وجود دستگاهی مانند دریل چه از نوع شارژی و چه برقی یکی از ضروری‌ترین ابزارها در خانه است که خرید آن به افراد مستاجر به شدت توصیه می‌شود. به طور کلی این ابزارهای همه‌کاره در پروژه‌های بزرگ خانه، مانند ساخت کتابخانه یا بازسازی آشپزخانه یا کارهای کوچک‌تر، مانند نصب وسایل و مونتاژ صندلی‌ها و مبلمان به کار می‌آیند.

این روزها بیشتر دریل‌های بی‌سیم با باتری‌های لیتیوم یونی (Li-ion) کار می‌کنند که در بسته‌بندی سبک‌تر از قبل، قدرت بیشتر و زمان کاری طولانی‌تری به بازار ارائه شده‌اند. طبق گفته متخصصین ابزارهای مختلف، باتری‌های لیتیوم یونی در دهه‌های گذشته به قدری پیشرفت کرده‌اند که یک دریل جدیدتر ممکن است ۵۰ درصد طولانی‌تر از دریل‌های هفت سال پیش کار کنند!

دریل‌های برقی و شارژی برای کسانی که دائما با کارهای فنی در خانه یا محیط کار درگیر هستند، ضروری است. از طرفی مدل‌های شارژی در بین افراد حرفه‌ای، رضایت بالایی را کسب کرده‌اند. در میان نظرسنجی‌های مختلف توسط تیم «Consumer Reports» به طور کلی پنج برند معروف بوش «Bosch»، دیوالت «DeWalt»، ماکیتا «Makita»، میلواکی «Milwaukee» و ریجید «Ridgid» از نظر اطمینان و رضایت در انتخاب، رتبه‌ی عالی به دست آوره‌اند.

آشنایی با انواع دریل‌های شارژی موجود در بازار

قبل از اینکه با مدل‌های مختلف این ابزار کارا آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که جست‌و‌جوی خود را محدود به ولتاژ ترجیحی و مدنظر خود کنید. ولتاژ دریل برقی یا شارژی نماینده‌ی قدرت این محصول است. البته به خاطر داشته باشید که اگرچه یک دریل شارژی ۱۸ یا ۲۰ ولتی ممکن است قوی‌تر از مدلی ۱۲ ولتی باشد، اما به لحاظ ابعادی حجیم‌تر است.

دریل‌های ۱۲ ولتی جدید که در بازار هم رایج هستند می‌توانند به راحتی چند صد پیچ را تنها با یک بار شارژ بپیچیند؛ اما مسلما بهترین انتخاب برای کار با پیچ‌های بزرگ و مهره‌خور نیست. درواقع برای این دست از کارها شما به یک دریل ۱۸ ولتی قوی نیاز دارید که می‌تواند آجر یا بلوک بتنی را هم به راحتی سوراخ کند. به منظور درک بهتر نکات پیش‌رو در این مقاله در ابتدا بهتر است که نگاهی به ساختار دریل بیاندازیم:

راهنمای خرید دریل

نمایش اجزای اصلی دریل

ما در این بخش رتبه‌بندی دریل‌ها را بر اساس نحوه‌ی استفاده از آن به سه دسته‌ی مدل‌های سنگین‌کار، مدل‌های معمولی، سبک‌کار و چکشی تقسیم کرده‌ایم. در این دسته‌بندی سه نظام یا چاک «chuck» دریل را معیار قرار دادیم. سه نظام قطعه‌ی است که مته (Bit) یا سَری‌های دیگر همچون سنگ‌های سمباده زنی، پیچ گوشتی‌های دو سو و چهار سو درون آن سوار می‌شود.


نوع سه‌نظام دریل نماینده‌ی میزان سنگینی دستگاه است. همچنین در صورتی که سرعت تعویض سری‌ها برای شما با اهمیت نیست، مدلی با قابلیت باز و بسته شدن با آچار را خریداری کنید و هزینه‌ی اضافی ندهید!


لازم است بدانید که می‌توان سه نظام‌ها را با آچار مخصوص سه نظام یا با دست (آچار) باز و بسته کرد. در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم که اگر سرعت تعویض سری‌ها برای شما با اهمیت نیست، مدلی با قابلیت باز و بسته شدن با آچار را خریداری کنید.

اندازه‌ی سه نظام یا چاک دستگاه معیار خوبی برای تعیین میزان سنگین بودن دریل است. در دسته‌بندی زیر دریل‌های سنگین‌کار، مدل‌هایی با سه نظام ½ اینچی هستند که بزرگ‌ترین اندازه‌ در بین مدل‌های بی‌سیم است. دریل‌های معمولی دارای سه نظام ⅜ اینچی هستند و می‌توانند بخش عمده‌ای از کارهای خانگی را انجام دهند. همچنین گزینه‌های سبک‌کار معمولاً دارای سه نظام ثابت از نوع ¼ اینچی هستند.

۱. دریل‌های سبک‌کار (Light-Duty Drills)

راهنمای خرید دریل کوچک

این دسته از دریل‌ها محصولاتی مناسب برای تسک‌های کوچک در خانه هستند. به طور کلی مونتاژ مبلمان و صندلی‌ها، تعویض لامپ و سوراخ کردن دیوار از جمله موارد قابل انجام با این سیستم است. باتری‌های دریل‌های سبک‌کار از ۱۲ ولت تا ۲۰ ولت متغیر است، اما موتورهای نسبتاً کوچک آن‌ها با قدرتی مشابه با دریل‌های سنگین‌کار یا معمولی نمی‌چرخند. به طور کلی این مدل از دریل‌ها مجهز به سوکت ¼ اینچی هستند که برای اتصال مته‌های ¼ اینچی طراحی شده است.

۲. دریل‌های معمولی (General-Use Drills)

خرید دریل خانگی همراه با ویژگی‌ها

دریل‌های معمولی با وجود سه نظام ⅜ اینچی بهترین گزینه برای اغلب مردم با نیازهای عمومی هستند. این ابزار شارژی به طور معمول با یک باتری ۱۲ ولتی تغذیه می‌شوند و از آنچه به نظر می‌رسد قدرتمندتر است. دریل‌های معمولی می‌توانند به راحتی چوب را سوراخ کنند و با یک بار شارژ چند صد پیچ را بچرخانند!


از آنجایی که کارهای خانگی معمولا شامل سوراخ کردن دیوار برای نصب پرده و تابلو و سوراخ کردن درب‌ها، بست نمودن پیچ و غیره است، ما به شما خرید دریل ۱۲ ولتی، شارژی با باتری لیتیوم یونی را توصیه می‌کنیم.


۳. دریل‌های سنگین‌کار (Heavy-Duty Drills)

خرید دریل سنگین‌کار

دریل‌های متعارف در این دسته معمولا با باتری‌های ۱۸ تا ۲۴ ولتی ساخته شده‌اند و این قدرت را دارند که بست‌های بزرگ را ببندند و سوراخ‌هایی در میان تخته‌های ضخیم ایجاد کنند. دریل‌های سنگین‌کار مجهز به سه نظامی ½ اینچی‌اند و با اکثر مته‌‌ها سازگار هستند. این دسته از محصولات حتی این قابلیت را دارند که آجر یا بلوک‌های بتنی را سوراخ کنند، بنابراین تمام این قابلیت‌ها به این معنی است که دریل سنگین‌کار معمولاً گران‌ترین و سنگین‌ترین مدل در بین گزینه‌های معرفی شده در این مقاله است.

۴. دریل‌های چکشی (Impact Drivers)

دریل چکشی نکات خرید

دریل‌های چکشی از جمله ابزارهای بسیار قدرتمندی هستند که برای بستن پیچ‌های بلند، بست‌ها و پیچ‌های مهره‌دار طراحی شده‌اند. تعداد زیادی از مدل‌های این محصول عموما جمع و جور و سبک وزن هستند و در زمینه‌های مختلفی از جمله ساخت و ساز، بازسازی و بهسازی خانه کاربرد دارند. دریل‌های چکشی سه نظام ندارند و درعوض کارکرد آن‌ها به مته‌های همه کاره با تعداد دورهایی ۳ برابر بیشتر از مته‌های معمول، متکی است. این دسته از ابزارآلات حرفه‌ای معمولاً به شکل ۱۲، ۱۸ یا ۲۰ ولتی به بازار عرضه می‌شوند و بادوام‌تر و گران‌تر از سایر دریل‌ها هستند.

بازگشت به فهرست

دریل بی‌سیم یا سیم‌دار، کدام بهتر است؟

دریل‌های سیمی اغلب سبک‌تر از پسرعموهای بی‌سیم خود هستند، چراکه همراه با باتری سنگینی در ساختار خود نیستند. اگر دریل برقی و سیمی را انتخاب می‌کنید، باید از دسته‌ی سربی برای جلوگیری از انتقال لرزش بدن استفاده کنید. از طرفی مدل‌های بی‌سیم یا شارژی به راحتی حمل می‌شوند و با سیمی بلند دست و پای شما را نمی‌گیرد. در این بین لازم به تاکید است که دریل‌های بی‌سیم و قدرتمند معمولاً گران‌تر از دستگاه‌های سیم‌دار هستند.

این روزها دریل‌های شارژی با باتری لیتیوم یونی به محصولاتی کارآمدتر و قابل شارژ‌تر تبدیل شده‌اند. به طور کلی مدل‌هایی با این نوع باتری سریع‌تر (اغلب در کمتر از ۶۰ دقیقه) شارژ می‌شوند و انرژی بیشتری را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارند. در عین حال دریل‌های سیمی بر حسب وات طبقه‌بندی می‌شوند و به طور معمول از ۴۵۰ وات برای مدل‌های پایه تا حدود ۱۵۰۰ وات برای نمونه‌های چکشی و قوی متغیر هستند. دریل‌هایی با میزان وات بالاتر برای حفاری و سنگ تراشی گزینه‌ای مناسب هستند؛ در حالی که به منظور سوراخ‌کاری روی تخته یا گچ به دستگاه‌هایی با وات کمتر نیاز دارید. برای اکثر کارهای خانگی، دریلی ۵۵۰ واتی کافی است.

بازگشت به فهرست

نکات مهمی که قبل از خرید انواع دریل باید به آن‌ها توجه کنید

6 نکته ی مهم که قبل از خرید انواع دریل باید به آن‌ها توجه کنید!

حال که با انواع مدل‌های دریل آشنا شده‌اید وقت آن است که چند نکته‌ی مهم برای خرید این ابزار کار را به ذهن بسپارید تا خریدی آگاهانه‌تر را رقم بزنید.

۱. اندازه‌ی سه نظام دستگاه

اکثر دریل‌های شارژی دارای سه نظام ½ اینچی یا ⅜ اینچی هستند. اندازه‌ی سه نظام دو فاکتور مهم را در مورد دریل را مطرح می‌کند. اول اینکه، اندازه‌ی سه نظام به شما در مورد بیشترین اندازه‌‌ی ممکن برای پهنای مته‌ای که در دریل جا می‌خورد، اطلاعات می‌دهد. مته‌های بزرگ‌تر اغلب بدنه‌های پهنی دارند، بنابراین یک مته‌ی سنگین که برای مخلوط کردن مصالح از آن استفاده می‌کنید در دریلی با جایگاهی کوچک جا نمی‌خورد. ثانیاً، اندازه‌ی جایگاه جا زدن مته‌ها در دستگاه با قدرت و قابلیت‌های دریل ارتباط دارد! به طور کلی دریل‌های قوی‌تر معمولاً جا مته‌ای‌هایی بزرگ‌تر دارند و بالعکس.


اکثر دریل‌های شارژی دارای سه نظام ½ اینچی یا ⅜ اینچی هستند، همچنین دریل‌های قوی‌تر معمولاً جا مته‌ای‌هایی بزرگ‌تر دارند.


۲. شارژر و نشانگر شارژ دریل

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که باتری‌های لیتیوم یونی اولیه اغلب به زمانی زیاد (برای شارژ شدن مجدد) و استفاده در شرایطی دقیق برای اطمینان از شارژ اصولی نیاز داشتند؛ اما جدیدترین نسل این باتری‌ها و شارژرها از پر شدن شارژ به شکلی بیش از حد جلوگیری می‌کند و نیاز به تخلیه کامل آن‌ها برای تضمین افزایش طول عمر باتری ندارند.

همچنین شارژرهای جدید دارای چراغ نشانگر هستند که به وضوح وضعیت باتری را نشان می‌دهد. جالب است بدانید که برخی از برندها بر روی خود باتری هم نشانگر میزان شارژ را دارند.

۳. دریل با باتری لیتیوم یونی

استفاده از باتری‌های لیتیوم یون در ابزارهای برقی بی‌سیمی همچون دریل با دو مشخصه‌ی مهم در ارتباط است. اول اینکه ولتاژ باتری تقریباً با قدرت دستگاه همبستگی دارد. به این معنی که یک دریل ۱۸ ولتی قدرتمندتر از نمونه‌ی ۱۲ ولتی از همان برند است، اما دریلی ۱۴.۴ ولتی از یک برند خاص ممکن است در مقایسه با کالایی ۱۲ ولتی از برندی دیگر ضعیف‌تر باشد.

همچنین توجه به ویژگی‌ای همچون عدد آمپر بر ساعت با‌ اهمیت است؛ چراکه این فاکتور زمان کارکرد باتری را مشخص می‌کند. به این شکل که یک باتری ۴.۰ آمپرـ‌ساعتی دو برابر باتری ۲.۰ آمپرـ‌ساعتی کار می‌کند اما باید در نظر داشته باشید که دو برابر هم سنگین‌تر است. لازم به ذکر است از آنجایی که برخی از باتری‌ها در کمتر از ۲۵ دقیقه شارژ می‌شوند، ممکن است استفاده از دو باتری کوچک‌تر را ترجیح دهید.

۴. موتور براشلس، نقطه‌ی قوت دریل

موتورهای براشلس این قابلیت را دارند که اصطکاک و مقاومتِ موادی که در حال کار بر روی آن‌ها هستید را کاهش دهند و به طور مداوم میزان انرژی‌ای را که از باتری می‌گیرند، تنظیم کنند. درواقع استفاده از چنین موتورهایی در ساختار دریل به معنای زمان کار طولانی‌تر، قدرت بیشتر و عمر طولانی‌تر محصول است. بنابراین توصیه می‌کنیم که دریلی با موتور براشلس را انتخاب کنید چراکه مسلما گزینه‌ای هوشمندانه‌تر است.

۵. ویژگی‌های اضافی و مفید محصول

تقریباً تمام دریل‌های شارژی دارای چراغ کار توکار، مته‌ی فیلیپس و وسایل اضافی و کمکی همچون گیره‌های کمری و کیف‌ مخصوص هستند. البته در این میان چند برند معروف لوازم قابل‌توجهی را در زمان خرید به شما هدیه می‌کنند. به عنوان مثال دریل‌های برند میلواکی «Milwaukee» همراه با شارژهایی است که می‌تواند باتری‌های ۱۲ و ۱۸ ولتی را به طور همزمان شارژ کند، همچنین دریل‌های برند «Porter-Cable» دارای چراغ قوه‌ای از نوع LED است که با یکی از باتری‌های ۲۰ ولتی دستگاه کار می‌کند.

۶. قصد استفاده در چه کاری را دارید؟

اصولا به منظور حفاری سنگ‌ها به دریلی با عملکرد چکشی نیاز دارید. اگر قصد دارید که سوراخ‌هایی با قطر زیاد در سنگ‌ها ایجاد کنید، دریلی سیمی با چرخ دنده‌ی کم سرعت انتخابی مناسب است. همچنین اگر علاقه‌مندید که روی مواد مختلفی مانند چوب، پلاستیک یا فلز سوراخ‌هایی با قطرهای متنوع ایجاد کنید، باید مدلی با قابلیت ارائه‌ی چند سرعت را خریداری کنید.

  • یک جعبه ابزار کامل و کاربردی در خانه باید شامل چه ابزارهایی باشد؟
  • ۲۱ ایده‌ی هوشمندانه و کاربردی برای قفسه‌بندی دیواری

بازگشت به فهرست

آشنایی با امکانات و ویژگی‌های انواع دریل

امکانات و ویژگی‌های هر نوع دریلی با توجه به قیمت، کارایی و برند ارائه دهنده متفاوت است، اما با بررسی موارد زیر می‌توانید به این نتیجه برسید که چه ویژگی‌هایی برای شما مهم است و حاضرید برای چه امکاناتی هزینه‌ی بیشتری را تقبل کنید!

  • قابلیت تنظیم سرعت؛ این ویژگی دریل‌ها بر حسب دور در دقیقه (RPM) اندازه‌گیری می‌شود و به شما اطلاعاتی در مورد میزان سرعت چرخش مته می‌دهد. در این میان برخی از دریل ها به شما این امکان را می‌دهند که با توجه به کاری که انجام می‌دهید، سرعت ابزار را تغییر دهید! سرعت‌های کم برای چرخاندن پیچ‌ها یا سوراخ کردن مواد معقول مانند چوب ایدئال است، در حالی که سرعت بالاتر برای سوراخ کردن مواد سخت‌تر مانند سنگ انتخاب بهتری است.
  • قابلیت تنظیم ارتفاع؛ برخی از دستگاه‌های موجود در بازار این قابلیت را دارند که نقطه‌ی توقف عملیات را بر روی آن تنظیم کنید تا در زمان کار از آن عمق تجاوز نکند.
  • روشنایی فعال؛ یکی از ویژگی‌های مفید در برخی دریل‌های موجود در بازار به خصوص در شرایط کار در محیط‌های تاریک، وجود یک چراغ LED فعال با توجه به فعالیت دریل است که به طور خودکار با روش کردن دستگاه روشن و چند ثانیه پس از رها شدن ماشه‌ی دریل، خاموش می‌شود.
  • دسته‌های کمکی؛ وجود دسته‌های کمکی، ایمنی و دقت کار شما را بهبود می‌بخشد و با قرار گرفتن آن‌ها در سمت چپ یا راست دریل، به افزایش نیرو و کنترل دستگاه در مقایسه با استفاده از دسته‌ی اصلی کمک می‌کند. هنگام انتخاب و خرید دریل، توجه داشته باشید که دسته‌ی دستگاه از نظر طراحی ارگونومیک برای شما راحت باشد. همچنین به وزن ابزار و باتری آن هم توجه کنید چراکه مدلی سنگین خیلی زود شما را خسته می‌کند.
  • قابلیت تعویض سریع مته‌ها؛ برخی از مدل‌های دریل‌ها این قابلیت را دارند که به سرعت و بدون نیاز به ابزاری اضافی مته‌ها را تغییر دهید.
  • کنترل گشتاور؛ امکان کنترل و تغییر گشتاور از جمله قابلیت‌هایی است که نیروی پیچشی لازم برای غلبه بر مقاومت و پیچیدن به شکلی صحیح را فراهم می‌کند. به طور کلی اگر گشتاور دریل بیش از حد انتخاب شود، پیچ شما به سطحی بیش از حد عمیق رانده می‌شود. همچنین این قدرت اضافه می‌تواند باعث از دست دادن کنترل و دقت کار شود. بنابراین قابلیت تنظیم این فاکتور در دریل با اهمیت است.

بازگشت به فهرست

معرفی پرفروش‌ترین مدل‌های دریل برقی و شارژی

در کنار نکات و جزئیات ارائه شده در این مقاله شاید بد نباشد که نگاهی به انواع پرفروش دریل‌ها شارژی و برقی بیاندازیم تا ببینم که خریداران ایرانی چه مدل‌هایی را بیشتر می‌پسندند!