اپل در رویداد هفته‌ی گذشته خود از نسل جدید گوشی‌های پرچم‌دار سری آیفون ۱۴ متشکل از آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ پلاس، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس رونمایی کرد. این شرکت بزرگ فناوری طبق عادت همیشگیش در رویدادها، ظرفیت باتری محصولاتش را اعلام نکرده و صرفاً از بهبود شارژدهی سری آیفون ۱۴ خبر داده است. 

در همین راستا، وب‌سایت MySmartPrice لیستی از مدل‌های سری آیفون ۱۴ را به همراه شماره مدل و ظرفیت دقیق باتری آن‌ها منتشر کرده که ظاهراً از وب‌سایت صدور گواهینامه‌ی ۳C گرفته شده است.

  • ۵ ویژگی سری آیفون ۱۴ که از گوشی‌های اندرویدی کپی‌برداری شده‌اند

همانطور که می‌دانید، اپل امسال مدل مینی را از جمع مدل‌های آیفون ۱۴ حذف کرده و به جای آن مدل پلاس را که بزرگ‌تر از گوشی آیفون ۱۴ است، روانه‌ی بازار گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار خواهد کرد. طبق لیستی که در وب‌سایت ۳C قرار گرفته، ظرفیت باتری و شماره مدل‌های سری آیفون ۱۴ به شرح زیر است:

ظرفیت باتری
مدل آیفون
۳۲۷۹
آیفون ۱۴
۴۳۲۵
آیفون ۱۴ پلاس
۳۲۰۰
آیفون ۱۴ پرو
۴۳۲۳
آیفون ۱۴ پرو مکس

همانطور که در جدول فوق آمده، ظرفیت باتری آیفون‌ها نسبت به سری ۱۳ که سال گذشته عرضه شده، افزایش چندانی نداشته است. اما مانند همیشه، وعده شارژدهی بهتر از سوی اپل به کاربران داده شده که امیدواریم نتیجه‌ی مدیریت انرژی بهتر و مصرف انرژی کمتر چیپست جدید مدل‌های پرو باشد. به گفته‌ی این شرکت تراشه‌ی A16 جدید مدل‌های پرو روی بهبود مصرف انرژی تمرکز ویژه کرده است.

این تراشه‌ی جدید همانند نسل قبلی از پردازنده‌ی مرکزی ۶ هسته‌ای شامل ۲ هسته‌ی پرقدرت و ۴ هسته‌ی کم‌مصرف بهره می‌برد. غول فناوری آمریکایی درباره‌ی سطح بهبود عملکرد هسته‌ها ابزار امیدواری کرده و مدعی شده که هسته‌های پرقدرت ۲۰ درصد توان مصرفی کمتری در مقایسه‌ با نمونه‌های به‌ کار رفته در A15 دارند و هسته‌های کم‌مصرف نیز یک‌ سوم رقبا انرژی مصرف می‌کنند.

  • ضبط ویدیو ۴K در آیفون ۱۴ پرو نیازمند حداقل ۲۵۶ گیگابایت حافظه است

باتری سری آیفون 14

ظرفیت باتری آیفون ۱۴ تقریباً مشابه آیفون ۱۳ است که از باتری با ظرفیت ۳۲۲۷ میلی‌آمپر ساعتی بهره می‌برد. باتری آیفون ۱۴ پرو نیز نسبت به آیفون ۱۳ پرو با ظرفیت ۳۰۹۵ میلی‌آمپر ساعتی، بهبود اندکی پیدا کرده است. اما ظرفیت باتری آیفون ۱۴ پرو مکس نسبت به نسل قبلی‌اش یعنی آیفون ۱۳ پرو مکس با باتری ۴۳۵۲ میلی‌آمپر ساعتی با کاهش نسبی همراه شده که این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد.

مدل جدید آیفون ۱۴ پلاس که جایگزین مدل مینی سال گذشته شده، بزرگ‌ترین باتری را در میان مدل‌های سری آیفون ۱۴ با ظرفیت ۴۳۲۵ میلی‌آمپر ساعت از آن خود کرده است. در مجموع می‌توان گفت که اپل به جز مدل پرو مکس، ظرفیت باتری دو مدل دیگر را در مقایسه با نسلی قبل افزایش داده تا بدین ترتیب عملکرد بهتر در نگه‌داری شارژ تا حدودی توجیه شود. البته باید صبر کرد و دید که ظرفیت باتری این گوشی‌ها در عمل چگونه خواهد بود.