این روزها بسیاری از کاربران شبکه نمایش خانگی منتظر مشخص‌شدن سرنوشت سریال «جیران» مانده‌اند. مجموعه‌ای که با حاشیه‌های قضایی پخشش در فیلیمو آغاز شد و حالا پس از گذشت بیش از ۲۰ قسمت، با حکم دادگاه ادامه پخش آن متوقف شده است. وقتی سال ۹۹ خبر ساخت سه سریال به طور هم‌زمان با محوریت زندگی ناصرالدین‌شاه و دربارش رسانه‌ای شد، شایعات و گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره آن‌ها شکل گرفت. اما شاید در آن روزها هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که هر سه مجموعه‌ با مشکلات زیادی روبرو شوند؛ دو مجموعه نیمه‌کاره بمانند و یکی هیچ‌وقت ساخته نشود. البته این اتفاق چندان جدید نیست. نیمه‌کاره ماندن مجموعه‌ها در بخش تولید، آغاز پخش و حتی در قسمت‌های پایانی از مسایلی است که بارها اتفاق افتاده‌اند؛ بیشتر در شبکه نمایش خانگی و حتی گاهی در تلویزیون.

از همان اواخر دهه ۸۰ که با پخش سریال «قلب یخی» جریان مجموعه‌سازی حرفه‌ای در شبکه نمایش‌خانگی متولد شد، تا همین امسال که کوچ اکثر هنرمندان سینما و تلویزیون به نمایش‌خانگی وارد دو سالگی خود می‌شود، بارها شاهد توقف پخش سریال‌های زیادی بوده‌ایم. حتی متاسفانه به دلیل موج سریال‌سازی که در دو سال اخیر در شبکه نمایش خانگی به راه افتاده، مجموعه‌های بیشتری ساخته می‌شوند که به دلیل ناکامی‌های مختلف از میانه راه متوقف می‌شوند.

اینکه بلاتکلیفی این مجموعه‌ها به ضرر مخاطبی است که هزینه‌ می‌کند و چند قسمت از این سریال‌ها را می‌بیند، بحث اولیه و مهمی است که اینجا سراغش نمی‌رویم. اما این تنها مسئله‌ای نیست که با توقف این مجموعه‌ها اتفاق می‌افتد. مسایل مالی در سطح گسترده، بی‌اعتمادی مردم به رسانه‌های خصوصی و محصولات داخلی و از سوی دیگر سخت‌گیری‌های بیشتر مسولان نظارتی بر این مجموعه‌ها، همه از نتایج نیمه‌کاره رهاکردن سریال‌ها است. البته دلیل نیمه‌تمام ماندن این سریال‌ها متفاوت است. برخی به دلیل مشکلات داخلی گروه سازندگان، تعدادی با برخورد به بن‌بست‌های مالی و بعضی از آن‌ها هم با حکم ساترا و مسولان بالادستی مجبور به توقف شدند.

در تلویزیون با وجود مقرارت سخت‌گیرانه‌ای که برای تولید و پخش مجموعه‌ها وجود دارد، کم‌تر اتفاق افتاده که سریالی در حال پخش نیمه‌کاره رها شود. اما در این یک دهه اخیر، تولید و پخش چند سریال از نیمه راه متوقف شده که هرکدام ماجراهای مخصوص به خود را دارند. اگر بخواهیم به همه سریال‌های نیمه‌تمام بپردازیم لیست بلندبالایی نیاز است، اما اینجا تنها مروری داریم بر سریال‌های ایرانی که تاکنون در میانه پخش، نیمه‌کاره متوقف شده‌اند و مخاطب را در بلاتکلیفی رها کردند.

سریال‌های شبکه نمایش خانگی

جیران

 • کارگردان: حسن فتحی
 • بازیگران: بهرام رادان، پریناز ایزدیار، مریلا زارعی، مهدی پاکدل
 • محصول: ۱۴۰۰

از اواسط سال ۹۹، خبر شروع ساخت سریالی پرهزینه برمبنای داستان‌های دربار ناصرالدین‌شاه رسانه‌ای شد. «جیران» در حالی مراحل پیش‌تولید را در دوران شیوع کرونا پشت سر می‌گذاشت که مجموعه دیگری به  نام «آهوی من مارال» به کارگردانی مهرداد غفارزاده هم با همین درون مایه داستانی مجوز ساخت دریافت کرده بود. مراحل ساخت دو سریال در سکوت خبری پیش‌رفت و پس از مدتی از بازیگران و گریم شخصیت‌های این دو سریال رونمایی شد. این در حالی بود که همزمان مجموعه دیگری هم با دست‌مایه قرار دادن زندگی ناصرالدین‌شاه البته با نگاه طنز به نام «قبله عالم» وارد مراحل تولید شده بود. تا اواسط پاییز ۱۴۰۰ خبری از توزیع و پخش «جیران» نبود. تا اینکه بلاخره اواخر دی را برای انتشار قسمت اول این سریال در نظر گرفتند. اما رسانه‌ای شدن پرونده قضایی و شکایت علنی کارگردان «آهوی من مارال»، از سازندگان «جیران»، برای این سریال دردسرساز شد و پس از تاخیری چند روزه، اواخر بهمن ۱۴۰۰ بلاخره «جیران» روی خروجی پلتفرم فیلیمو قرار گرفت. این سریال از همان روزهای اول با انتقادات زیادی همراه بود و بسیاری آن را در حد و اندازه آثار قبلی حسن فتحی نمی‌دانستند. از سوی دیگر مشکلات تاریخی که در ارجاعات و فضاسازی‌های این سریال وجود داشت، «جیران» را به آماج حملات پژوهشگران تاریخی هم تبدیل کرد. با این وجود این سریال توانست از همان قسمت‌های ابتدایی مخاطب گسترده‌ای جذب کند و طرفداران خودش را داشت.

 • ۶ دلیل که نشان می‌دهد «جیران» حسن فتحی سریال موفقی نیست

دلیل نیمه‌کاره ماندن: مهرداد غفارزاده کارگردان «آهوی من مارال» مدعی است که احسان جوانمرد به عنوان نویسنده «جیران» و حسن فتحی کارگردان این مجموعه، ایده و طرح ثبت شده او را کپی کرده‌اند. این ادعا و ثبت شکایت قانونی، چندماهی در جریان بود تا اینکه بلاخره با همین حکم جلوی ادامه انتشار «جیران» از ۲۹ تیر ۱۴۰۱ گرفته شد. این اتفاق زمانی شکل عجیب‌تری به خود گرفت که با حکم قضایی تمام ۲۳ قسمت پخش شده این سریال تا آن زمان هم، از خروجی پلتفرم فیلیمو حذف شد. با گذشت قریب به دو ماه از توقف پخش این سریال، هنوز هیچ خبری از ادامه انتشار این مجموعه نیست.

قبله عالم

 • کارگردان: حامد محمدی
 • بازیگران: حامد کمیلی، سام درخشانی، شقایق دهقان
 • محصول: ۱۴۰۰

یکی از مجموعه‌هایی که با محوریت زندگی ناصرالدین‌شاه قاجار در شبکه نمایش خانگی مجوز ساخت گرفت، سریال «قبله عالم» به کارگردانی حامد محمدی بود. این مجموعه مانند آثار پیشین این کارگردان در سینما، قرار بود در ژانر کمدی ساخته و پخش شود. بیشتر رسانه‌ها و دنبال‌کننده‌های سریال‌های شبکه نمایش‌خانگی منتظر انتشار این اثر بودند چون آن را پس از «قهوه تلخ» دومین طنز تاریخی می‌دانستند. سریال «قبله عالم» اواسط مرداد ۱۴۰۰ از سوی پلتفرم فیلیمو منتشر شد و از همان قسمت اول، موجی از انتقادات به مضمون، ساختار و تمسخر تاریخی که در آن وجود داشت روانه شد. اما تنها مشکل این سریال ساختار آن نبود و از قسمت دوم مدام بحث ممیزی‌های زیاد و حذف سکانس‌های آن به گوش می‌رسید.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: پس از پخش دو قسمت از سریال، جریان پخش به ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا رسید و گروه سازنده اعلام کردند که قسمت سوم پس از روزهای عزاداری پخش خواهد شد. اما این تاریخ چندباری به تعویق افتاد. پس از آن هم قسمت‌های چهارم، پنجم و ششم هم با تاخیر و ممیزی‌های فراوان به دست مخاطب رسید. در نهایت اما فیلیمو اعلام کرد «قبله عالم» در قسمت هفتم به پایان خواهد رسید و دلیل آن را هم عدم صدور مجوز از سوی ساترا به دلیل برهنه بودن حامد کمیلی بازیگر نقش ناصرالدین‌شاه در این قسمت اعلام کرد. اما با توقف سریال، رسانه‌های مختلف با گمانه‌زنی و انجام مصاحبه‌هایی، عدم پخش این سریال را به دلیل ضعف ساختاری و لغو قرارداد از سوی فیلیمو اعلام کردند. از سوی دیگر بازیگران و سازندگان این مجموعه در پست‌های اینستاگرامی و گفته‌هایشان دلیل اصلی توقف ساخت و پخش سریال را سانسور بیش از اندازه «قبله عالم» از سوی ساترا عنوان می‌کردند.

رقص روی شیشه

 • کارگردان: مهدی گلستانه
 • بازیگران: بهرام رادان، مهتاب کرامتی، مهرداد صدیقیان، میترا حجار
 • محصول: ۱۳۹۷

سریال «رقص روی شیشه» از پر سروصدا‌ترین مجموعه‌های شبکه نمایش‌خانگی در سال ۹۷ بود. حضور بهرام رادان به عنوان یک چهره مشهور برای اولین‌بار در یک مجموعه شبکه‌نمایش خانگی و همچنین سایر بازیگرانی که هر روز از نام آنها رونمایی می‌شد، مخاطبان و رسانه‌ها را در انتظار پخش این سریال گذاشته بود. حتی سازندگان سریال تواسنته بودند سعید کنگرانی بازیگر مشهور پیش از انقلاب را هم متقاعد کنند که در این سریال نقش‌آفرینی کند و این می‌توانست به ویژگی‌های ویترینی سریال تا حد زیادی کمک کند. اما مرگ ناگهانی کنگرانی، اولین بدبیاری این سریال بود. «رقص روی شیشه» مانند بسیاری از مجموعه‌های نمایش خانگی در آن سال‌ها، هفتگی تولید و به پخش می‌رسید و یک نسخه آماده شده نداشت. بازیگران هم تا چند قسمت به تعهدات خود عمل کردند. اما کم‌کم بازیگران به طور ناگهانی از سریال حذف می‌شدند و جذابیت قصه هم از بین می‌رفت.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: پس از حذف تک تک چهره‌های شاخص سریال، بلاخره بهرام رادان به عنوان بازیگر اصلی سریال در طی پست اینستاگرامی اعلام کرد که شرکت پخش کننده تعهداتش را در قبال بازیگران عملی نکرده و آنها هم یکی پس از دیگری از سریال رفته‌اند. سازندگان هم مجبور شده‌اند با تدوین و به هم چسباندن بخش‌هایی که قبلا فیلمبرداری شده، سریال را جلو ببرند. در نهایت سریال «رقص روی شیشه» با تمام جنجال رسانه‌ای که به همراه داشت، در ۱۲ قسمت به پایان رسید. اما این پایان عجیب‌ترین پایان‌بندی یک سریال بود که هیچ بازیگری عملا حضور نداشت و با یک نریشن توسط راوی انتهای قصه روایت شد.

عالیجناب

 • کارگردان: سام قریبیان
 • بازیگران: حسین پاکدل، امیر آقایی، بابک حمیدیان
 • محصول: ۱۳۹۵

تا امروز لقب اولین و آخرین سریال سیاسی شبکه نمایش خانگی به «عالیجناب» می‌رسد. سریالی که نویسندگی و کارگردانی آن برعهده سام قریبیان بود. این مجموعه با اعلام تهیه‌کننده آن قرار بود در ۱۳ قسمت ساخته شود و تلاش تیم سازنده بر این بود که با توجه به موضوع، پخش آن به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ برسد. اما به دلیل ارجعات سیاسی زیاد و ساختار متفاوت آن با واقعیت فضای سیاسی کشور، با گذشت ۶ ماه از انتخابات این مجموعه منتشر شد. «عالیجناب» داستان رقابت دو کاندید ریاست جمهوری بود، با حضور گروهی از بازیگران چهره و شاخص که می‌توانست جنجال آفرین باشد. اما آنطور که انتظار می‌رفت خبرساز نشد.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: «عالیجناب» در ظاهر نیمه‌کاره تمام نشد و قسمت ۶ام آن به عنوان پایان‌بندی عرضه شد. اما در واقعیت، داستان در اوج خودش بود که دیگر از ساخت ادامه آن خبری منتشر نشد. تهیه‌کننده اعلام کرد ادامه ساخت این مجموعه به بازخورد مثبت از سوی مخاطبان بستگی داشت که توقع‌ها برآورده نشد. سایر عوامل هم ترجیح دادند درباره این سریال سکوت کنند.

عشق تعطیل نیست

 • کارگردان: بیژن بیرنگ
 • بازیگران: محمدرضا گلزار، مهناز افشار، بهنوش بختیاری، شهرام حقیقت دوست
 • محصول: ۱۳۹۳

بیژن بیرنگ، در سال ۹۰ و پس از شکل‌گیری شبکه نمایش خانگی در ایران، به تقلید از برنامه پر طرفدار آن روزها در ماهوراه یعنی «بفرمایید شام» مجموعه‌ای با ساختار مسابقه‌ای به نام «شام ایرانی» را برای شبکه نمایش خانگی تولید کرد. این مجموعه از چهره‌های مشهور بازیگری دعوت می‌کرد تا برای هم شام بپزند و میهمان هم باشند. استقبال از این مجموعه به طرز عجیبی بسیار زیاد بود و هنوز هم ادامه آن توسط کارگردان‌های دیگر ساخته می‌شود. این موفقیت بیرنگ را ترغیب کرد که برای تکرار خاطره خوش سریال‌هایی مانند «خانه سبز» و «همسران» که در دهه هفتاد برای تلویزیون ساخته بود، براساس همان فرمول قدیمی، مجموعه‌ای برای رسانه تازه بسازد. «عشق تعطیل نیست» با ساختار سیت‌کام و با کپی‌برداری از دکور سریال مشهور آمریکایی «دوستان» در کنار حضور چهره‌های پولساز سینما یعنی محمدرضا گلزار و مهناز افشار کلید خورد. اما انتشار آن بازخوردهای خوبی به همراه نداشت. هنوز مردم به طور کامل از تلویزیون روی‌گردان نشده بودند و  از طرفی سیت‌کام‌های هنری با ساختار این مجموعه چندان مورد استقبال قرار نمی‌گرفت.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: پس از پخش ۵ قسمت، سریال «عشق تعطیل نیست» برای همیشه متوقف شد. اما دلیل اصلی آن هیچ‌گاه به صورت رسمی رسانه‌ای نشد. مهناز افشار در پستی اینستاگرامی درباره آماده نبودن قصه و عدم رضایت بازیگران از کیفیت کار صحبت کرد. اما بیژن بیرنگ در جایی درباره عدم تمرکز بازیگران بر روی کار و هم‌زمانی حضور در چندین پروژه گفته بود. به هرحال هرچه بود، این سریال که با صرف هزینه‌های زیاد برای ساخت دکور و قراردادهای گران‌قیمت با بازیگران وارد فاز تولید شده بود، هیچ‌وقت تعیین تکلیف نشد.

قهوه تلخ

 • کارگردان: مهران مدیری
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی، جواد عزتی
 • محصول: ۱۳۸۹

اولین سریال کمدی تاریخی پرطرفدار ایرانی که توانست در مدت پخش به یکی از پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های دو دهه اخیر تبدیل شود. «قهوه تلخ» پس از عدم موفقیت سریال «مرد دو هزار چهره» در تلویزیون، قرار بود اثر جدید مهران مدیری و تیمش برای تلویزیون باشد. اما تا آخرین لحظه تلویزیون با ساختار آن موافقت نکرد و مدیری هم تصمیم گرفت این مجموعه را با ریسک زیادی که داشت، به شبکه نمایش خانگی ببرد. اما این ریسک جواب داد و «قهوه تلخ» خیلی بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت از سوی مخاطبان با استقبال مواجهه شد. گروه سازنده ۱۰۴ قسمت تولید و پخش کردند. این مجموعه درباره سفر در زمان یک محقق تاریخ به دورانی مغفول مانده از گذشته ایران، پیش از حمله آقا محمدخان قاجار، می‌پرداخت. کیفیت این مجموعه پس از فصل دوم آن که شخصیت‌ها به زمان حال می‌آمدند به طرز محسوسی افت کرد و حتی خود مهران مدیری از ادامه بازی در این سریال صرفه‌نظر کرده بود. اما بازهم مخاطبان این مجموعه همچنان منتظر قسمت‌های جدید آن بودند.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: بسیاری از بازیگران و مهران مدیری به عنوان کارگردان و بازیگر این سریال، «قهوه تلخ» را یکی از برترین آثار کارنامه خود می‌دانند. اما پخش این سریال پرمخاطب در حالی که در فصل سوم قصه به جایی رسیده بود که شخصیت‌ها دوباره به زمان گذشته برمی‌گشتند، ناگهان متوقف شد. این توقف شایعات زیادی را به وجود آورد از دعوای مدیری و تهیه‌کننده‌ها تا اعتراضات ارشاد به افت کیفیت سریال و… اما واقعیت این است که تا امروز دلیل قطعی و اصلی نیمه‌کاره ماندن این مجموعه مشخص نشده. از سوی دیگر حتی بسیاری از عوامل در این سال‌ها، خواستار ساخت قسمت پایانی این مجموعه شدند. اما ۶ قسمت پایانی «قهوه تلخ» برای همیشه به آرشیو رفت.

قلب یخی

 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • بازیگران: حمید گودرزی، الناز شاکردوست، نسرین مقانلو، حمید فرخ نژاد
 • محصول: ۱۳۸۹

سریال «قلب یخی» اولین مجموعه شبکه نمایش‌خانگی بود که به صورت رسمی با ساختارهای تعریف شده جهانی این رسانه تولید شد. این مجموعه در دو فصل و از تابستان ۸۹ تا پایان زمستان ۹۰ بر روی دی‌وی‌دی در دسترس مخاطبان قرار گرفت و توانست راه را برای تولیدات مجموعه‌های مختلف در شبکه نمایش‌خانگی هموار کند. «قلب یخی» در مقابل سریال‌هایی که آن روزها از تلویزیون پخش می‌شد، بسیار ساختارشکن و پیشرو محسوب می‌شد. از لحاظ دکور، طراحی گریم و لباس و از همه مهم‌تر داستان و پرداخت آن خوراک فرهنگی متفاوتی برای مخاطب ایجاد کرده بود. البته یک مشکل بزرگ بر سر راه سریال «قلب یخی» به عنوان اولین مجموعه شبکه نمایش خانگی وجود داشت و آن بحث کپی‌رایت بود. هنوز استفاده از پدیده سریال‌های خارج از تلویزیون فرهنگ‌سازی نشده بود و همین موضوع باعث قاچاق گسترده نسخه‌های بی‌کیفیت و رایت شده این سریال در بازارسیاه و اینترنت شد.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: از میانه فصل دوم زمزمه‌هایی درباره قهر و نزاع میان بازیگران، تهیه‌کننده و کارگردان این سریال به گوش می‌رسید. کارگردان و عوامل هم در مصاحبه‌های مختلفی مدام اعلام می‌کردند که به دلیل کپی غیرقانونی، سیدکمال طباطبایی تهیه‌کننده این سریال، ورشکسته شده و دیگر نمی‌تواند از پس هزینه‌های ساخت سریال برآید. بلاخره این جریان به جایی رسید که این سریال با بازیگران قبلی بدون پایان‌بندی نیمه‌کاره رها شد. تقریبا یکسال پس از این ماجرا، در پاییز سال ۹۱، خبر انتشار فصل سوم «قلب یخی» با تهیه‌کنندگی دوباره طباطبایی رسانه‌ای شد. اما اینبار قرعه کارگردانی به نام سامان مقدم افتاده بود. با وجود اینکه فصل سوم با حضور بازیگران مشهورتری مثل مهران مدیری، رضا عطاران، رضا کیانیان، هدیه تهرانی، هانیه توسلی و… ساخته شد، اما بازهم نتوانست آنطور که باید دیده شود. حتی بازهم تهیه‌کننده از انجام تعهداتش بازماند و قسمت‌های پایانی این سریال با تاخیرهای زیاد و به صورت نامنظم منتشر می‌شد.

سریال‌های تلویزیونی

رعد و برق

 • کارگردان: بهروز افخمی
 • بازیگران: شهرام قائدی، مهران رجبی، محمد فیلی، شهین تسلیمی
 • محصول: ۱۴۰۰

عید سال ۹۸ زمانی که همه مردم در تعطیلات نوروزی بودند، پس از بارش‌های فراوان باران، در بیشتر نقاط ایران مخصوصا در شمال و جنوب غربی، سیل بسیار سختی آمد. خرابی‌های به جامانده و آوارگان این سیل یکی از بحران‌های بسیار سخت آن روزها بود. بهروز افخمی کارگردان سینما و تلویزیون که مدتها بود به دلیل اجرای برنامه «هفت» هیچ فعالیت کارگردانی در سینما و تلویزیون انجام نداده بود، تصمیم گرفت در همان شرایط بحرانی گروه را جمع کند و در شهرهای سیل‌زده سریالی داستانی بسازد. اما ساخت این مجموعه با مشکلات فراوانی روبرو بود و پس از مدتی با شیوع کرونا، مدام  دچار وقفه‌های طولانی می‌شد. حتی قرار بود بخشی از سریال «رعد و برق» در خوزستان ساخته شود، اما به دلیل مشکلات مختلف امکان‌پذیر نشد. بلاخره پس از دوسال که از سیل گذشت، قرار شد «رعد و برق» در ماه رمضان سال ۱۴۰۰ روی آنتن برود. شب اول ماه رمضان این مجموعه روی آنتن نرفت و در شب دوم بلاخره از «رعد و برق» بهروز افخمی رونمایی شد. افخمی خودش به صورت نریشن راوی قصه سریال بود و  ظاهرا این مجموعه درباره یک امدادگر ساکن شهرهای شمالی ایران ساخته شده بود.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: شب سوم ماه رمضان قسمت دوم سریال «رعد و برق» روی آنتن نرفت. چند شب گذشت و بازهم این مجموعه به پخش نرسید. تا اینکه بلاخره سازندگان آن توضیح دادند که به دلیل ساخت این مجموعه با کیفیت و حجم زیاد و همچنین هماهنگ نبودن سیستم تصویری سریال با ساختار پخش شبکه پنج، فعلا این مجموعه روی آنتن نمی‌رود، تا کارهای پس تولید آن سر فرصت انجام شود. این مسیر هنوز به پایان نرسیده و با گذشت بیش از یکسال و نیم از این اتفاق، هنوز تکلیف سریال «رعد و برق» مشخص نیست.

سرزمین کهن

 • کارگردان: کمال تبریزی
 • بازیگران: شهاب حسینی، امیر آقایی، هنگامه قاضیانی، علی شادمان، نیکی کریمی
 • محصول: ۱۳۹۲

توجه به تاریخ معاصر از مسایل مهمی است که در یک دهه اخیر مورد توجه تلویزیون قرارگرفته. «سرزمین کهن» یکی از مهم‌ترین و پرهزینه‌ترین مجموعه‌های ساخته شده در صدا و سیما با محوریت مسایل تاریخ معاصر است. ساخت این سریال از ابتدای دهه ۹۰ آغاز و تا سال‌های پایانی این دهه ادامه پیدا کرد. قرار بود «سرزمین کهن» راوی زندگی یک پسر بچه از دهه ۲۰ تا رسید به پیروزی انقلاب اسلامی باشد. ساخت فاز اول این سریال که به پایان رسید، خبر از شروع پخش آن در دی ماه ۹۲ به گوش می‌رسید. بلاخره پس از تبلیغات فراوان این سریال روی آنتن رفت اما پس از پخش سه قسمت ابتدایی، در یکی از سکانس‌ها دیالوگی گفته شد که باعث خشم ایل بختیاری و اعتراض آنها نسبت به این سریال شد. صدا و سیما همیشه به پروژه‌های اصطلاحا الف ویژه خود امتیازات خاصی می‌دهد و از آنها برای نشان دادن توان خود در سریال‌سازی استفاده می‌کند. اما «سرزمین کهن» مثال شاخصی است که نشان می‌دهد فاکتورهای زیادی وجود دارد که حتی یک سریال الف ویژه‌ را هم نیمه‌کاره و بلاتکلیف می‌گذارد.

دلیل نیمه‌کاره ماندن: اعتراضات به سریال «سرزمین کهن» بسیار گسترده بود و حتی به صحن علنی مجلس هم کشیده شد. سازندگان تصمیم گرفتند دیالوگ‌های آن سکانس را تغییر دهند تا دیگر سوتفاهمات از بین بروند. حتی نام سریال را به «سرزمین مادری» تغییر دادند، اما اختلافی که به وجود آمده بود، حل نشده باقی‌ماند و این سریال پس از پخش چند قسمت ابتدایی برای همیشه به آرشیو رفت. کمال تبریزی، به امید اینکه این مشکلات برطرف شود، ساخت این مجموعه را براساس تعهداتش تا پایان ادامه داد. اما پس از گذشت نزدیک به یک دهه هنوز سرنوشت این سریال و هزینه زیادی که برای آن اختصاص پیدا کرد، مشخص نشده.