اگر دانش‌آموز مبتلا به ADHD داشته باشید احتمالا متوجه شده‌اید که منظم بودن برای این دانش‌آموزان بسیار سخت‌تر است. شما به عنوان والدین دانش‌آموزان مبتلا به ADHD با چند راهکار می‌توانید منظم بودن و قرار دادن هر وسیله‌ای در جای خودش را برای فرزندتان راحت‌تر کنید. با این چند راهکار بچه‌ها را به نظم بیشتر تشویق کنید.

نظم در دانش‌آموزان مبتلا به ADHD

اگر فرزندی دارید که از اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی (ADHD) رنج می‌برد، به احتمال زیاد رفتار‌های زیر را بارها مشاهده کرده‌اید.

گم کردن وسایل شخصی در بیرون از خانه، فراموش کردن کارهایی که باید انجام دهد، انجام تکالیف مدرسه با تأخیر یا به صورت ناقص، داشتن کمد، کیف و میز به‌هم‌ریخته و شلوغ و کامل نخوردن وعده‌های غذایی.

حتی بعضی اوقات شرایط اتاق این دانش‌آموزان به گونه‌ای است که برای نمونه اگر یک مداد نیاز داشته باشید، با اینکه مطمئن هستید او در اتاق خود یک جعبه مداد دارد، نمی‌توانید در اتاق او حتی یک مداد پیدا کنید.

بعضی اوقات والدین و اطرافیان برای سرزنش دانش‌آموزان مبتلا به ADHD از عناوینی مانند بی‌مسئولیت، بی‌دقت و تنبل استفاده می‌کنند. این سرزنش‌ها کار درستی نیست و نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه آسیب‌های عاطفی را به دنبال دارد.

بی‌نظمی مزمن می‌تواند زندگی افراد مبتلا به ADHD را مختل کند. در واقع بی‌نظمی و فراموشکاری هر دو معیارهایی برای تشخیص ADHD هستند.

اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی معمولاً با اختلال در عملکرد اجرایی ارتباط دارد که برنامه‌ریزی، یادآوری، اولویت‌بندی، شروع فعالیت‌ها، خودنظارتی و تکمیل وظایف را دشوارتر می‌کند.

معمولاً کودکان مبتلا به ADHD نیاز دارند تا برای آن‌ها چارچوب‌های متعددی تعریف شود و برای منظم‌تر شدن به کمک شما نیاز دارند. البته این کودکان می‌توانند با کمک شما خیلی زود به این نظم جدید عادت کنند.

اولین و مهم‌ترین قدم در کمک به فرزند برای منظم‌تر شدن در مدرسه، همکاری و مشارکت با آموزگار فرزندتان است. وجود رابطه‌ای قوی بین خانه و مدرسه ضروری است.

  • ۵ فناوری که برای مدیریت اختلال ADHD تأثیرگذار هستند

راهکارهایی برای منظم‌تر شدن دانش‌آموزان مبتلا به ADHD در سنین مدرسه

برای کمک به منظم‌تر شدن دانش‌آموزان مبتلا به ADHD می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

۱. تعیین مکانی ویژه در خانه برای درس خواندن

دانش‌آموزان مبتلا به ADHD

با همکاری فرزندتان برای درس خواندن در خانه یک مکان ویژه تعیین کنید و هر گونه عوامل حواس‌پرتی را از آنجا خارج کنید. باید همیشه این مکان ویژه را منظم نگه دارید. اگرچه این وظیفه‌‌ی فرزند شما است اما در انجام آن باید به او کمک کنید. درباره‌ی روش‌های تمیز کردن این مکان ویژه و مرتب کردن وسایل داخل آن فرزندتان را راهنمایی کنید.

برای اینکه فرزندتان این مرحله را پشت سر بگذارد، وظیفه‌ی شما این است که دائماً روی عملکرد فرزندتان نظارت داشته باشید و هر زمان لازم شد به او کمک کنید. باید انجام این وظیفه را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید.

۲. فراهم کردن لوازم مفید

لوازم مفیدی را که معمولاً یک دانش‌آموز به آن‌ها نیاز دارد تهیه کنید و آن‌ها را در اختیار فرزندتان بگذارید. لوازمی مانند خودکار، مداد، مدادتراش، خط‌کش، ماشین‌حساب، کاغذ، گیره‌ی کاغذ، فرهنگ لغت و…

۳. کمک به ثبت تکالیف مدرسه در یک دفترچه‌ی یادداشت

با آموزگار فرزندتان هماهنگ کنید تا در ثبت تکالیف درسی در یک دفترچه‌ی یاداشت به او کمک کند. این دفترچه‌ی یادداشت باید همیشه همراه فرزندتان باشد به این معنی که هر روز آن را به مدرسه ببرد و دوباره آن را به خانه بیاورد.

برای پیگیری زمان ارائه‌ی تکالیفی که باید در بلندمدت انجام شوند و همچنین تاریخ آزمون‌ها، باید این دفترچه‌ی یادداشت در صفحات خودش تقویم و جدول‌های برنامه‌ریزی داشته باشد. همراه با فرزندتان و به طور منظم این تقویم و جدول‌های برنامه‌ریزی را بررسی کنید. از این دفترچه یادداشت برای کمک به فرزندتان استفاده کنید تا بتواند تکالیف بلندمدت را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کند.

فراموش نکنید که شاید فرزندتان به خلاقیت شما نیاز داشته باشد تا برای پیدا کردن یک راهکار مناسب برای انجام تکالیف به او کمک کنید.

۴. یادآوری زمان ثبت تکالیف در دفترچه‌ی یادداشت

دانش‌آموزان مبتلا به ADHD

از آموزگار فرزندتان بخواهید که به آرامی زمان ثبت تکالیف در دفترچه‌ی یادداشت را یادآوری کند. فرزندتان به کمک آموزگارش نیاز دارد تا به این کار عادت کند. به علاوه اینکه این کار شما را مطمئن می‌کند که فرزندتان به درستی متوجه تکالیف خودش شده است چرا که آموزگار می‌تواند روی ثبت درست تکالیف در دفترچه‌ی یادداشت نظارت کند.

همچنین هم‌زمان با این یادآوری و ثبت تکالیف در دفترچه‌ی یادداشت، آموزگار می‌تواند کیف فرزند شما را بررسی کند تا مطمئن شود که او همه‌ی وسایل را داخل کیف قرار داده است.

۵. استفاده از برگه‌ی چاپ‌شده به جای دفترچه‌ی یادداشت

اگر فرزندتان با نوشتن مشکل دارد و نمی‌تواند تکالیف را در دفترچه‌ی یادداشت ثبت کند، از آموزگار او بخواهید که تکالیف روزانه‌ را در برگه‌های چاپ‌شده به فرزندتان بدهد. می‌توانید خودتان از روی این برگه‌های چاپ‌شده تکالیف را در یک دفترچه‌ی یادداشت ثبت کنید اما بهتر است از پانچ استفاده کنید و برگه‌های چاپ‌شده را داخل یک پوشه قرار دهید.

۶. بررسی تکالیف و وسایل داخل کیف

وقتی زمان انجام تکالیف به پایان رسید و هنگامی که فرزندتان کیف خودش را برای روز بعد آماده می‌کند، تکالیف و وسایل داخل کیف فرزندتان را بررسی کنید. روی تکالیفی که باید انجام می‌داد نظارت کنید و مطمئن شوید لوازم و کتاب‌هایی را که فردا به آنها نیاز دارد داخل کیفش گذاشته است. همچنین از او بخواهید که وقتی کیف مدرسه را آماده کرد آن را در مکانی مشخص و نزدیک در خانه قرار دهد. این راهکار خوبی است برای اینکه فرزندتان بتواند صبح به راحتی کیف خودش را پیدا کند.

۷. تعیین زمان‌بندی مشخص برای تمیز و مرتب کردن میز و کمد

حتماً برای فرزندتان زمان‌بندی مشخصی تعیین کنید تا به صورت منظم میز و کمدش را تمیز و مرتب کند. البته فراموش نکنید که فرزند شما برای انجام این کار به کمک و نظارت شما نیاز دارد. برای شکل‌گیری عادت‌های خوب در فرزندتان، لازم است که او را راهنمایی کنید و به او فرصت دهید تا با تمرین و تکرار مهارت‌های مورد نیازش را فرا بگیرد.

۸. تعیین مکان مشخص برای قرار دادن لوازم

برای قرار دادن هر یک از لوازم تحصیلی در کمد و میز مکان مشخصی تعیین کنید. حتی می‌توانید با استفاده از برچسب این مکان‌ها را مشخص کنید. برای نمونه، قفسه‌ی کتاب‌ها، قفسه‌ی دفترها و پوشه‌ها و کشوی نوشت‌افزار.

از فرزندتان بخواهید که هر کدام از لوازم را بعد از استفاده حتماً در مکان‌های تعیین‌شده قرار دهد. این کار به فرزندتان کمک می کند تا هر وقت چیزی لازم داشت راحت‌تر آن را پیدا کند.

۹. خریداری نوشت‌افزار در چند رنگ

دانش‌آموزان مبتلا به ADHD

دفترها، پوشه‌ها و لوازمی از این قبیل را در چند رنگ خریداری کنید تا فرزندتان بتواند برای هر موضوعی رنگ جداگانه‌ای اختصاص دهد. فرزندتان می‌تواند با رنگ‌بندی منظم‌تر بشود. برای نمونه، شاید فرزندتان ترجیح دهد دفتر قرمز را برای ریاضی، دفتر زرد را برای زبان و دفتر سبز را برای علوم انتخاب کند. این رنگ‌بندی را با آموزگار فرزندتان در میان بگذارید تا در صورت لزوم او بتواند به فرزندتان کمک کند. حتی آموزگار می‌تواند خودش هم از این رنگ‌بندی استفاده کند تا از انتخاب فرزندتان پشتیبانی کرده باشد.

۱۰. انگیزه دادن با تعیین پاداش

تعیین پاداش می‌تواند انگیزه‌ی فرزندتان برای منظم‌تر شدن را افزایش دهد و در فراگیری مهارت‌های مورد نیاز و شکل‌گیری عادت‌های پسندیده تأثیر مثبتی داشته باشد. کودکان وقتی پاداش می‌گیرند تلاش می‌کنند پیشرفت‌های بیشتری از خودشان نشان دهند.

  • زندگی با ADHD؛ راهنمای کامل تغییر سبک زندگی و ورزش برای کنترل آن

با این راهکارها می‌توانید به دانش‌آموزان مبتلا به ADHD کمک کنید که نظم بیشتری داشته باشند. این نظم بیشتر باعث بهبود عملکرد آن‌ها در مدرسه می‌شود.