اپل iOS 16 را برای گوشی‌های آیفون عرضه کرده تا کاربران بتوانند قابلیت‌هایی نظیر شخصی‌سازی صفحه‌ی قفل، ویرایش پیام‌ها و… را تجربه کنند.

اپل بعد از مدت‌ها انتظار بالاخره iOS 16 را برای دانلود در دسترس قرار داده و گوشی‌های واجد شرایط (از آیفون ۸ به بالا) می‌توانند هم اکنون آن را دانلود و نصب کنند. این سیستم‌عامل قابلیت‌های زیادی دارد که از جمله این موارد می‌توان به امکان شخصی‌سازی صفحه‌ی قفل، اضافه شدن حالت ویبره‌ی جدید به صفحه‌کلید، تغییرات امنیتی با اضافه شدن حالت قرنطینه، بهبود iMessage و… اشاره کرد.

برای مثال کاربران می‌توانند صفحه‌ی قفل را با اضافه کردن ویجت‌های مختلف شخصی‌سازی کنند که این قابلیت در گوشی‌های آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس که از نمایشگر همیشه روشن بهره می‌برند بسیار جذاب‌تر خواهد بود. همچنین امکان ویرایش پیام‌های iMessage هم یکی دیگر از قابلیت‌های بسیار خوب iOS 16 به حساب می‌آید که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا پیام‌ها را حتی بعد از ارسال هم ویرایش کنند. البته به خاطر داشته باشید ۱۵ دقیقه بعد از ارسال پیام، دیگر نمی‌توانید آن را ویرایش کنید. علاوه بر این‌ها، اپل امکان نشان‌دار کردن یک پیام به عنوان پیام خوانده‌نشده را به iMessage اضافه کرده تا کاربران فراموش نکنند بعدا به آن پاسخ دهند. همچنین مثل قابلیت جدید واتساپ، iMessage هم در iOS 16 اجازه می‌دهد کاربران سرعت پخش فایل‌های صوتی را افزایش دهند.

  • این قابلیت‌های iOS 16 برای آیفون‌های قدیمی عرضه نمی‌شود

از لحاظ امنیتی هم اپل یک سری اقداماتی در سیستم‌عامل جدید صورت داده که از جمله این اقدامات می‌توان به حالت قرنطینه یا Lockdown Mode اشاره کرد. با فعال کردن این قابلیت، گوشی هر گونه ضمیمه‌ای را در پیام‌ها بلاک می‌کند، پیش‌نمایش لینک‌ها و یک سری فناوری‌های وب‌گردی را به صورت پیش‌فرض غیرفعال می‌کند و حتی تماس‌های ناشناخته در فیس‌تایم را هم رد می‌کند تا بدین ترتیب کاربران در یک فضای امنیتی بسیار قدرتمند حضور داشته باشند.

اگر بخواهیم تمام قابلیت‌های iOS 16 را در این مطلب بیان کنیم قطعا از حوصله‌ی متن خارج خواهد بود. در مطلبی جداگانه به این سیستم‌عامل و قابلیت‌های خوب آن پرداخته‌ایم اما آنچه که در بالا اشاره شده، بهترین و جذاب‌ترین قابلیت‌های این نسخه از سیستم‌عامل اپل به حساب می‌آیند.

درست مثل iOS 15 در iOS 16 هم تمام قابلیت‌های نرم‌افزاری به سرعت در دسترس قرار نمی‌گیرند و باید برای دسترسی به تمام آن‌ها کمی منتظر بمانید. برای مثال اپل قابلیت iCloud Shared Photo Library را که برای اشتراک‌گذاری تصاویر بین نهایتا ۵ نفر از اعضای یک خانواده در نظر گرفته اواخر امسال راهی گوشی‌های خود می‌کند. نسخه‌ی جدید سرویس CarPlay هم تا زمانی که خودروهای جدید با پشتیبانی از آن راهی بازار نشوند، در دسترس کاربران قرار نخواهد گرفت. البته گفته می‌شود این اتفاق اواخر ۲۰۲۳ رخ خواهد داد.

همانطور که در بالا هم گفته شده، کاربران گوشی‌های آیفون ۸ به بعد می‌توانند iOS 16 را همین حالا دانلود و تجربه کنند.