دیوارهای سفید و تمیز باعث می‌شوند فضا بزرگ‌تر، روشن‌تر و تمیزتر به نظر برسد. مشکلی که در رابطه با دیوارهای سفید وجود دارد این است که به سادگی و به دلایل مختلفی مانند به جای ماندن رد جا‌به‌جایی وسایل یا اثر انگشت کودکان کثیف می‌شوند. هنگامی که دیوارها هر اثری از آلودگی و کثیفی‌ای را نشان می‌دهند، تمیز نگه داشتن منزل بسیار دشوار است.

اما خبر خوب این ات که روش‌های بسیار وجود دارند که می‌توانید به وسیله‌ی آن‌ها دیوارهای سفید منزل خود را تمیز کرده و مانند روز اول نگه دارید. دیوارهای سفید می‌توانند به وسیله‌ی محلول‌های تمیزکننده‌ی خانگی مانند مایع ظرفشویی یا خمیر حاصل از جوش شیرین و آب روی یک اسفنج خیس اعمال شده و تمیز شوند و همچنین امکان تمیز نگه داشتن آن‌ها با استفاده از محصولات تمیزکننده‌ی تجاری مانند پاک‌کننده‌ی همه منظوره یا محصولات پا‌ک کننده‌ی جادویی هم وجود دارد.

در ادامه در این مطلب به معرفی چند روش ساده برای تمیز کردن دیوارهای سفید می‌پردازیم.

هر چند مدت یک‌بار باید دیوارها را تمیز کنیم؟

دیوارها اغلب قبل از برگزاری رویدادها و مهمانی‌های مهم در منزل و همچنین قبل یا بعد از اسباب‌کشی به منزل تمیز می‌شوند. اگرچه دیوارها در طول ماه‌های گرم سال به دلیل باز گذاشتن پنجره‌ها برای ورود هوای تازه به دلیل ورود گرد و خاک کثیف شوند.

اغلب باید لکه‌ها را از روی دیوارها پاک کرد به‌ویژه اگر در منزل کودک یا حیوان خانگی داشته باشید. بر اساس برنامه‌ی کار و زندگی و نیازهای خود زمان‌بندی مناسبی را برای تمیز کردن دیوارهای سفید منزل مشخص کنید.

وسایل مورد نیاز

 • اسفنج
 • پارچه یا دستمال میکروفایبر
 • دستمال حوله‌ای
 • محصولات پاک‌کننده
 • پاک‌کننده‌ی همه منظوره
 • مایع ظرفشویی ملایم
 • جوش شیرین
 • پاک کننده‌ی جادویی

چگونه دیوارهای سفید را به درستی تمیز کنیم؟

وسایل لازم برای تمیز کردن دیوارهای سفید

۱. وسایل خود را جمع‌آوری کنید

آسیب را بررسی کرده و ابزار مورد نیاز را جمع‌آوری کنید. دقیقا با چه مشکلی مواجه هستید؟ آیا تنها کاری که باید انجام دهید این است که از سقف تا کف دیوار را گردگیری کنید؟ آیا به دنبال پاک کردن جای انگشت‌ها یا اثر خراشیدگی‌های بلند از روی دیوارهای سفید هستید؟

اندازه و نوع لکه یا اثر مشخص‌کننده‌ی نوع وسایلی است که نیاز دارید. اغلب اوقات می‌توان لکه‌ها را با یک اسفنج نرم یا دستمال میکروفایبر پاک کنید اما برای لکه‌های سخت‌تر به پاک‌کننده‌ی جادویی یا یک برس ساینده نیاز خواهید داشت.

 • ۶ قدم ساده برای تمیز کردن صندلی‌های پلاستیکی سفید

۲. کار را با گردگیری سقف تا کف آغاز کنید

در صورتی که لکه‌ی خاصی روی دیوار وجود ندارد و بیشتر به دنبال گردگیری هستید می‌توانید با استفاده از یک نردبان پله‌ای و یک دستمال میکروفایبر نم‌دار این کار را انجام دهید. مطمئن شوید که هنگام کار به صورت مرتب دستمال را بررسی کرده، هنگام کثیف شدن آن را آبکشی کرده و آب آن را بگیرید. در صورت تمایل می‌توانید کمی محلول پاک کننده‌ی همه منظوره هم اضافه کنید اما همیشه ضروری نیست و به ترجیح شخصی بستگی دارد.

نکته‌ای که در این قسمت وجود دارد این است که برای افزایش دقت در کار از ابزاری استفاده کنید که دسته‌های آن بتواند به گوشه‌های بلند هم برسد.

۳. روش نخست: استفاده از پاک‌کننده‌ی همه‌ منظوره

پاک کردن دیوار با پاک کننده‌ی همه منظوره

بسته به ترجیح شخصی می‌توان از هر پاک‌کننده‌ی همه منظوره‌ای با دستمال میکروفایبر، پارچه یا دستمال حوله‌ای استفاده کرد. سعی کنید پاک‌کننده‌ای انتخاب کنید که بافت صابونی داشته باشد. به احتمال زیاد از همان پاک‌کننده‌ها برای پاک کردن لکه‌های چربی در آشپزخانه هم استفاده می‌کنید. این پاک‌کننده‌ها برای از بین بردن لکه‌های چسبنده مانند لکه‌های غذا یا مایعات روی دیوار سفید بهترین گزینه هستند.

پاک‌کننده‌های همه منظوره برای از بین بردن سریع لکه‌ها بهترین گزینه هستند. پاک‌کننده‌ی همه منظوره‌ی صابونی را روی اسفنج‌های زرد اعمال کرده و از آن برای تمیز کردن دیوارهای سفید استفاده کنید.

۴. روش دوم: استفاده از مایع ظرفشویی و اسفنج نرم

فریب نام محصولات را نخورید، مایع ظرفشویی یک پاک‌کننده‌ی عالی برای همه‌ی سطوح منزل از پیشخوان‌های آشپزخانه تا فرش به شمار می‌رود. سعی کنید مایع ظرفشویی ملایمی انتخاب کنید که رایحه‌ی زیاد یا مواد شیمیایی سنگینی نداشته باشد. برای از بین بردن لکه‌ای که سخت و مقاوم است یک اسفنج نرم را خیس کرده، یک قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کرده و لکه را پاک کنید.

به این منظور به آرامی لکه را تا زمانی که به صورت کامل از بین برود بسابید، اجازه بدهید کمی بماند و سپس با استفاده از یک دستمال میکروفایبر مرطوب آن را تمیز کنید. ممکن است نیاز باشد این فرایند را دو یا سه بار تکرار کنید.

۵. روش سوم: خمیر جوش شیرین

پاک کردن دیوار سفید با جوش شیرین

در صورتی که با لکه‌ای مواجه شدید که خیلی مقاوم و سخت بود می‌توانید خمیر جوش شیرین را برای همه‌ی انواع لکه‌ها و سطوح استفاده کنید.

 • به این منظور کمی جوش شیرین را در یک کاسه ریخته و با ترکیب کردن سه قسمت جوش شیرین و یک قسمت آب خمیر جوش شیرین تهیه کنید. خمیر باید کمی بافت چسبنده داشته باشد  بنابراین نسبت آن را بر اساس آن تنظیم کنید.
 • سپس به آرامی خمیر را با یک اسفنج خیس روی دیوار پخش کنید.
 • اجازه بدهید خمیر کمی بماند. هر چقدر بیشتر بماند بهتر است.
 • هنگامی که لکه به خوبی و به اندازه‌ی کافی غرق و غوطه‌ور شد، با استفاده از یک دستمال میکروفایبر مرطوب یا دستمال حوله‌ای آن را پاک کنید.

۶. روش ششم: پاک کننده‌ی جادویی

هنگامی که با هیچکدام از این روش‌ها نتوانستید لکه‌ها را از بین ببرید، پاک‌کننده‌های جادویی سلاح نهایی هستند. پاک کننده‌های جادویی به اندازه‌ای قوی هستند که برای پاک کردن لکه دیگر نیازی به زور بازو وجود ندارد. توجه داشته باشید که با احتیاط از این پاک‌کننده‌ها روی دیوارهای رنگ شده‌ی براق و نیمه براق استفاده کنید زیرا پاک‌کننده‌های جادویی می‌توانند در اثر استفاده‌ی شدید یک لکه‌ی قابل توجه باقی بگذارند.

هشدار

به خاطر داشته باشید که از پاک‌کننده‌های جادویی فقط روی دیوارهای کاملا سفید استفاده کنید زیرا در غیراین‌صورت این پاک‌کننده یک لکه‌ی پاک شده‌ی بزرگ روی دیوار شما باقی خواهد گذاشت.

 • ۶ مرحله‌ی تمیز کردن سینک استیل با مواد طبیعی

نکات مربوط به تمیز نگه داشتن دیوارهای سفید به مدت طولانی‌تر

 • به منظور جلوگیری از چسبیدن لکه‌ها به دیوار سعی کنید به صورت مرتب لکه‌های روی دیوار را تمیز کنید.
 • به دقت جاروبرقی بکشید تا گرد و غبار از روی زمین به روی دیوار ننشیند.
 • گردگیری را از سقف به سمت کف به ویژه روی پنکه‌های سقفی انجام دهید. چرخیدن پنکه‌های سقفی گرد و غبار بسیار زیادی را در سراسر منزل به ویژه روی دیوارها پخش می‌کند.

منبع: The Spruce