او با گریم جالب در این فیلم تاحد زیادی شبیه دوران جوانی التون جان شده بود. اما تنها گریم او دیدنی نبود، بلکه بازی اجرتون در نقش جان، آنقدر تحسین‌برانگیز است که در سه فستیوال مهم یعنی گرمی، بفتا و انجمن منتقدان آمریکا نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد شد. گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۲۰ هم به او رسید.

۹. دنیس کواید در نقش جری لی لوئیس در فیلم «گلوله‌های بزرگ آتش» (Great Balls of Fire!)

«گلوله‌های بزرگ آتش» اولین فیلم این لیست است که دچار شکست تجاری شده. یعنی حتی چند میلیون دلار از میزان بودجه هزینه شده برای فیلم، کمتر فروخته است. اما بازی دنیس کواید به عنوان کسی که خود نوازنده بود در نقش یک خواننده راک، اتفاق ویژه‌ای محسوب می‌شود که نظر مثبت بسیاری از منتقدان را به همراه داشت. جری لی لوئیس، یکی از پیشتازان و اولین چهره‌های سرشناس در سبک راکابیلی، یکی از پایه‌های سبک راک در دهه ۵۰ میلادی بود. زندگی او و شکل‌گیری آن نوع موسیقی، داستان اصلی فیلم «گلوله‌های بزرگ آتش» است. کارگردان فیلم، جیم مک‌براید در سال ۱۹۸۹ و سه دهه پس از درخشش جری لی لوئیس، قصد ساخت فیلمی درباره او را داشت. مک‌براید، از کواید برای بازی در این فیلم دعوت کرد. او خود در آن سال‌ها گروه موسیقی راکی داشت به نام «دنیس کواید و کوسه‌‌ها» که مورد توجه جوان‌ها قرار گرفته بود.

۱۰. آندره ۳۰۰۰ در نقش جیمی هندریکس در فیلم «جیمی: همه‌چیز کنار من است» (Jimi: All Is by My Side)

جیمی هندریکس یکی از هنرمندان صاحب سبک موسیقی راک است. اما شهرت او بیش از خوانندگی و آلبوم‌های مشهورش، به نحوه مرگ و مشخص نشدن دلیل اصلی این اتفاق برمی‌گردد. هندریکس در دهه ۶۰ میلادی در اوج محبوبیت گروه‌های راک همراه با چند تن از دوستانش گروهی به نام «۲۷» را تشکیل داد و آلبوم‌های زیادی را ضبط کرد. اما سه نفر از این گروه از جمله جیمی، که همه آنها اسم کوچکشان با حرف ج شروع می‌شد، در فاصله چندماه از هم مردند. هندریکس هم پس از خوردن قرص و مشروبات الکلی در سن ۲۷ سالگی به زندگی خود پایان داد. سال ۲۰۱۳، آندره ۳۰۰۰، خواننده رپ مشهور آمریکایی برای بازی در نقش هندریکس در فیلم «جیمی: همه‌چیز کنار من است» انتخاب شد. پیچیدگی‌های زندگی این خواننده راک بسیار زیاد بود و فیلم نتوانست حق واقعی داستان زندگی او را ادا کند. اما بازی آندره در این فیلم، یکی از گزینه‌های جالب توجه لیست ما است.

۱۱. کایل مک‌لاکلن  در نقش ری منزرک در فیلم «دورز» (The Doors)

در شماره اول لیست، درباره فیلم «دورز» نوشتیم که سال ۱۹۹۱ درباره گروه مشهور راکی به همین نام و مخصوصا شخصیت اصلی آن یعنی جیم موریسون ساخته شده. در این فیلم نقش ری منزرک به کایل مک‌لاکلن سپرده شده. منزرک نوازنده کیبورد این گروه راک مشهور دهه ۶۰ میلادی بود که پس از مرگ موریسون و از هم‌پاشیدن گروه، به تهیه‌کنندگی و تشکیل گروه‌های دیگر روی آورد. مک‌لاکلن سال ۱۹۹۱، تقریبا در ابتدای راه بازیگری در هالیوود بود و بازی در نقش یک شخصیت برجسته موسیقی، با وجود اینکه از نقش‌های مکمل فیلم «دورز» بود، او را به شهرت زیادی رساند.

۱۲. پل دینو در نقش برایان ویلسون در فیلم «عشق و بخشش» (Love & Mercy)

دینو بازیگر جوان آمریکایی که علاوه بر بازیگری، در نواختن گیتار و تهیه‌کنندگی سینما هم فعالیت دارد، سال ۲۰۱۴ از سوی گروه سازنده «عشق و بخشش» برای بازی در این فیلم انتخاب شد. او تنها ایفاگر بازه جوانی، خواننده مشهور سبک راک یعنی برایان ویسلون است و نقش بزرگسالی او برعهده بازیگر دیگری گذاشته شده. مانند اکثر فیلم‌های زندگینامه‌ای این فیلم هم با واکنش‌های مثبت و منفی زیادی روبرو شد اما دینو برای بازی در «عشق و بخشش»، مورد تحسین منتقدان قرارگرفت. برایان ویلسون خواننده و از بنیان‌گذاران گروه بیچ بویز بود که در دهه ۶۰ میلادی برای مدت کمی به یکی از رقیبان اصلی گروه مشهور بیتلز تبدیل شد. ویلسون هنوز هم پس از ۶ دهه در زمینه موسیقی راک فعال است.

۱۳ . داکوتا فانینگ در نقش شری کوری در فیلم «فراری‌ها» (The Runaways)

در دهه هفتاد میلادی در آمریکا تنها پسرها اجازه داشتند گیتار الکتریک بنوازند. اما دختری به نام شری کوری تصمیم گرفت با راه اندازی گروه راکی که از چند دختر تشکیل شده بود، این تابو را بشکند. این مسیر چندان هم ساده نبود و اتفاقات عجیبی سر راه آنها قرار داشت. سال ۲۰۱۰  فلوریا سیجیزموندی، کارگردان کانادایی تصمیم گرفت فیلمی درباره تشکیل این گروه بسازد. برای نقش اصلی فیلم از داکوتا فانینگ دعوت کرد که شخصیت نقش شری کوری را به او بسپارد. فانینگ از هفت‌سالگی وارد سینما شد و یکی از استعداد سال‌های اخیر هالیوود محسوب می‌شود. با وجود اینکه فیلم «فراری‌ها» چندان نتوانست دیده شود، فانینگ تصویر تحسین‌شده‌ای از شری کوری به نمایش گذاشت.

۱۴ . کریستین استوارت در نقش جون جت در فیلم «فراری‌ها» (The Runaways)

گروه فراری‌ها که در گزینه قبل درباره‌اش نوشتیم، علاوه بر شری کوری یک خواننده دیگر هم داشت به نام جون جت. او یکی از مشهورترین خوانندگان سبک راک است که از دهه ۷۰ میلادی تاکنون فعالیتش ادامه دارد. قرعه بازی در این نقش به نام کریستین استوارت افتاد. استوارت که به دلیل شغل پدر و مادرش از کودکی در پشت صحنه سینما و تلویزیون بزرگ شده، در نوجوانی به دلیل بازی در سری فیلم‌های «گرگ و میش» به شهرت رسید. انتخاب او برای نقش جون جت در فیلم «فراری‌ها» یکی از فاکتورهایی بود که می‌توانست به دیده شدن این فیلم کمک کند، اما مخاطب چندان از این فیلم راضی نبود.

۱۵ . مایکل پیت در نقش کرت کوبین در فیلم «آخرین روزها» (Last Days)

گاس ون‌سنت کارگردان مشهور آمریکایی سه گانه‌ای درباره مرگ ساخته که فیلم «آخرین روزها» در سال ۲۰۰۵، پایان‌بخش آن است. این فیلم اولین اثر در لیست ما است که به صورت مستقیم درباره یک شخصیت حقیقی موسیقی راک ساخته نشده، بلکه به صورت اقتباسی، با برداشتی آزاد از زندگی کرت کوبین جلوی دوربین رفته. در فیلم نام شخصیت اصلی بلیک است که در روزهای آخر زندگی خود در افسردگی شدید زندگی می‌کند و در نهایت با خودکشی به زندگیش پایان می‌دهد. شاید همین موضوع که با اشارات در تلاش برای شبیه‌سازی زندگی کوبین مشهور بوده، فیلم‌ را به عنوان یک اثر موفق مطرح نکرد. کرت کوبین یک خواننده جهانی بود که هنوز هم پس از سال‌ها که از مرگ او می‌گذرد، آلبوم‌های او به عنوان بنیان‌گذار گروه نیروانا و سبک راک آلترناتیو، از پرفروش‌ترین آثار بازار موسیقی راک هستند. ون‌سنت برای ساخت فیلم «آخرین روزها» فراخوانی برگزار کرد تا بازیگرانی را از میان خوانندگان جوان سبک راک انتخاب کند. در نهایت مایکل پیت، خواننده و بازیگر توانست نقش اصلی این فیلم را برعهده بگیرد. او خود یک گروه موسیقی دارد و حتی آهنگ‌های فیلم «آخرین روزها» از ساخته‌های پیت است. موضوعی که موجب خشم طرفداران کرت کوبین شده بود.

۱۶ . سم رایلی در نقش ایان کرتیس در فیلم «کنترل» (Control)

در اواسط دهه ۷۰ میلادی جنبشی در موسیقی راک به وجود آمد که نام آن را موسیقی پانک گذاشتند. پس از آن تعدادی از جوان‌ها با دیدن اجراهای این گروه‌ها شروع به تقلید و ساخت آهنگ‌هایی در این سبک کردند. در این میان گروهی شکل گرفت به نام جوی دویژن که تغییراتی در این زیرمجموعه سبک راک دادند و از پیشگامان شکلی جدید از موسیقی به نام پست پانک شدند. خواننده و ترانه‌سرای اصلی این گروه ایان کرتیس بود. او به دلیل صدای منحصر به فردش به شهرت زیادی رسید. اما بیماری صرع و افسردگی شدیدی که به همراه داشت، او را به جایی رساند که خودکشی کرد. سال ۲۰۰۷ سینمای انگلیس برای ادای احترام به کرتیس تصمیم گرفت داستان زندگی او را تبدیل به فیلم کند. سم رایلی بازیگر جوان بریتانیایی در اولین تجربه حضور جدی خود در سینما، برای این نقش انتخاب شد. این فیلم فروش چندانی نکرد، اما توانست تصویر درستی از گروه جوی دویژن و ایان کرتیس ارائه دهد.

۱۷ . کیت بلانشت در نقش باب دیلن در فیلم «من آنجا نیستم» (I’m Not There)

«من آنجا نیستم» عجیب‌ترین فیلم لیست ما، با بازی یک زن در نقش یک خواننده مرد سبک راک است. باب دیلن یکی از مشهورترین شخصیت‌های تاریخ معاصر و از بزرگترین ترانه‌سراها و خوانندگان محسوب می‌شود. شخصیتی که اگرچه سبک‌ متحصر به خود را دارد اما در فرهنگ عامه، مورد توجه همه است. در سال ۲۰۰۷ یک کارگردان آلمانی آمریکایی، تصمیم گرفت پرتره‌ای متفاوت از باب دیلن بسازد. او ۶ پرسوناژ مختلف از زندگی این خواننده را با نام‌های شاعر، نبی، یاغی، مقلد، ستاره و گرایش دوباره‌اش به مسیحیت، در فیلم «من آنجا نیستم» به نمایش گذاشت. برای هرکدام از این پرسونا‌ها یک بازیگر متفاوت انتخاب شد. اما ریسک قرارگیری کیت بلانشت در نقش باب دیلن، بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. بلانشت با کارنامه موفقی که دارد، مثل همیشه از پس نقشی که در آن قرار گرفته بود برآمد. باب دیلنی که برعهده بلانشت قرارگرفته بود، از پنچ پرسونای دیگر چشم‌گیرتر بود و همین موضوع باعث شد این بازیگر زن در بسیاری از فستیوال‌ها مورد تحسین قرار بگیرد و نامزد دریافت جایزه اسکار هم بشود.

۱۸ .  پل راد در نقش جان لنون در فیلم «محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» (Walk Hard: The Dewey Cox Story)

این فیلم هجوی از زندگی اسطوره های موسیقی مانند ری چارلز، باب دیلن، الویس پریسلی و برایان ویلسن است. جان لنون هم به عنوان یکی از اعضای گروه مشهور بیتلز در این فیلم نشان داده شده. البته جزو شخصیت‌های اصلی نیست، اما مانند دیگر کاراکترها با نگاهی کمدی به آن پرداخته می‌شود. لنون به دلیل تاثیری که بر موسیقی راک گذاشت و همچنین مرگ تراژیکش شهرت جهانی دارد. پل راد به عنوان یک بازیگر مشهور سبک کمدی آمریکایی، با وجود اینکه چندان شباهتی هم به لنون ندارد، بازی در این نقش کوتاه را پذیرفت. اما با وجود اینکه یکی از شخصیت‌های حاشیه‌ای فیلم « محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» است، بازی او بسیار دیده می‌شود.

۱۹. جاستین لانگ در نقش جرج هریسون در فیلم «محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» (Walk Hard: The Dewey Cox Story)

همانطور که در گزینه قبل گفتیم فیلم «محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» یک هجو از زندگی اسطوره‌های موسیقی است. در بخشی از این فیلم که به گروه بیتلز پرداخته شده، یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های این گروه یعنی جرج هریسون هم به نمایش گذاشته شده. این ترانه‌سرا و تهیه‌کننده انگلیسی یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار موسیقی راک در جهان است. جاستین لانگ کمدین آمریکایی در این فیلم در چند سکانس کوتاه نقش هریسون را بر عهده دارد. گریم در رسیدن او به این نقش بسیار موثر بوده.

۲۰. جک بلک در نقش پل مک‌کارتنی در فیلم «محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» (Walk Hard: The Dewey Cox Story)

یکی از اعضای  مهم و خواننده اصلی گروه مشهور بیتلز، پل مک‌کارتنی بود. حتی بسیاری خواسته او مبنی بر تغییر سبک را دلیل اصلی از هم‌پاشیدن بیتلز می‌دانند. در فیلم «محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» او هم در میان افراد گروه بیتلز نمایش داده شده. اما شخصیت او را جک بلک بازسازی کرده، بازیگری که خود یک گروه راک مشهور دارد و از نظر ظاهری هیچ شباهتی به مک‌کارتنی ندارد. اما چون خواننده و نوازنده است، بهترین گزینه برای حضور در این نقش بود.

۲۱. جک وایت در نقش الویس پریسلی در فیلم «محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» (Walk Hard: The Dewey Cox Story)

یکی از شخصیت‌های اصلی که در فیلم «محکم راه برو؛ سرگذشت دیویی کاکس» با آن شوخی شده، الویس پریسلی است. پس از مرگ پریسلی در سال ۱۹۷۷، در هالیوود و سریال‌های تلویزیونی، چندبار برای به تصویر کشیدن این خواننده مشهور تلاش‌هایی صورت گرفت. اما تا سال ۲۰۲۲ تقریبا همه این آثار ناکام بودند. جک وایت هم به عنوان بازیگری که خود نوازنده و خواننده در گروه‌های راک است، با مواجهه کمدی که با این شخصیت داشت، یکی از تصاویر به یادماندنی از او را به جا گذاشت.

۲۲. جان گیوساک در نقش برایان ویلسون در فیلم «عشق و بخشش» (Love & Mercy)

در گزینه‌های قبلی درباره فیلم «عشق و بخشش» نوشتیم. فیلمی که در واقع پرتره‌ای از برایان ویلسون خواننده مشهور سبک راک است. این فیلم دو برهه از زندگی این خواننده را در دهه ۶۰ و ۸۰ میلادی به نمایش می‌گذارد. بازیگر دهه ۶۰ پل دانو است و شخصیت بزرگسالی برایان ویلسون بر عهده جان گیوساک گذاشته شده. گیوساک بازیگر مشهور آمریکایی که البته در این فیلم اصلا نتوانست به خوبی پل دانو بازی کند و به گفته منتقدان یکی از نقایص بزرگ فیلم حضور او بود.

۲۳. بن ویشاو در نقش کیث ریچاردز در فیلم «استوند» (Stoned)

از مشهورترین و پرحاشیه‌ترین گروه‌های راک که در دهه شصت میلادی ظهور کرد، گروه رولینگ استونز بود. گیتاریست اصلی این گروه کیث ریچاردز از پایه‌گذاران سبکی جدید در موسیقی راک محسوب می‌شود. سال ۲۰۰۵، استفان وولی کارگردان بریتانیایی با الهام از مسیر شهرت این گروه و زندگی یکی از اعضای آن، فیلمی به نام «استوند» برگرفته از نام گروه را جلوی دوربین برد. فیلم تصویر درستی از شخصیت‌ها نشان نداد و با تحریف‌های تاریخی فراوانی همراه بود. اما بن ویشاو با بازی در نقش کیث ریچاردز دیده شد و دو سال بعد یکی از بازیگران ۶ شخصیتی بود که در فیلم «من آنجا نیستم»، بخشی از کاراکتر باب دیلن به عهده او گذاشته شد.

۲۴. لئو جورجی در نقش برایان جونز در فیلم «استوند» (Stoned)

فیلم «استوند» در واقع درباره زندگی برایان جونز، یکی از نوازنده‌های گروه رولینگ استونز است. جونز به دلیل افراط در مصرف مواد، پیروی اغراق‌آمیز از مد و مرگ ناگهانی در ۲۷ سالگی، در میان طرفداران موسیقی راک بسیار مشهور است. او در زمان فعالیت هنری زندگی عجیب شخصی را از سر می‌گذراند که دست‌مایه اصلی ساخت این فیلم است. لئو جورجی بازیگر بریتانیایی شوهای تلویزیونی، برای بازی در نقش برایان جونز انتخاب شد. اما این فیلم و بازی او با انتقادات فراوانی روبرو بود.

۲۵. مایکل شنون در نقش الویس پریسلی در فیلم «الویس و نیکسون» (Elvis & Nixon)

یکی از آثار ناموفقی که در طول این سال‌ها درباره شخصیت الویس پریسلی ساخته شده، فیلم «الویس و نیکسون» است. این فیلم قصد دارد از زاویه‌ای کم‌تر دیده شده، یعنی ملاقات‌ها و اتفاقات پشت پرده رابطه بین الویس پریسلی و نیکسون، رییس جمهور آمریکا پرده بردارد. اما فیلم چندان موفق نیست. بازی مایکل شنون هم در نقش الویس پریسلی، تصویر درستی از این خواننده مشهور سبک راک اند رول ارائه نمی‌دهد.

منبع: Ranker.com