به محض اینکه خبر بارداری یک نفر شنیده می‌شود، به‌خصوص اگر فرزند اول باشد، سیلی از توصیه‌ها و لیست‌ها برای خرید وسایل ضروری مادر و نوزاد، به سوی پدر و مادر بی‌تجربه روانه می‌شود. اما بسیاری از این وسایل که خرید آن‌ها توصیه می‌شود، اصلا ضروری نیستند و بدون استفاده می‌مانند. اگر در انتظار تولد اولین فرزند خود هستید، بد نیست با فهرست وسایل غیرضروری نوزاد هم آشنا شوید.

خرید وسایل نوزاد؛ چه وسایلی باید بخریم؟

مادران باردار معمولا با سیل پیشنهادات مختلف از طرف پدر و مادر، دوست و همکار و شرکت‌های تبلیغاتی مواجه می‌شوند. هر کسی توصیه می‌کند که وسیله‌ای بخرند و معتقدند که آن وسیله حتما روزی به کار می‌آید. گاهی کار به جایی می‌رسد که پدر و مادر در آستانه‌ی تولد فرزندشان، متحمل هزینه‌های بسیار سنگین برای خرید وسایلی می‌شوند که بیشتر آن‌ها به کارشان نمی‌آید.

این وسیله‌ها معمولا نو می‌مانند یا بین مادران مختلف دست به دست می‌شوند. برای انتخاب وسیله‌هایی که می‌خرید باید حسابی تحقیق کنید و فقط چیزهای ضروری را تهیه کنید. به مرور زمان با توجه به تجربه‌ای که کسب می‌کنید، می‌توانید وسایل لازم دیگر را هم تهیه کنید.

تجربه‌ی هر کسی منحصربه فرد است. ممکن است وسیله‌ای که برای کسی مفید بوده، برای نوع زندگی و شرایط شما مفید نباشد. پس در ابتدا سعی کنید فقط وسایل خیلی ضروری را بخرید. برای خرید وسایل دیگر همیشه وقت هست.

فهرست وسایل غیرضروری نوزاد

وسایل غیرضروری نوزاد

وسایلی که در ادامه نام می‌بریم برای نگهداری از نوزاد و کمک به مادر در دوران بارداری هیچ ضرورتی ندارند. حتی بسیاری از آن‌ها بی‌استفاده می‌مانند. پس موقع خرید دقت کنید.

۱. کمربند و شکم‌بند بارداری

کمربندها و شکم‌بندهای بارداری دو دسته هستند. بعضی از آن‌ها جنبه‌ی طبی دارند و به این منظور طراحی شده‌اند که از قسمت پایین کمر حمایت کنند تا مادر بتواند بار سنگین را برای چند ماه تحمل کند. دسته‌ی دیگری از کمربندها و شکم‌بندها با هدف‌های دیگری طراحی می‌شوند و ادعا می‌کنند با استفاده از آن‌ها می‌توانید شلوارهای پیش از بارداری خود را بپوشید.

در استفاده از این وسایل باید حسابی دقت کنید. تا زمانی که واقعا به آن نیاز ندارید، نخرید. قبل از خرید، حتما با پزشک خود در مورد استفاده از آن مشورت کنید. بیشتر این نوع محصولات، آن طور که ادعا می‌کنند، تاثیرگذار نیستند. حتی تاثیرگذاری آن‌ها ممکن است به شکل اندام و شکل شکم شما موقع بارداری بستگی داشته باشد.

اگر در بارداری کمردرد دارید، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا توضیحات لازم را برای گذراندن این دوران به شما بدهد و اگر لازم باشد، وسایل حمایتی را تجویز یا توصیه کند.

علاوه‌براین، باید بدانید که پوشیدن چیزهای تنگ مثل همین شکم‌بندها در دوران بارداری چندان توصیه نمی‌شود. این کار ممکن است مانع جریان صحیح خون در بدن شود.

۲. کرم‌های گران‌قیمت پیشگیری از ترک‌های پوستی

در سال‌های اخیر محصولات زیادی برای پیشگیری از ترک‌های پوستی تولید شده است. این محصولات ادعا می‌کنند که حاوی کلاژن، الاستین، کره‌ی کاکائو و ویتامین E هستند و می‌توانند مانع از ایجاد ترک‌هایی شوند که بر اثر کشیده شدن پوست ایجاد می‌شود. تحقیقات بسیار اندکی وجود دارد که تاثیر این کرم‌ها را با شواهد معتبر، تایید کند.

به گفته‌ی متخصصان، این ترک‌های پوستی به دلیل تخریب و شکستگی الاستین و کلاژن در زیر پوست ایجاد می‌شوند. به‌همین دلیل استفاده از کرم‌های موضعی که روی پوست استفاده می‌شوند، عملا تاثیری در بهبود آن‌ها ندارد. درواقع هیچ محصول مشابهی نمی‌تواند این آسیب را ترمیم کند و دوباره جای خالی کلاژن را پر کند. البته شما می‌توانید این تبلیغات را باور کنید ولی در نهایت با خرید این کرم‌ها پولتان را دور می‌ریزید.

البته می‌توانید پوست خود را همیشه با کرم‌های معمولی، چرب و مرطوب نگه دارید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید ولی از این نوع محصولات توقع معجزه نداشته باشید. ایجاد ترک‌ها پوستی تا حد زیادی به نوع پوست افراد هم بستگی دارد.

۳. لباس‌های نوزادی شیک و گران‌قیمت

وسایل غیرضروری نوزاد

در بارداری، مادرها و حتی اطرافیان آن‌ها، با دیدن لباس‌های شیک نوزادی ذوق می‌کنند و تعداد زیادی لباس برای نوزاد می‌خرند. لباس‌های نوزادی بسیار جذاب و زیبا طراحی می‌شوند و مقاومت کردن برای نخریدن آن‌ها بسیار سخت است. اما نوزاد شما تا چند ماه، بیشتر اوقات خواب است و دائما یا باید دهانش را تمیز کنید یا پوشکش را عوض کنید. معمولا در ماه‌های ابتدایی تولد، نوزاد را جایی نمی‌برند و بیشتر اوقات در خانه است.

بیشتر لباس‌های شیکی که می‌خرید خیلی زود در عرض چند هفته کوچک می‌شوند و دیگر به کار نمی‌آیند. بسیاری از این لباس‌ها نو و دست‌نخورده باقی می‌مانند. خرید این لباس‌ها در ابتدای کار، هزینه‌ی زیادی به شما تحمیل می‌کند؛ هزینه‌ای که اصلا ضروری نیست و تقریبا به کار نمی‌آید.

یکی دیگر از دلایلی که نباید برای نوزاد خود لباس‌های نوزادی شیک و گران بخرید این است که احتمالا چند دست لباس از طرف دوست و همکار و آشنا، به عنوان هدیه دریافت می‌کنید.

۴. کفش‌های بچگانه

کفش‌های بچگانه بسیار زیبا و خواستنی هستند. حتی کسانی که بچه ندارند از دیدن این کفش‌های زیبا لذت می‌برند.

کفش هم درست مثل لباس، خیلی زود کوچک می‌شود. علاوه‌براین، بچه‌ها در ماه‌های اول اصلا راه نمی‌روند و عملا کفش برای آن‌ها یک لباس تزیینی است. ضمنا پزشکان توصیه می‌کنند که در ماه‌های اول زندگی نوزاد، بهتر است که پای او را در محدودیتی به اسم کفش قرار ندهید. بهتر است که نوزاد بدون کفش باشد و پای کودک در این شرایط، احساس راحتی بیشتر و رشد بهتر و طبیعی‌تری دارد.

۵. رخت‌خواب تزیینی

بسیاری از رخت‌خواب‌ها و تشک و روتختی‌های مخصوص نوزاد که در بازار می‌بینید، فقط جنبه‌ی تزیینی دارند. گلدوزی‌های اضافه و بعضی قسمت‌هایی که به این روتختی‌ها اضافه می‌شود، ممکن است باعث ایجاد ناراحتی برای نوزاد شود. برای انتخاب روتختی نوزاد، به‌جای ظاهر آن، به جنس و کیفیت توجه کنید. روتختی ساده که نرم و لطیف باشد، انتخاب بهتری است.

ممکن است لازم باشد که روتختی و در مجموع وسایل خواب او را زیاد بشویید. پس حتما مدل‌هایی را انتخاب کنید که شستن آن‌ها ساده باشد، تزییناتی که دارند با شستن از بین نرود، جنس باکیفیت و مقاومی داشته باشد و از همه مهم‌تر، برای نوزاد، نرم و لطیف باشد.

۶. پوشک‌های نوزادی

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از مادران بی‌تجربه این است که قبل از تولد نوزاد، مقدار زیادی پوشک نوزادی با سایزهای کوچک می‌خرند. پوشک‌های نوزادی برای نوزادانی است که تا ۴ کیلوگرم وزن دارند. اگر شما نوزادی داشته باشید که وزن بیشتری دارد، احتمالا این پوشک‌ها به کارتان نمی‌آید.

پوشک نوزادی را باید متناسب با وزن نوزاد بخرید. در ضمن از پوشک‌های سایز کوچک، مقدار زیاد تهیه نکنید چون نوزادان در ماه‌های اول خیلی زود رشد می‌کنند و پوشک‌های موردنیازشان تغییر سایز می‌دهد.

۷. حوله‌ی کلاه‌دار

وسایل غیرضروری نوزاد

حوله‌های پالتویی و حوله‌های کلاه‌دار نوزادی، تقریبا بی‌استفاده هستند. این مدل حوله‌ها معمولا آن قدر که باید توانایی جذب رطوبت ندارند. پوشاندن این حوله‌ها به نوازادان معمولا یک زحمت اضافه است که گاهی باعث ناراحتی مادر و نوزاد می‌شود.

گرم نگه داشتن سر کودک بعد از حمام بسیار مهم است. بنابراین از یک حوله‌ی ساده برای خشک کردن بدن کودک استفاده کنید و سرش را با یک کلاه حوله‌ای بپوشانید.

۸. ست‌های شیشه و پستانک

خرید کردن وسایل متعدد برای نوزاد پیش از تولدش، حس خوبی می‌دهد و باعث می‌شود احساس کنیم که کاملا برای وظیفه‌ی مادری و پدری آماده‌ایم. اما معمولا بسیاری از این وسایل بی‌استفاده خواهند بود چون بعضی از آن‌ها به ترجیحات خود کودک هم بستگی دارد.

مثلا بسیاری از مادران، ست‌های شیشه در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف می‌خرند. در حالی که نوزاد فقط با یکی از آن‌ها راحت است. با اینکه انواع و اقسام پستانک را تهیه می‌کنند درحالی که ممکن است نوزاد اصلا پستانک را به دهان نگیرد. در مجموع خریدن مدل‌های متنوع از یک وسیله، کار درستی نیست.

جمع‌بندی

بسیاری از وسایلی که برای تولد نوزاد می‌خریم، بی‌استفاده می‌مانند. در ابتدای تولد نوزاد، هزینه‌های زیادی باید بپردازید. با کم کردن وسایل غیرضروری نوزاد می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. برای انتخاب دقیق وسایل، به مادران باتجربه مراجعه کنید. خرید بخشی از وسایل را به بعد از دنیا آمدن نوزاد موکول کنید و خرید خود را با توجه به نیازهای نوزاد و ترجیحات او انجام دهید.